Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya`dan `sıkı duruş` mesajı

14.02.2019 11:11

Son güncelleme : 15.02.2019 10:27

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ana eğilime dair göstergelerde ve fiyatlama davranışlarında kalıcı bir iyileşme görülmesinin önemine dikkati çekerek, "Burada bir defaya mahsus bir baz etkisini veya göreli fiyatlarda değişime yol açan dışsal bir maliyet unsurunu kastetmiyoruz. Birçok farklı trend göstergesinde ve fiyatlama davranışlarında eş zamanlı iyileşmeler olması gerekiyor" dedi.AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)  Başkanı Murat Çetinkaya, fiyat istikrarına yönelik kararlı duruşun mevcut şartlarda  dengeli büyümeyi desteklediğini belirterek, fiyatlamalara dair öngörülebilirliğin  artmasının fonlama koşullarını iyileştirip vadeleri daha da uzatarak ekonominin  sağlıklı bir patikada ilerlemesine katkıda bulunacağını vurguladı.

Güçlü fiyat istikrarı odağının öngörülebilirliği artırarak finansal  istikrarı desteklediği değerlendirmesinde bulunan Çetinkaya, "Dönemsel şartlar  dikkate alınarak, finansal istikrara katkı sağlayacak yönde likidite adımları  atılabilir. Bu araçların ve atılan adımların doğrudan para politikası duruşuna  dair bir sinyal içeriği bulunmuyor. Cari dengedeki iyileşmenin yapısal  alanlardaki tedbirlerle desteklenmesi uzun dönemde dengeli büyüme ve fiyat  istikrarına katkıda bulunacaktır." dedi.

Çetinkaya, cari dengedeki hızlı düzelmeden finansal istikrara yönelik  atılacak adımlara, para politikası duruşundan küresel ekonomiye kadar birçok  konuda AA muhabirinin sorularına şu yanıtları verdi:

SORU: Küresel ekonomiye ilişkin gelişmeleri nasıl  değerlendiriyorsunuz? Politika tasarımı açısından dış konjonktürün önemi nedir?

CEVAP: Küresel gelişmeler ekonomiyi başta finans ve ticaret olmak  üzere çeşitli kanallardan etkilemekte. Yakın dönemde finansal piyasalarda görece  sakin bir seyir gözlense de küresel büyümedeki yavaşlama eğilimi ve ticaret  politikalarına ilişkin kaygılar risk iştahını sınırlayabilir. Para politikasını  oluştururken bütün bu gelişmeleri ve olası riskleri dikkate alıyoruz. Asıl kritik  hususun dış şoklara karşı dayanıklılığın artırılması olduğunu vurgulamalıyım. Bu  açıdan bakıldığında makro politika koordinasyonunun güçlü bir şekilde  sürdürülmesinin önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Yakın dönemde uygulanan  politika bileşimi bu farkındalığı yansıtıyor. Merkez Bankası olarak bu süreçte  verebileceğimiz en önemli katkı fiyat istikrarı odağını korumak olacak.

SORU: Enflasyon Raporu Basın Toplantısı'nda "ikna edici bir düşüş"  görene kadar para politikasında sıkı duruşun korunacağı yönünde bir ifade  kullandınız. Bu ifadeyi nasıl okumak gerekir?

CEVAP: Ana eğilime dair göstergelerde ve fiyatlama davranışlarında  kalıcı bir iyileşme görülmesi önemli. Burada bir defaya mahsus bir baz etkisini  veya göreli fiyatlarda değişime yol açan dışsal bir maliyet unsurunu  kastetmiyoruz. Birçok farklı trend göstergesinde ve fiyatlama davranışlarında eş  zamanlı iyileşmeler olması gerekiyor. Bu çerçevede, ileriye dönük bir  perspektifle fiyatlama davranışlarına ve beklenti oluşumuna dair mikro verileri  yakından izliyoruz. Enflasyonda kısa zamanda güçlü iyileşme sağlanması  beklentilerin ve fiyatlama davranışlarının düzelmesi açısından kritik önem  taşımakta. Para politikası çerçevesi ve adımlarının bu yöndeki kararlılıkla  şekillenmesi beklentiler kanalıyla dezenflasyon sürecine katkı verecektir.

SORU: İktisadi faaliyetin seyrine dair görüşler farklılaşıyor.  Potansiyel büyüme ve önümüzdeki dönemde iktisadi faaliyet gelişmelerine ilişkin  değerlendirmeleriniz neler?

CEVAP: Potansiyel büyüme kavramını ele alırken kısa vadeli  konjonktürel gelişmeleri uzun vadeli yapısal dinamiklerden ayrıştırmamız  gerekiyor. İçinde bulunduğumuz süreçte ekonomide gözlenen ivme kaybı döneme özgü  konjonktürel gelişmeleri yansıtmakta. Öncelikle kısa vadede koordineli  politikaların devamıyla dengelenme sürecinin iyi yönetilmesi, sonrasında ise  kalıcı iyileştirme sağlayacak yapısal düzenlemelerle bu sürecin desteklenmesi  önem taşıyor. Son dönemde atılan adımlar tam da bu perspektifi yansıtıyor.  Yapısal alanlarda atılmakta olan adımlar istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme  patikasını destekleyecektir.

