Kritik açıklama geldi!

17.06.2015 21:06

Son güncelleme : 18.06.2015 12:55

Dünya genelinde piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası`nın (Fed), açıklaması geldi. Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ardından faizleri yüzde 0-0,25 seviyesinde sabit tuttu.UZMANPARA/AJANSLAR

Fed yetkilileri yıl sonunda ortalama faiz tahminini yüzde 0,625'le değiştirmedi. 2016 için ortalama faiz öngörüsü de 1,625'le aynı kaldı.

BU YIL 2 FAİZ ARTIŞI OLABİLİR

17 komite üyesinin 15'i ilk faiz artışının 2015 yılı içinde geleceğini düşünüyor.
Fed yetkilileri bu yıl bir ya da iki faiz oranı artışı olabileceği öngörüsünde bulundu.

2015 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRDÜ

Ayrıca Fed, 2015 yılı için büyüme beklentisini yüzde 2.3 ile yüzde 2.7 aralığından aşağı çekti ve yüzde 1.8 - yüzde 2 aralığına düşürdü.
Fed’in 2015 yılı işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 5.2 ile yüzde 5.3 arasında oldu. Bir önceki beklenti yüzde 5 ile yüzde 5.2 aralığındaydı.
Fed tarafından konut sektörü gelişme gösterdiği ifade edilirken, enerji fiyatlarının istikrar kazandığı ve hane halkı harcamalarında büyümenin ılımlı olduğu ifade edildi.

'ABARTILMAMALI'

Öte yandan kararın açıklanmasının ardından açıklama yapan Fed Başkanı Janet Yellen, şunları söyledi: "Son toplantıdan bu yana istihdam hızı toparlanıyor. Enflasyona yönelik aşağı yönlü baskılar hafifliyor. Faiz oranında artış verilere bağlı olacak. Faizde artış için koşullar henüz sağlanmadı. İlk faiz artışının önemi abartılmamalı. Hala ılımlı bir büyüme bekliyorum. Toplantı bazlı olarak faiz artışını değerlendireceğiz."

ÇOK ERKEN YA DA GEÇ ARTIŞ RİSKLİ

Yellen ayrıca “Çok erken veya çok geç faiz artışının riskleri var. Çok erken faiz artışı ekonomik toparlanmaya sekte vurur” ifadelerini kullandı.

FAİZ KADEMELİ ARTAR

Yellen, sözlerine şöyle devam etti: "İstihdam piyasası geliştikçe enflasyon hedefe doğru ilerleyecek. FOMC üyeleri enflasyonun ithalat fiyatları dolayısıyla zayıf kalacağını düşünüyor. Fed'in hedeflerinde biraz ilerleme görmekteyiz. Faiz oranlarında sadece kademeli artış bekliyorum. Politikalarımız verilere bağlı olacak. Sürdürülebilir ılımlı ekonomik büyümeye yönelik daha açık deliller görmek istiyoruz.

25 BAZ PUAN ARTACAK KURALI YOK

Faiz artışı için çok uzun beklemek enflasyon hedefini aşabilir. Erken faiz artışı durumunda toparlanma zarar görebilir. Komite zaman içinde kademeli faiz oranı artışına izin veren koşulları görmeyi umuyor. Her toplantıda 25 baz puan artıracağız diye bir kural yok. Mekanik bir kurala bağlı değiliz."

Kararın ve Yellen'ın açıklamasının ardından UZMANPARA 'ya değerlendirmede bulunan ALB Forex Analisti ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan şunları söyledi:

'VERİ ODAKLI PİYASA SEYREDECEĞİZ'

"Fed’in ekonomik projeksiyonlarını da yayınladığı bu toplantısında faizle ilgili ne tür bir referans verileceği önemliydi. Mevcut sinyaller bir zaman aralığına işaret etmiyor. Ancak Fed önemli ekonomik göstergelerde projeksiyonları negatif yönde revize etmiş olmasına rağmen, yıl sonu hedef fonlama faiz oranını değiştirmedi.

Yüzde 0.625 olan yıl sonu fonlama faizi hedefine ulaşması için Fed’in bu yıl ikili bir faiz artırımı yapması gerekiyor. Bu yönde adım atılırsa muhtemelen ilk aksiyon Eylül’de, ikincisi de Aralık’ta olur. Bu bakımdan 2015 yılında faiz artırma ihtimali çerçevesinde beklentiler yönetilmeye devam edilecek. Biz de yaz aylarinda veri odaklı bir piyasa seyredecegiz. 3 aylık süreç içerisinde gelecek olan veriler Eylül’de faiz artırımı olup olmayacağını belirler.

İlk çeyrekte ekonominin yüzde 0.7 daralmış olmasiı Fed’in de Mart ayında indirmiş olduğu büyüm projeksiyonlarını daha da asağı çekmesine neden oldu. Ikinci çeyreğe dair gelen veriler ise ılımlı bir ekonomik büyümeye işaret ediyor. İşsizlik oranı beklentilerinde de yüzde 5.0 – 5 .2 olan yıl sonu beklentisi yüzde 5.2 – 5.3 aralığına revize edildi. İstihdam piyasasiı toparlanma belirtileri gösterirken, issizlik oranında da katılım oranındaki artışa bağlı olarak yükseliş görülebilir. Yellen’in açıklamaları ve Fed’in ekonomik tahminleri henüz faiz artırım koşullarının oluşmadığını gösteriyor. Bu nedenle de Haziran toplantısında faiz artışı yapılmadı. Bu kosulların oluşup oluşmayacağını önümüzdeki 3 ayda gelecek veriler belirleyecek.

'MATEMATİKSEL HAREKETLER GÖRECEĞİZ'

Bu toplantıda önemli olan unsur, zaman referansının verilmemiş olması. Janet Yellen’in “ilk faiz artışını abartmayin” ifadesi de kısmen dogru. Muhtemelen ilk faiz artışında beklentilerin gerceklesmesi ve Fed belirsizliğinin ortadan kalkması paralelinde piyasalar rahatlayacak. Ancak bu tablo kırılgan gelişmekte olan ülke ekonomileri icin rahatlatıcı olmayacak. Ilk faiz artışında gelişöiş ülke – gelişen ülke ayrışımı yaşanacak ve kırılgan ülkeler sermaye hareketlerinden olumsuz etkilenecek. Yani algıya bağlı değil, matematiksel hareketler görecegiz. Cari açık sorunu yasayan ülkeler icin arzu edilmeyen bir durum ortaya çılacak.

KUR 2.72'NİN ALTINA GEVŞEDİ

Açıklamaların ilk etapta biraz daha ılımlı bir tonda yorumlanmış olması nedeniyle ilk hareketler itibariyla kurda gevseme görüyoruz. Günü 2.73 seviyesi üzerinde geçiren kur Yellen konusmaları sonrasında 2.72 seviyesinin altını gördü."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591