İran petrol satışları için Rusya`yla fon kuruyor

08.06.2015 11:05

Son güncelleme : 08.06.2015 11:24

İran ve Rusya, İran`ın petrol satışları için ortak fon kuracak. Kurulacak ortak fon üzerinden İran mal ve ekipman ithal edecek.İran resmi ajansı İRNA’nın haberine göre, İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Seyyid Muhsin Kemsari, İran ve Rusya'nın ortak bir fon oluşturmak için anlaşma imzaladığını bildirdi. 

Kemsari, İran'ın petrol satışlarının bir kısmının bu fon üzerinden yapılacağını ve ülkesinin yabancı ülkelerden mal ve ekipman alımlarının da bu fon üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi. 

İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene de İran ile Rusya'nın gıda karşılığı petrol takası yapacağını açıklamıştı. 

Ancak Kemsari, İran ile Rusya arasındaki anlaşmanın gıda karşılığı petrol takası içermediğini ifade etti.

İki ülke arasında kurulacak fon sayesinde İran'ın ihraç etmek istediği petrolü Rusya üzerinden gerçekleştirmesi için herhangi bir sınırlama olmadığına dikkati çeken Kemsari, İran'ın bütün petrol ihracatının Rusya'nın üzerinden olmayacağını, ülkesinin ihraç ettiği petrol için başka ülkelerle de anlaşması olduğunu belirtti. 

Bazı İranlı yetkililer, anlaşma sayesinde İran doğalgazının Rusya üzerinden Avrupa'ya ihraç edilebileceğini bildirdi. 

İran Milli Gaz Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Azizullah Ramazani, İran'ın Türk Akımı Projesi ile ilgilendiğini de belirterek, "Yakın gelecekte İran ve Rusya boru hatlarını bağlayarak gazlarını ortak bir şekilde Avrupa'ya satabilirler" dedi.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591