SORU: Bu süreçte para politikası duruşu ve iktisadi faaliyet  ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: Fiyat istikrarına yönelik kararlı duruş mevcut şartlarda  dengeli büyümeyi destekler. Enflasyon belirsizliğinin azaltılmasına yönelik  koordineli politikalar risk primindeki düşüşe katkı vererek Türk lirası cinsinden  istikrarlı fonlama imkanlarını iyileştiriyor, uzun vadeli faizleri aşağı çekiyor.  Bu da iktisadi faaliyet ve yatırımlardaki toparlanmayı destekliyor. Para  politikasındaki kararlı duruş eylül ayından bu yana uzun vadeli faizlerde  gözlenen düşüşe önemli destek verdi. Fiyatlamalara dair öngörülebilirliğin  artması fonlama koşullarını iyileştirip vadeleri daha da uzatarak ekonominin  sağlıklı bir patikada ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

SORU: Finansal istikrara ilişkin önümüzdeki dönemde TCMB’den adımlar  beklenebilir mi? Bu adımların para politikası ile etkileşimi nasıl okunmalı?

CEVAP: Finansal sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesi para politikası  etkinliği açısından çok önemli. Mevcut şartlarda güçlü fiyat istikrarı odağımızın  öngörülebilirliği artırarak finansal istikrarı desteklediğini değerlendiriyoruz.  Finansal aracılığın etkin işlemesini, gerek parasal aktarım mekanizması gerekse  kaynakların dengeli ve verimli dağılımı açısından önemsiyoruz.

Bu çerçevede, Merkez Bankası ihtiyaç duyulduğunda likidite ve zorunlu  karşılık araçlarını kullanmakta. Bu anlamda, geçen yıl attığımız çeşitli  adımların piyasa oynaklıklarının azaltılması ve aktarımın güçlendirilmesi  hedefleri bakımından etkili olduğunu düşünüyoruz.

Dönemsel şartlar dikkate alınarak, finansal istikrara katkı sağlayacak  yönde, likidite adımları atılabilir. Bu araçların ve atılan adımların doğrudan  para politikası duruşuna dair bir sinyal içeriği bulunmuyor. Likidite araçlarına  dönük uygulamaları finansal aktarım çerçevesinde değerlendirmek daha doğru olur.   Para politikasına dair duruşumuz net; enflasyon dinamiklerinde ikna edici bir  iyileşme gözlenene kadar sıkı duruşu koruyacağız.

SORU: Cari dengedeki hızlı düzeltmeyi nasıl görüyorsunuz?

CEVAP: 2018 yılının ortalarından itibaren ekonomideki dengelenme  sürecinin belirginleşmesi ile birlikte cari açıkta hızlı bir daralma görmekteyiz.  İktisadi faaliyette yavaşlama gözlenen dönemlerde cari işlemler dengesinin  iyileşmesi beklenen bir gelişmedir; bununla birlikte, son dönemde ihracat ve  turizm gelirlerindeki güçlü seyrin de dengelenme sürecini desteklediğini  vurgulamak gerekiyor. Yani düzelmeyi sadece iç talep zayıflığına bağlamak eksik  bir değerlendirme olur.

Cari dengedeki iyileşmenin yapısal alanlardaki tedbirlerle  desteklenmesi uzun dönemde dengeli büyüme ve fiyat istikrarına katkıda  bulunacaktır. Bu kapsamda özellikle verimlilik ve rekabet gücünü artıracak  yapısal adımlar önemli. Tasarruf bilinci ve finansal farkındalığın  güçlendirilmesi de cari dengedeki iyileşmenin kalıcı olması bakımından kritik  önem taşımakta. Ayrıca basiretli borçlanmayı özendiren makroihtiyati tedbirlerin  de bu süreci destekleyeceğini değerlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bütün bu  konuların ülkemizin gündeminde daha ağırlıklı olarak yer alması konusundaki  çabalarımız devam edecek. 

18:051.776
Değişim :  -2,35% |  -42,82
Açılış :  1.811  
Önceki Kapanış :  1.819  
En Yüksek
1.811
En Düşük
1.761
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
ARMDA 63,25 5.361.240 % 10,00  
BALAT 9,68 1.914.810 % 10,00  
YEOTK 61,10 137.303.637 % 9,99  
RALYH 17,83 28.206.877 % 9,99  
PENTA 301,80 23.094.227 % 9,99  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 12,2497 12,4902 % 4,09  
Euro 13,8836 14,1337 % 4,95  
Sterlin 16,4632 16,5458 % 3,29  
Frank 13,3594 13,4399 % 4,62  
Riyal 3,2875 3,3040 % 3,09  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.792 1.793 3,94  
Altın Gr. 713 713 22,76  
Cumhuriyet 4.746 4.818 198,00  
Tam 4.720 4.844 195,58  
Yarım 2.281 2.343 94,61  
Çeyrek 1.144 1.171 47,30  
Gümüş.Ons 23,09 23,13 -0,48  
Gümüş Gr. 9,18 9,20 0,08  
B. Petrol 72,91 72,91 -9,31