İDDMİB`den 10 milyar dolarlık ihracat hedefi

14.03.2019 14:00

Son güncelleme : 14.03.2019 14:00

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye ekonomisini büyütmenin en önemli yolunun ihracat olduğunu ve her firmanın ürettiğinin en az yarısını ihraç etmesi gerektiğini belirterek, "Sektör olarak bu yılki ihracat hedefimizi 10 milyar dolar olarak belirledik." dedi.AA

Öztiryaki, İDDMİB'in yeni dönem hedeflerinin açıklandığı basın  toplantısında, alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı  malzemeleri, bağlantı elemanları kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak ve  ambalaj olmak üzere 9 ayrı alt sektörün çatı birliği konumunda bulunan birliğin  geçen yılı yüzde 18,8'lik artış ve 8,2 milyar dolarlık ihracatla tamamladığını  söyledi.
 
Sektörün en önemli ihracat pazarının Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu  ve en çok ihracatın Almanya'ya yapıldığını aktaran Öztiryaki, gelecek dönemde  mevcut pazarları güçlendirip aynı zamanda da yeni pazarlara yöneleceklerini  anlattı.
 
Öztiryaki, Ticaret Bakanlığı'nın hedef olarak gösterdiği Hindistan,  Meksika, Çin ve Rusya'nın yanında Afrika pazarına özel bir önem vereceklerini  dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Afrika'da yeni bir senaryo yazılıyor, yeni bir hayat oluşuyor. Zaman  geçtikçe herkes o bölgeyi konuşacak. Biz şu anda kaliteli ürünleri değerinde  fiyata satan bir ülke konumundayız. Afrika'nın kaynaklarını ucuza alıp onlara  ürünleri pahalı satan diğer ülkeler gibi değiliz. Afrika'da mevcut durumda  operasyonlarımız ufak olsa da oransal olarak hızla büyüyor. Eskiden bölgede  sadece Kuzey-Güney hattında ticaret yaparken, artık Nijerya’dan Kenya'ya uzanan  Doğu-Batı hattında yer almayı ve Afrika'yı Türk ürünleri ile buluşturmayı  hedefliyoruz. Çin başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin de etkili olduğu bu  pazarda yerimizi bir an önce almamız gerekiyor."
 
"ABD pazarında fırsat var"

İDDMİB Başkanı Öztiryaki, ABD pazarının da son derece önemli bir pazar  olduğuna işaret ederek, özellikle Çin'le başlayan ticaret savaşları sonrasında   ciddi bir fırsat oluştuğunu ve  Türkiye'ye kapı  açıldığını anlattı.
 
ABD'nin mutfak pazarının en büyük ülkesi olduğunu ve önce endüstriyel  mutfak ürünleri ile başlayıp arkasından diğer alt sektörlerle ABD pazarındaki  etkinliklerini artıracaklarını belirten Öztiryaki, "New York’ta, San  Francisco'da, Chicago'da, Los Angeles’ta ve Miami’de Türk mutfak ürünleri ile  Amerikalıları ve şefleri buluşturacak organizasyonlar yapacağız. Sosyal medyada  etkili insanlarla iş birliği yapacağız, bloggerlar ile çalışacağız ve Türk  ürünlerinin bilinirliğini artıracağız. Buna Türkiye’nin rol model projesi  diyebiliriz." ifadelerini kullandı.
 
Öztiryaki, İDDMİB olarak sektörel elçi oluşturmaya yönelik bir  projeleri olduğunu aktararak, bu elçilerin dünyanın çeşitli yerlerindeki ticaret  müşavirlerinin ve ataşelerinin yanlarında olabileceğini belirtti.

Bu kişilerin ülkelerdeki ticaret ataşeleri ile sektörler arasında  birer köprü vazifesi yapmasını planladıklarını vurgulayan Öztiryaki, böylece hem  ataşelerin yüklerinin hafifleyeceğini hem de sektörlerin kendi temsilcilerine  kolaylıkla ulaşıp ilgili ülkedeki işleri büyütmelerine yardımcı olabileceğini  söyledi.

Öztiryaki, "Bunu sayın Ticaret Bakanımızla da konuştuk ve çok olumlu  baktı. Eğer proje kabul edilirse mutfakla ilgili olarak Chicago’daki ticaret  ataşemizin yanına bizden birini göndereceğiz. Bütçesini de biz karşılayacağız.  Sektörlerin talep ettiği her ülkede bunu yapmayı düşünüyoruz. İlk sırada  ABD ve  Avrupa ülkeleri geliyor." diye konuştu.

"Yabancı öğrenciler bizim uç beylerimiz olabilir"

Türkiye'deki yabancı öğrencilere yönelik olarak da önemli bir  projeleri olduğunu anlatan Öztiryaki, Türkiye'de 125 bin yabancı öğrencinin  eğitim gördüğünü anımsattı.
 
Öztiryaki, bu öğrencilerin eğitimleri bittikten sonra ülkelerine  döndüğünü kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Ancak biz onların Türkiye'deki firmalarımızda çalışarak ülkelerine  döndüklerinde ülkemiz ve ürünlerimiz hakkında çalışmalar yapmalarını istiyoruz.  Bu öğrencilere mezun olduklarından itibaren minimum 2 senelik çalışma izni  verilmesini talep ediyoruz. Böylece burada çalışan yabancı öğrenciler ülkelerine  döndükten sonra bizim gönüllü elçilerimiz haline gelebilir, kendi ülkeleriyle  aramızda sıcak ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayabilirler. Dünya artık  network'ler üzerinde dönüyor ve bizim de bu network'leri oluşturmamız gerekiyor.  Türkiye'de çalışan yabancı öğrenciler gelecekte bizim firmalarımızın uç beyleri  olabilirler."
 
