İhale uygulama yönetmeliklerinde değişiklik

13.08.2018 13:11

Son güncelleme : 14.08.2018 08:25

Kamu İhale Kurumu`nca, iş deneyim belgelerinin güncellenmesine ilişkin esaslarda değişikliğe gidildi.AA

Kurumun, danışmanlık, hizmet alımı, mal alımı ve yapım işleri  ihalelerine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına dair 4 ayrı  yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Yönetmeliklerle 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ihale edilmiş  işlere ilişkin iş deneyim belgelerinin güncellenmesinde, belgeye konu işin ihale  tarihinin içinde bulunduğu aydan bir önceki ayın endeksinin (Yİ-ÜFE) dikkate  alınması sağlanacak. Diğer işlerde ise sözleşme yapıldığı aydan bir önceki ayın  endeksinin esas alınmasına devam edilecek. Alt yüklenici iş bitirme belgelerinde,  yüklenici ile alt yüklenici arasında imzalanan sözleşmenin tarihi esas alınarak  güncelleme yapılacak.
 
Yabancı para birimi cinsinden sözleşmeye bağlanan işlere ilişkin  belgelerin Türk lirasına çevrilmesinde esas alınacak tarihin tespitinde de aynı  yaklaşımla hareket edilecek.
 
Yönetmeliklere göre, yabancı para birimi cinsinden sözleşmeye bağlanan  işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler, 4734 sayılı Kanun kapsamındaki  işlerde, belgeye konu işin ihale tarihinde, alt yüklenici iş bitirme belgeleri  dahil diğer belgeler için ise belgeye konu işin sözleşme tarihinde Resmi  Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden  Türk lirasına çevrilecek.
  
Bu tutarlar, 4734 sayılı Kanun kapsamında ihale edilerek yabancı para  birimi cinsinden sözleşmeye bağlanan işlerde belgeye konu işin ihale tarihinin  içinde bulunduğu aydan bir önceki aya ait endeksin, ilk ilan veya davet tarihinin  içinde bulunduğu aydan bir önceki aya ait endekse oranlanmasıyla bulunan katsayı  üzerinden güncellenecek.
 
Bu kapsama girmeyen işlerde ise iş deneyimini gösteren belgelerde,  belgeye konu işin sözleşmesinin yapıldığı aydan bir önceki aya ait endeksin, ilk  ilan veya davet tarihinin içinde bulunduğu aydan bir önceki aya ait endekse  oranlanmasıyla bulunan katsayı üzerinden güncelleme yapılacak.
 
Değişikliklerle, iş deneyim belgeleriyle ilgili olarak, ihalelere  ilişkin standart formlarda ihale tarihi bilgisine yer verilecek.

12:5990.951
Değişim :  -0,23% |  -205,54
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695