`İngiltere`de faiz oranları bir süre daha düşük kalabilir`

24.11.2015 14:25

Son güncelleme : 24.11.2015 14:27

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Carney Sınırlı ve kademeli faiz artışlarıyla bile, göreceli olarak düşük faiz ortamı oluşacak" dedi.İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney İngiltere'de politika faizinin bir süre daha düşük seviyede kalabileceğini belirtti.

İngiliz parlamenterlerin oluşturduğu Hazine Komitesi'nin sorularını yanıtlayan Carney, "Sınırlı ve kademeli faiz artışlarıyla bile, göreceli olarak düşük faiz ortamı oluşacak. Akıllardaki soru, politika faiz artışı için hangi zamanın daha uygun olacağı. Bu yerel ekonomin gücü ile kuvvetli bir şekilde ilişkili" dedi.

Carney, ayrıca önümüzde dönemde İngiliz ekonomisinin negatif politika faizine ihtiyaç duymayacağını vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası'nın Parasal Politika Komitesi'nin dışardan üyeliğini yapan Kirstin Forbes ise, "İngiliz ekonomisinin halen güçlü bir iyileşme içerisinde olduğuna bakıldığında, politika faiz oranında bir sonraki adımın artış yönünde olacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Bu ay başında BoE'nin resmi sitesinden yapılan duyuruda, politika faizinin yüzde 0,5'te bırakıldığı, banka varlık alım programının da hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlin seviyesinde tutulduğu bildirilmişti.

İngiltere Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarında ise politika faiz oranında değişikliğe gitmeme kararının 8 üyenin desteği ile alındığı açıklanmıştı. PPK üyelerinden sadece Ian McCafferty'nin Merkez Bankası'nın faiz oranını 0,25 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı kaydedilmişti.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591