Moody`s ABD`nin ekonomik genişlemesini değerlendirdi

24.03.2015 17:33

Son güncelleme : 24.03.2015 18:01

Moody`s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, "Ekonomik genişlemeyi aksatacak problemler hala uzakta görünüyor" açıklaması yaptı.Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, "Ekonomik genişlemeyi aksatacak problemler hala uzakta görünüyor. Bu genişleme süreci, uzun bir yola sahip" açıklamasını yaptı.


Moody's'in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son stres testinin, artan sermaye oranlarının ortaya konulmasıyla bankacılık sisteminin güçlendiğini gösterdiği belirtilerek, finansal sistem ve ekonomik genişlemeye yönelik risklerin gölge bankacılığa doğru yayıldığı kaydedildi.


ABD'de istihdamın artmaya devam ettiği, ücretlerin canlandığı ve hanehalkı ile şirketlerin bilançolarının güçlendiğine işaret edilen açıklamada, "ABD'de mevcut ekonomik genişleme sürecinin, ülke tarihindeki en uzunlarından biri olmasını bekliyoruz" denildi.


Açıklamada, konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Zandi ise genişleme sürecinin genellikle ekonominin fazla ısınması ve bunun hane halkı, işletmeler ve finansal kuruluşlara yayılmasının ardından sonra erdiğini ifade etti.


Zandi, sürecin sona ermesi için iş gücü piyasasında tam istihdamın sağlanması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu ayrıca, işletmelerin kapasitelerinin üzerinde çalıştığı, enflasyon baskılarının arttığı ve faiz oranlarının yükseldiği zaman gerçekleşebilir. ABD, şu anda genişleme sürecini bunların herhangi birinden uzakta deneyimliyor. Ekonomik genişlemeyi aksatacak problemler hala uzakta görünüyor. Bu genişleme süreci, uzun bir yola sahip."

12:0391.322
Değişim :  0,69% |  625,40
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.388
En Düşük
90.643