İsviçre Merkez Bankası`nın kararı Avrupa`yı vuracak

16.01.2015 11:17

Son güncelleme : 16.01.2015 11:20İsviçre'deki Banque Internationale de  Commerce'in (Bred) Genel Müdürü Turgut Yüce, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz  indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesine ilişkin, Avro Bölgesi'nin bu  durumdan daha fazla etkileneceğini söyledi.

 


AA muhabirine konuşan Yüce, İsviçre Merkez Bankası'nın 6 Eylül 2011  tarihinden bu yana taahhüt ettiği 1,20'lik avro frank paritesine son vermesinin  en büyük nedeninin, bankanın bu pariteyi sağlamak için ilk günden bu yana sürekli  avro alımları yapmak zorunda kalması olarak açıkladı.


 

Kararın ardında, bankanın bilançosunu Avro Bölgesi'nin en büyük avro  alacaklısı pozisyonuna getirmesi, bunun tersine dönme belirtilerinin de gitgide  ortadan kalkması ve avronun dolar karşısında hızla değer kaybetmesi olduğunu  belirten Yüce, şöyle devam etti:

 


Yunanistan ekonomisindeki belirsizliklerin artan bir tempoda gitmesi  ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikasında yumuşama belirtilerinin  ortaya çıkması, bu politikanın, yani avro alımları ile pariteyi desteklemenin,  daha fazla mümkün olmayacağını ortaya koymuştur. Sistemin avro alımları dışında  başka tedbirlerle korunması gerekiyor. Esas yanılma noktasının, frangın sadece  avro ile paritesinin sabitlenmesi ve başka para cinslerinin özellikle dolar ile  olan ilişkisinin gözardı edilmesi olduğu söylenebilir. Zira bugün İsviçre Merkez  Bankası'nın avro-dolar-frank sepeti üzerinde çalışması gerektiği bir çok  ekonomist tarafından önerilmektedir."

 


İsviçre Merkez Bankası'nın bu kararının bugünkü sonuçlarının frangın  bütün para birimleri karşısında yüzde 15-20  değer kazanmasına neden olduğunu  belirten Yüce, "Karar, İsviçre borsasının yüzde 7 düşmesine ve Avrupa  borsalarında büyük ihracatçı İsviçre şirketlerin hisse senetlerinde düşüşlere  neden oldu" dedi.

  

 

Avrupa daha fazla etkilenecek

  


 

İsviçre'nin ilk etapta bu durumdan, ihracatın maliyet artışı, ülkedeki  yatırım maliyetlerinin artması noktalarında etkileneceğini söyleyen Yüce, ülkenin  negatif faiz uygulamasıyla franga talebin azalmasını sağlayacağını ve ilave  tedbirlerle ekonominin olumsuz etkilenmesini önleyeceğini belirtti.

 

Hiçbir politik ve sosyal risk taşımayan İsviçre ekonomisinin böyle bir  "öngörü yanılmasının" olası olumsuz sonuçlarını bertaraf edebilme gücünün  fazlasıyla olduğunu ifade eden Yüce, sözlerini, "Bu durumdan İsviçre'ye nazaran  Avrupa'nın daha fazla etkilenmesi beklenmektedir. Zira Avro Bölgesi'ni, avro  alımları ile destekleyen bir ülke bu misyonunu sonlandırmıştır. Sonuç olarak,  bugünkü durum İsviçre para politikalarında Avro Bölgesi'ne değil de dünya  piyasalarına paralel olması gerektiğini göstermiştir" diye tamamladı.

12:1392.470
Değişim :  -0,24% |  -221,82
Açılış :  92.272  
Önceki Kapanış :  92.692  
En Yüksek
92.748
En Düşük
91.958