İhracatta `gaza basma` seferberliği!

05.12.2016 07:12

Son güncelleme : 05.12.2016 13:43

Hükümet, ihracatın önündeki engelleri kaldırmak için geniş kapsamlı çalışma başlattı. Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla, ihracatçılara yazı gönderildi.Hükümet, çevre ülkelerdeki kaoslar, Avrupa’da yaşanan ekonomik daralma ve  küresel krizle büyümesi frenlenen Türkiye ihracatındaki engelleri kaldırmak için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. ABD’den Rusya’ya, Çin’den Hindistan’a, İngiltere’den Meksika’ya kadar 24 ülkeye yönelik sorunlar, tek tek mercek altına alındı.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, ihracata yönelik adımların değerlendirildiği toplantıların ardından, Ekonomi Bakanlığı da, ihracatçılara yazı gönderdi. Belirlenen pazarlara girişlerde karşılaşılan engeller, tek tek listelenerek, 'Pazara Giriş Engelleri 2016 Raporu' hazırlanacak. Akşam'dan Hakkı Kurban'ın haberine göre rapor ışığında hükümet, 2017 stratejisine yön verecek.

SIKINTILARINIZI YAZIN!

Ekonomi Bakanlığı’nın, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kanalıyla ihracatçılara gönderdiği yazıda, 2016'nın hedef ülkeleriyle ilgili verilere dikkat çekildi. Türkiye’nin, bu pazarlara girişte karşılaştığı engellerin neden olduğu kayıpların belirlenmesi amacıyla çalışma yapıldığı hatırlatılarak, firmalardan bu konudaki tespitlerini aktarmaları istendi. Böylece, ülke ülke strateji belirlenecek.

ABD'DEN RUSYA'YA KADAR

Çalışma yapılacak ülke listesi de paylaşıldı. Bu kapsamda, ABD’den Rusya’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye, Suudi Arabistan’dan Japonya’ya, Çin’den Meksika ve Nijerya’ya kadar farklı kıta ve bölgelerdeki 24 ülkeyle ilgili tespitler değerlendirilecek. İran, Irak, Gürcistan, Bulgaristan gibi sınır komşularının yanı sıra, Türkmenistan, Kazakistan gibi Türk Cumhuriyetlerine yönelik ihracat da gözden geçirilecek.

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695