Gayrimenkul sektörü seçim sonuçlarını değerlendirdi

25.06.2018 13:25

Son güncelleme : 26.06.2018 09:57

Seçim sonuçlarının Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirten gayrimenkul sektörünün temsilcileri, belirsizliklerin sona ermesinin ekonomide yaratacağı pozitif etki sayesinde tüm sektörler gibi gayrimenkulde de önemli bir canlanma yaşanacağını ve konut satışlarında rekor kırılacağı görüşünde.AA

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı  Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi'ni değerlendirdiği yazılı  açıklamasında sonuçların millete, iş alemine ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.
 
Milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha güçlü bir  destek verdiğini, büyük ve güçlü Türkiye idealini onayladığını kaydeden Elmas,  bütün dünyaya da bu mesajın ilan edildiğini bildirdi.
 
Elmas, milletin yeni yönetim sistemine de güçlü bir destek vererek  yapısal değişimin önünü açtığını belirterek, Cumhur İttifakı'na da aynı şekilde  çok güçlü destek vererek ittifakın ülkenin geleceğinin tayinindeki rolünü teyit  ettiğini aktardı.
 
Bu seçimin kazananının Türkiye olduğunu vurgulayan Elmas, şu  değerlendirmelerde bulundu:
 
"Bugün itibarıyla seçim beklentisine girmiş piyasalar ve  belirsizlikler sona ermiş oldu. Bugünden itibaren bulutların dağıldığı,  ekonominin pozitif etkilendiği bir havayı soluyacağız. Bu seçimle birlikte 2023  hedeflerine giden yolda önemli bir viraj geçildi. 2023 hedefleri yolunda yeni  sistemle birlikte bürokrasinin azaldığı, ekonomiye pozitif yansımaların olduğu,  üretim, ihracat ve işsizliğin iyileştirildiği bir dönemi yaşayacağız. Ekonomi ve  maliye politikalarının merkeze alındığı bir dönemi yaşayacağız. Yapısal  reformlara öncelik verilmesini bekleyeceğiz. KONUTDER olarak biz de bu yolda  elimizi taşın altına koyarak daha güçlü Türkiye için çalışacağız. Oluşan pozitif  hava ve dünyaya verilen demokrasi mesajıyla birlikte özellikle yabancıya satışta  rekor kıracağız."
 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi  Durbakayım ise seçimlere yüksek katılım sağlanmasına değinerek, "Neticeyi ikinci  tura bırakmadan istikrar ve huzurla yola devam kararı alındı. Yüksek katılım ve  çıkan sonucun mesajları arasında, tüm iş dünyasında olduğu gibi inşaat sektörünün  de belirlenen hedeflere daha istikrarlı ve süratli varması gerektiği yer  almaktadır." dedi.
 
Yeni dönemde daha da rasyonel çalışarak, istihdamın ve kalitenin  artmasını sağlamak için daha fazla çalışacaklarını dile getiren Durbakayım,  bakanlıklar ve STK'lar ile ortak çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.
 
Durbakayım, "İnşaat sektörü olarak yeni dönemde hükümetten  beklentilerimiz; bürokrasinin azalması, kentsel dönüşümün önündeki engellerin  kaldırılması, dövize bağlı olmayan yerli üretimin daha fazla kullanılmasının  teşviki, kredi faiz oranlarının makul düzeylerde gerilemesi, alım satım  vergilerinin toplamda yüzde 1'e inmesi, KDV teşviklerinin kalıcı hale gelmesi  şeklinde sıralanabilir." diye konuştu.
  
"KARAMSARLIK KALKTI, HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK"
 
Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de sonuçların  beklentilerine paralel olarak gerçekleştiğini belirterek, şu dönemde aksi bir  durumun zor olacağını söyledi.
 
Türk halkının istikrara devam dediğini dile getiren Demir, seçime  katılımın yoğun olmasının sevindirici olduğunu, vatandaşların sandığa giderek  milli iradenin mecliste temsil edilmesini sağladığını aktardı.
 
Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı'nın kazanmasıyla artık  piyasaların canlanacağını kaydederek, "Türkiye'nin önü açık. Artık Türkiye'yi  kimse tutamaz, bize kimse köstek olamaz. Artık 2023 ve sonraki hedefler bizim  için çok daha anlamlı. Piyasadaki durgunluk bir an önce bitecek ve hareketlilik  sağlanacaktır. OHAL'in de kalkmasıyla Avrupa'dan ve Körfez'den, Orta Doğu'dan  yatırımcı akışı devam artarak devam edecektir." diye konuştu.
 
