`O iddialar tamamen spekülasyon, hikaye`

08.06.2016 11:34

Son güncelleme : 09.06.2016 09:35

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi`nden ayrılanlardan yüksek kesinti yapılacağı iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Küresel ekonomi hakkında ise "Kriz havası yok. Ama dünya düşük büyüme tuzağında" dedi.

Küresel ekonomi konusunda ise NTV'de soruları yanıtlayan Şimşek "Kriz havası yok. Ama dünya düşük büyüme tuzağında. Küresel kriz aslında sorunları daha net bir şekilde ortaya çıkardı. Uzun vadeli bakınca dünya nüfusu yaklaşıyor. 2007 sonrası küresel borç artmış. Küresel borç çok yüksek ve dünyada verimlilik düşüyor. Para politikası tek başına sorunu çözmüyor. Dünyaya baktığımızda bazı yerlerde aşırı sağ bazı yerlerde aşırı sol yükseliyor. Reformlar konuşuluyor ama yapılamıyor. OECD bunları takip ediyor. Yapısal reformlar şart ancak siyasi irade gerekiyor." dedi.

'TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞABİLİR'

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye ekonomisi için ise Türkiye'nin pozitif ayrışabileceğini belirterek "Türkiye geçen yıl olduğu gibi pozitif ayrışabilir. Türkiye'de dünyadan farklı olarak borçluluk oranları düşük. Cari açığa neşter vurma çabalarımızı hızlandıracağız. Hükümetin önünde 3,5 yıllık bir süre var. Türkiye bir taraftan AB ile entegrasyonunu güçlendirip, bir taraftan reformlarla küresel ekonomiden pozitif ayrışabilir. Az konuşup çok iş yapmanın dönemi." dedi.

'ALMANYA İLE SİYASİ SORUNUMUZ VAR'

Almanya'nın Ermeni Soykırımı tasarısını değerlendiren Şimşek, "Almanya'nın yaptığı dostluğa sığmaz, hiçbir şeye sığmaz ama biz öfkeyle kalkmayız. Almanya önemli bir pazar. Almanya ile tabii ki siyasi anlamda sorunumuz var. Ama ticari anlamda ilişkilerin bozulmaması için gereken hassasiyeti göstereceğiz. Almanya en büyük ticari ortağımız, ticaret ve ekonominin etkilenmemesi için çabamız sürecek" şeklinde konuştu.

'TERÖRLE MÜCADELEDE SONUNA KADAR GİDİLECEK'

İstanbul'daki bombalı saldırıyı değerlendiren Mehmet Şimşek "Terör örgütleri ciddi anlamda zemin kaybediyorlar. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız çok net, sonuna kadar gidilecek. Şiddeti meşru kılacak hiçbir zemin yok. Milletimiz müsterih olsun, terör örgütlerinin üzerine gitmeye devam edeceğiz. Mesele hak hukuk olsaydı silahlar çoktan gömülmeliydi. Hedefin Türkiye'nin istikrarı büyümesi olduğu çok nettir" dedi.

'BES'TE TEKNİK ÇALIŞMA BİTTİ'

Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik düzenlemesi konusunda ise paranın çalışanın hesabında olacağını ve devletin karışmayacağını söyledi. Şimşek "Tasarruf alışkanlığını teşvikle sınırlı artırabildik. Yatırımları yurtiçi tasarruflarla artırmalıyız. BES'te otomatik katılım için teknik çalışma tamam, ilk fırsatta Bakanlar Kurulu'na sunulur, zamanlaması için bir şey diyemem. Teknik çalışma bitti ama henüz Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na gelmedi." dedi.

Konuşmasına şu şekilde devam eden Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılanlardan yüksek kesinti yapılacağı iddialarına ilişkin, "Tamamen spekülasyon, hikaye... Tek kesinti fon yönetim kesintisi olacaktır. O da cüzi bir şeydir." dedi.

Özelleştirme konusunda ise Şimşek şu ifadeleri kullandı:

"Ben artık özelleştirmeden doğrudan doğruya sorumlu değilim. Hükümet özelleştirmeyi bir reform olarak görmüştür. 2016 ve 2017'de hedefleri tutturma konusunda zerre kadar tereddüt yok. Şu anda özelleştirme alanında 21 şirket var."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591