`İngiltere ile ticaret 23 milyar doları aştı`

11.12.2018 15:46

Son güncelleme : 12.12.2018 10:03

İngiltere`nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye ile İngiltere arasındaki dış ticaretin hedefi aşarak 23 milyar doların üzerine çıktığını, ticaret dengesinin Türkiye`nin lehine olduğunu bildirdi.AA

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından bir otelde  düzenlenen "Avrupa Birliği - Türkiye İlişkileri Zirvesi" panelinde konuşan  İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye'de yaklaşık 1 yıldır görev yaptığını söyledi.

İzmir ve İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin, potansiyeli  yansıtmadığını belirten Chilcott, İzmir'e daha fazla İngiliz yatırımcının  gelebileceğini dile getirdi.

Chilcott, İngiltere'nin Türkiye'yi AB sürecinde her zaman  desteklediğini vurgulayarak, "Ancak Brexit sonrası biz olmayacağımız için karar  verme sürecinde olamayacağız ama yine de destek vermeye devam edeceğiz." dedi.

Brexit sonrası Türkiye ve İngiltere arasındaki iş birliğinin daha da  artacağına işaret eden Chilcott, İngiltere'nin AB'den ayrıldıktan sonra daha  fazla ilişki geliştirmek için çaba sarf edeceğini ve bu kapsamda Türkiye gibi  G-20 ülkeleriyle ilişkilerini artıracağını belirtti.

Chilcott, Türkiye'nin en büyük ikinci ihracat pazarının İngiltere  olduğunu ifade ederek, "Dış ticaret hedefimizi 20 milyar dolar olarak  belirlemiştik ama şu an 23 milyar doların üzeine çıktık. İkili ticaretimiz yüzde  15 arttı. Ticaret dengesi Türkiye'nin lehine." diye konuştu.

İngiltere'nin Brexit'ten sonra Gümrük Birliği'nin yerine geçecek bir  uygulama bulması gerektiğine işaret eden Chilcott, bu kapsamda serbest ticaret  anlaşmalarının ön plana çıktığını ve her iki ülkenin de bunun için hazır olduğunu  kaydetti.

"TÜRKİYE, AB'YE GÜÇ KATACAKTIR"

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ise Türkiye'nin AB'ye üyelik  sürecinin hem küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefi hem de Türkiye'nin  sosyal refahına katkısı açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile AB arasında bugünden daha yavaş ilerleyen dönemlerin  yaşandığını anımsatan Sivri, şunları kaydetti:

"Güçlü bir Türkiye’yi içine alan AB hiç kuşkusuz gücüne güç  katacaktır. AB-Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi yönünde bir iradenin tarafların  ortak tarihi sorumluluğu olduğu ve ortak çalışmaların ivme kazanmasının da bu  sürece hizmet edeceği inancındayım. Tam üyelik perspektifi hedefinden hiç  sapmadan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi aslen siyasi değil, teknik yönü  ağırlıklı çalışmaların devam etmesi de ikili ilişkilerin normalleşmesine katkı  sağlayacaktır."

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552