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise seçimlerin büyük  bir olgunlukla tamamlandığını belirterek, katılımın çok yüksek olmasından  bahsetti.
 
"Yeni dönemde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber daha hızlı  hareket edileceğini ve bürokratik açıdan yaşanan bazı problemlerin aşılacağını  düşünüyorum." diyen Kabadayı, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde güven  ve istikrar yatıyor. Siyasi istikrar ve uygulanan ekonomik politikalarla  ülkemizin, beklentilerin üzerine çıkarak ilk çeyrekte yüzde 7,4 büyümesi ve AB  ülkelerinden daha hızlı bir performans sergilemesi doğru yolda olduğumuzun en  büyük göstergesiydi. İstikrarın devam edecek olmasıyla beraber piyasaların  rahatlayacağını söyleyebilirim. Gayrimenkul, enerji, tarım, bilişim, gıda, hizmet  sektörleri gibi ekonomiye yön veren başlıklarda ciddi atılımlar yapılacağını  düşünüyorum."
 
Kuzu Grup Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da  seçimlerle birlikte ülkede adeta "demokrasi şöleni" yaşandığını belirterek, AK  Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 16 yıldır girdiği 14 sandık yarışından büyük  bir zaferle çıktığını, Türkiye üzerine oynanan kirli oyunlara rağmen halkın bir  kez daha "istikrar" dediğini söyledi.
 
Bugünden itibaren piyasalar üzerindeki belirsizliğin de ortadan  kalktığını dile getiren Kuzu, "Seçimlerin ardından 2023 hedeflerimiz  doğrultusunda Kanal İstanbul, yerli otomobil, 3. havalimanı gibi mega projelerin  yapımına hız kesilmeden devam edilecek ve ülkemiz adını dünyaya çağ atlatan  projelerle bir kez daha duyuracaktır. Kuzu Grup olarak yatırımlarımızı  yarınlarımıza güvenle sürdürecek ve dünyaya verdiğimiz demokrasi dersiyle 2023  hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.
 
"İSTİKRARDAN YANA GÜÇLÜ BİR 'DEVAM' KARARI ALINDI"
 
Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu ise yeni siyasi  sürecin ülke ekonomisine ve gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacağını  belirterek, seçimler sonucunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata  geçirilmesinin ülke istikrarı için oldukça önemli bir adım olduğunu söyledi.
 
Nuhoğlu, "Yeni anayasal süreç tam olarak uygulanmaya başlaması  belirsizlikleri ortadan kaldıracak ve ekonomimize pozitif katkı sağlayacaktır."  dedi.
 
Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal da Türkiye'nin  seçimlerde geleceğini oyladığını ve istikrardan yana güçlü bir "devam" mesajı  verdiğini belirterek, "Dünyanın en büyük 18. ekonomisiyiz. Dinamik ve genç bir  nüfusa sahibiz, stratejik ve jeopolitik konumu ile dikkat çeken ülkemiz, isabetli  erken seçim kararı ile geleceğe daha güçlü bakma kararı almıştır." diye konuştu.
 
Önemli bir demokrasi sınavının başarıyla atlatıldığını dile getiren  Akbal, artık geleceğe odaklanma vakti olduğunu vurguladı.
 
Gayrimenkul sektörü olarak bu idrakle hareket edeceklerini ve ülkeyi  cazibe merkezi haline getirmek için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini  kaydeden Akbal, 2023 hedefleri için önemli bir eşiğin aşıldığını, ülkenin  potansiyeline inandıklarını ve bunu her yerde anlatmaya devam edeceklerini  sözlerine ekledi.
 
Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ise Türk  halkının dünkü seçimle sadece yönetim değişikliğine değil, ülkenin dünyadaki  geleceğine de oy verdiğini belirterek, seçimde, başarılı ekonomi politikalarının  başrol oynadığı istikrarlı yönetimin kazandığını söyledi.
 
Bugün, hükümetin dünyada yaşanan olumsuzluklara karşı gösterdiği üstün  çabalarla sağladığı ekonomik istikrarın zaferini yaşadıklarını dile getiren  Babacan, bu sayede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin güven tazelediğini  bildirdi.
 
