Gözler dev zirvede!

08.10.2016 08:49

Son güncelleme : 10.10.2016 07:03

Gözler pazartesi günü Türkiye’ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede. İki liderin 8 başlıkta işbirliği için masaya oturacağı öğrenildi.Piyasaların gözü 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılmak üzere pazartesi günü Türkiye'ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretine çevrildi. Görüşmede enerji, turizm, tarım ve ekonomi başta olmak üzere bir süredir askıya alınan Türk Akımı Projesi'nin yeniden masaya yatırılacağı belirtiliyor. Liderler arasında yapılacak görüşmeye 8 kritik başlık damga vuracak.

Türk Akımı Hükümetlerarası Anlaşması'nın imzalanmasının beklendiği görüşmelerde, vizesiz geçişler, turizmde sorunların çözümü, taşımacılık kotaları, tarım ürünlerinde ticaret, nükleer santral çalışmalarının hızlanması, müteahhitlik sektöründeki yasağın kaldırılması ve iki ülke milli paralarının ortak kullanımı başlıkları masaya yatırılacak. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre iki liderin 9 Ağustos'ta St. Petersburg'da ve 3 Eylül'de Çin'in Hangzhou şehrinde gerçekleştirdikleri görüşmelerin devamı niteliğindeki bu ziyaretin, ilişkilerde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve işbirliğini daha da geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

TÜRK AKIMI'NDA İVME KATACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın "24 Kasım öncesi kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. O zaman konu belli mesafeye gelmişti. Müzakereler sürüyor" dediği Türk Akımı Projesi en önemli gündem maddesi olacak. İki ülke arasında Türk Akımı Hükümetlerarası Anlaşması'nın imzalanması bekleniyor. Türk Akımı Projesi doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngörüyor. Bu arada Rusya'dan doğalgaz alım kontratlarında değişiklik bekleniyor. Anlaşmaların revize edilmesi büyük önem taşıyor.

NÜKLEER YENİDEN HIZLANACAK

İki liderin yapacağı görüşmede nükleer santral de en önemli başlıklardan biri olacak. Mersin Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin çalışmalarının yeniden hız kazanması bekleniyor.

VİZESİZ GEÇİŞ DE GÖRÜŞÜLECEK

İki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya'ya yönelik vizesiz geçişler durdurulmuştu. Bu görüşmelerde bu konunun ele alınması ve geçiş serbestisinin yeniden başlaması talep ediliyor.

NORMALLEŞME BAŞLADI

Kremlin, Putin-Erdoğan görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada öncelikli olarak iki ülke arasındaki normalleşme süreci ve Suriye'nin ele alınacağını açıkladı. Açıklamada bunun yanı sıra gündemdeki bölgesel ve uluslararası konuları ele alacaklarını, ülkelerini ilgilendiren bazı belgelerin imzalanacağı bilgisine yer verildi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada görüşmenin iki ülke ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ve ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591