İki FED Başkanı ‘erken’ sıkılaştırmadan sakınıyor

17.04.2015 08:53

Son güncelleme : 17.04.2015 08:53

İki Fed Başkanı ABD ekonomisinin soğuması ile erken sıkılaştırmadan sakındıklarını belirttiler.İki Fed yetkilisi, son dönemde gelen zayıf ekonomik verilerin kendilerini faizlerin erken artırılması konusunda dikkatli olmaya yönelttiğini söylediler.  Bu durum, Fed’in sıkılaştırmaya gitmek için Eylül ayına kadar bekleyeceği tahminlerini güçlendirdi.


Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart Perşembe günü, Haziran’da yapılacak bir artırımın ‘tercihi olmadığını’ ancak bu seçeneği ortadan kaldırmadığını belirtti.


Boston Fed Başkanı Eric Rosengren Londra’da yaptığı bir konuşmada, ‘açıklanan verilerin komitenin faizleri artırmaya başlamak için görmesi gereken iki koşulu karşılamak adına iyileşme göstermesi gerektiğini’ belirtti. Lockhart bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy kullanıyor. Rosengren kullanmıyor.


Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, geçtiğimiz aya ait hayal kırıklığı yaratan istihdam verisine çok önem atfetmedi ve ekonominin yumuşak bir ilk çeyreğin ardından toparlanacağı tahmininde bulundu. Fischer, faiz artırımının zamanlaması ile ilgili bir sinyal vermedi.


Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Perşembe günü Washington’da gerçekleştirdiği bir panelde konuşan Fischer, “Bir adet zayıf istihdam verisi geldi. Ancak bundan önce 5 veya 6 adet olağanüstü istihdam verisi gördük. İlk çeyreğin ardından büyümede ivmelenme bekliyoruz” dedi.


Perşembe günü açıklanan bir veri ABD’de konut başlangıçlarının Mart ayında beklentilerin altında bir yükseliş kaydettiğini gösterdi. Söz konusu veri, ekonominin ilk çeyrekte yavaşladığına dair son işaret niteliğinde. Bu hafta açıklanan diğer veriler, imalat sanayinin geçtiğimiz ay düşük bir artış kaydettiğini, perakende satışların ise tahminlerin altında kaldığını gösterdi.


Geçtiğimiz ay yayımlanan beklentilere göre politika yapıcıların çoğu, gösterge faiz oranının bu yıl içinde bir zamanda artırılacağı tahmininde bulunuyor.


New York Fed Başkanı William C. Dudley 8 Nisan’da yaptığı açıklamada,  ‘faiz artırımının geç gerçekleştirilmesi taraftarı olmak adına güçlü argümanlar’ olduğunu belirtmişti.

11:4390.872
Değişim :  -0,31% |  -285,14
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695