Babacan, Türkiye'nin  yeni yönetim sistemiyle çok büyük atılımların  gerçekleşeceği bir döneme girdiğini kaydederek, "Seçimlerle birlikte toplumsal  ölçekte tazelenen güven ortamı, ekonominin çarklarının her zamankinden daha  yüksek bir tempo ve performansla ilerlemesine, toplumsal barış ve refahın zirveye  ulaşmasına vesile olacak.  Gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak  bizler de ülkemizin çıkarlarını en üst düzeyde gözeterek yatırımlarımızı  sürdüreceğiz." dedi.
 
"SİSTEMİN ÖNÜNÜ TIKAYAN UNSURLAR ORTADAN KALKACAK"
  
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da tarihi bir  seçim sürecine şahit olduklarını, kritik ve sonucunu kimsenin kestiremediği bir  seçim yaşandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Son derece demokratik bir seçim gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti  tarihinde ilk kez siyasi partiler, ittifak yaparak halkın oyunu istedi. Bu tarihi  seçimde ilk turda sonuca ulaşmış olmak son derece sevindirici. Millet, hükümete  güvenini bir kez daha ifade etti. Türkiye bundan sonra yoluna hedefleri  doğrultusunda devam edecek. Zaman içerisinde vaatlerin yerine getirilmesi ve  yoğun bir çalışma temposuyla beraber piyasalar hareketlenecek, sistemin önünü  tıkayan unsurlar ortadan kalkacaktır."
  
Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür ise yeni sistemin  uygulanmaya başlamasıyla beraber güvenli yatırım ortamının oluşarak yerli ve  yabancı yatırımcıyı harekete geçirmesini beklediklerini ifade ederek, "Devam eden  projelerin tamamlanması ve yenilerin aksamadan devam etmesi açısından istikrar  büyük önem oluşturuyor." dedi.
 
Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala da sektör  devam eden projelerin tamamlanmasının ve yenilerin aksamadan devam etmesinin  istikrarla sağlanacağını kaydederek, Türkiye'nin bu seçim sonrasında Erdoğan'ın  mimarı olduğu 2023 ve 2071 hedeflerine  daha emin ve sağlam adımlarla  yaklaştığını vurguladı.
 
Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır ise  ekonominin güçleneceğini ve Türkiye'nin daha çok büyüyeceğini belirterek, bundan  sonra yatırımların aksamadan devam etmesini, vaatlerin yerine gelmesini ve  güvenli yatırım ortamının oluşmasını beklediklerini söyledi.
 
Seçimlerden dolayı oluşan belirsizlik ortamının ortadan kalkmasıyla  beraber piyasaların hareketlenmeye başlayacağını dile getiren Bahadır, "Özellikle  yabancı alıcıların istikrarın sürmesi ve güvenin artmasıyla daha fazla yatırım  yapacağını düşünüyoruz." dedi.
 
216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar ise 16 yıldır devam eden  sistemin aksamadan devam etmesi ve projelerin sürdürülmesiyle ekonominin ve tüm  sektörlerin önünün açılacağını umduklarını kaydederek, "Sonuç olarak bu durgunluk  dönemi istikrarın sağlanmasıyla ortadan kalkacak yeni yatırımlarla birlikte  inşaat sektörü de her zamanki gibi ekonominin lokomotifi olmaya devam edecektir."  şeklinde konuştu.

18:051.393
Değişim :  0,09% |  1,27
Açılış :  1.383  
Önceki Kapanış :  1.392  
En Yüksek
1.393
En Düşük
1.380
BIST En Aktif Hisseler18:05
CEMAS 1,32 88.288.744 % 10,00  
DOBUR 14,08 3.163.760 % 10,00  
KTSKR 22,02 46.845.159 % 9,99  
SELVA 8,17 15.604.013 % 9,96  
ADESE 1,24 11.132.546 % 9,73  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,4432 8,4445 % -0,13  
Euro 10,0201 10,0553 % -0,13  
Sterlin 11,6725 11,7310 % -0,87  
Frank 9,2634 9,3192 % -0,36  
Riyal 2,2382 2,2495 % -0,46  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.814 1.814 -14,24  
Altın Gr. 491 491 -5,84  
Cumhuriyet 3.276 3.326 -29,00  
Tam 3.262 3.344 -28,10  
Yarım 1.577 1.618 -13,59  
Çeyrek 791 809 -6,80  
Gümüş.Ons 25,46 25,50 -0,03  
Gümüş Gr. 6,89 6,91 -0,04  
B. Petrol 75,11 75,11 0,01