Japonya bankaları negatif faize hazır değil

15.02.2016 15:14

Son güncelleme : 16.02.2016 09:11

Japonya Merkez Bankası (BoJ), Salı günü itibariyle, tuttuğu bazı mevduatlardan faiz almaya başlıycak ancak, bir çok Japon bankası gecelik borçlanma piyasasında negatif faiz uygulamaya henüz hazır olmayabilir.Japonya Merkez Bankası (BoJ), Salı günü itibariyle, tuttuğu bazı mevduatlardan faiz almaya başlıycak. Ancak, bir çok Japon bankası, BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın 29 Ocak'taki sürpriz açıklamasının ardından, bankalararası gecelik borçlanma piyasasında negatif faiz uygulamaya henüz hazır olmayabilir.

Japonya'da bankaların birbirine borçlandığı, fonlama piyasalarının sıfır noktası olan teminatsız gecelik borçlanma piyasası 10 yılın üzerindeki vadelerde faizlerin sıfırın üzerinde kaldığı tek yer oldu. Kuroda Nisan 2013'te benzeri görülmemiş parasal genişlemeyle para tabanı büyümesine geçene kadar, gecelik borçlanma oranı, BoJ'un ana hedefi konumundaydı.

Tokyo merkezli para piyasaları dealer ve brokeri Central Tanshi Co'da planlama ve araştırma departmanı müdürü Kenji Sato, "Teminatsız gecelik borçlanma oranları sıfıra yakın ya da yüzde 0.001 seviyesinde işlem görüyor ve başlangıçta sıfıra yakın işlem görmeleri muhtemel çünkü bankalar sistemsel hazırlıkları henüz yakalayamadılar. Negatif faiz oranı kararı çok aniydi ve herkesi hazırlıksız yakaladı. Piyasa oyuncuları sistemik sorunlara neden olmamak konusunda temkinliler. Dolayısıyla, şimdilik sıfıra yakın bir seviyede işlem yapıp sistemi kızdırmamaya çalışabilirler." dedi.

Japon bankalarının karşılaştığı zorluklar, Avrupa Merkez Bankası'nın Haziran 2014'te negatif mevduat faizi uygulamasının ardından yaşananlarla çelişiyor. AMB, piyasaları uyarmasının ardından bir yıl sonra AMB nezdinde tutulan rezervlere gecelik negatif faiz uygulayabileceğini söylemişti. BoJ negatif faiz kararını almadan sadece bir hafta önce, Kuroda parlamentoya böylesi bir ihtimali düşünmediğini söylemişti.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591