İDDMİB olarak bu sene geçtiğimiz yıl olduğu gibi sektörün en önemli  fuarlarına milli katılım organizasyonları gerçekleştireceklerini anlatan  Öztiryaki, ayrıca sektörel ticaret heyetleri ve Ur-Ge çalışmaları ile ihracatı  desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

"Cari açığı azaltmanın bir yolu da ara mamülden geçiyor"
 
Tahsin Öztiryaki, temel hedeflerinin Türkiye’nin ihracatının  artırılması ve cari açığının azaltılması olduğunu belirterek, "İhracat artışı  sağlamak için dünyanın birçok ülkesine fuar katılımları ve ticaret heyetleri  düzenliyoruz, bununla beraber ülkemize alım heyetleri getiriyoruz. İhracat  artışının yanında cari açığı azaltmanın diğer bir yolu ise özellikle üretimde  girdi olarak kullanılan ara mamullerin ithalatının azaltılmasını sağlayacak  önlemler almak." şeklinde konuştu.
 
İDDMİB olarak yakın zamanda ülkemizde üretilebilecek fakat halihazırda  ithal edilmek zorunda kalınan ara mamullere ilişkin bir çalışma başlatıldığını  kaydeden Öztiryaki, "Çalışma sonunda ihracatçılarımızın en çok ihraç ettiği 3  ürünün üretiminde kullandıkları ara mamuller belirlenecek. Söz konusu ara  mamullerin Türkiye’de üretilip üretilmeyeceğine bakılacak. Halihazırda  üretiliyorsa da üreten firmaların kapasite artırım olanakları değerlendirilecek."  ifadelerini kullandı.
 
"LME depoları açılacak"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tahsin Öztiryaki, Demir Dışı  Metaller Lojistik Merkezi projesi içinde LME depolarının yer alacağı bilgisini  vererek, LME depolarının mevzuat iyileştirmelerine ihtiyaç duyulduğu için bu güne  kadar açılamadığını söyledi. LME depolarının Türkiye sanayisi için önemli bir haber olacağını  vurgulayan Öztiryaki, bu konunun devletin destekleriyle gerçekleştirileceğini  anlattı.
 
Öztiryaki, İstanbul'da kurulması planlanan LME depolarıyla ilgili  detaylı bilginin yakın zamanda duyurulacağını ifade etti.
 
Ur-Ge projeleri ile ihracat artışı yakalandığına işaret eden  Öztiryaki, "Ur-Ge projelerinin gelişimi için bakanlıkla da görüşüyoruz. Ur-Ge'de  köklü değişikliklere ihtiyaç yok. Afrika gibi ülkelerde B2B yapmakta  zorlanıyoruz. Henüz gelişmekte olan pazarlar. Fuarlara katılarak Ur-Ge yapmayı  teklif ettik." şeklinde konuştu.
 
Öztiryaki, alüminyum sektöründe ABD'ye ihracatın yüzde 174 arttığını  belirterek, "Türkiye'deki alüminyum imalatı, kapasitesi ve teknik verimliliği çok  güçlü. ABD'de de pazar çok büyük. Kendileri üretse bile ithalata ihtiyaçları var.  Dolayısıyla biz alüminyumda hâlâ büyüyeceğiz." diye konuştu.
 
ABD'nin mutfak sektöründe 40 milyar dolarlık ithalatı olduğuna işaret  eden Öztiryaki, "ABD'deki bütün satın alıcılar ve servis verenlerin B planına  ihtiyaçları var. Bu B planı biziz. İDDMİB'in ABD'ye 286 milyon dolarlık ihracatı  var. Bunu 2 katına çıkartmak istiyoruz." dedi.
 
Kurlarda istikrardan yana olduklarını aktaran Öztiryaki, kurlarda bir  miktar daha yukarı doğru hareketin de kendileri için problem olmayacağını ifade  etti.

18:00115.748
Değişim :  -0,99% |  -1.159,30
Açılış :  117.316  
Önceki Kapanış :  116.908  
En Yüksek
117.391
En Düşük
115.312
BIST En Aktif Hisseler
KUTPO 38,84 46.605.348 % 9,97  
ULAS 5,64 9.907.055 % 9,94  
DOBUR 14,60 3.243.972 % 9,94  
MARKA 2,66 61.057.219 % 9,92  
BURCE 10,53 17.366.154 % 9,92  
Alış Satış %  
Dolar 0,0000 0,0000 % 0,00  
Euro 0,0000 0,0000 % 0,00  
Sterlin 8,5416 8,5845 % 0,26  
Frank 7,2397 7,2833 % 0,26  
Riyal 1,8246 1,8337 % 0,16  
Alış Satış %  
Altın Ons 1.772 1.778 -0,28  
Altın Gr. 391 392 1,03  
Cumhuriyet 2.538 2.559 4,90  
Tam 2.612 2.626 5,10  
Yarım 1.269 1.285 2,50  
Çeyrek 635 643 1,20  
Gümüş.Ons 17,99 18,02 0,06  
Gümüş Gr. 3,97 3,98 0,02  
B. Petrol 42,77 42,77 -0,37