OPEC`in kota artırması bekleniyor

18.11.2015 11:08

Son güncelleme : 18.11.2015 11:08

OPEC`in, 4 Aralık`taki olağan genel toplantısında üretim kotasını artırmasının yüksek bir ihtimal olduğu bildirildi.Londra'daki bağımsız araştırma kurumu Capital Economics Uzmanı Thomas Pugh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Endonezya'nın tekrar OPEC üyeliğiyle birlikte, kartelin üretim kotasını, günlük ortalama 30 milyon varilden 31 milyon varile çıkarmasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Pugh, Endonezya'nın şu anda günlük ortalama 850 bin varil ham petrol ürettiğini hatırlatarak, "Bu mekanik bir adım. Endonezya, kartele tekrar katıldığında, OPEC'in üretim kotasını en az günlük ortalama 1 milyon varil artırması mantıklı" dedi.

Endonezya'nın kartele katılmasının petrol fiyatları üzerinde etkisinin olmayacağına dikkati çeken Pugh, "Sonuçta petrol piyasasına girecek fazla bir üretim yok. Endonezya'nın ham petrol üretimi OPEC dışında sayılırken, üyeliğinin başlamasıyla birlikte, OPEC içinde sayılmaya başlayacak. Küresel petrol piyasasında Endozenya'nın üyeliğinden dolayı ek bir arz olmayacak" diye konuştu.

OPEC'e 1962'de üye olan Endonezya, 2009'da petrol üretiminin düşmesi nedeniyle kartel üyeliğinden ayrılmıştı. Hala, ihraç ettiğinden daha fazla petrol tüketen Endonezya, OPEC içindeki tek net petrol ithalatçısı ülke konumunda olacak.

'OPEC, İRAN'A YER AÇMAYACAK'

Öte yandan, yaptırımların kaldırılması ve yabancı sermaye akışının başlamasıyla petrol üretimini artırmayı hedefleyen İran da OPEC ülkelerinin üretimlerini kısarak kartelin kotasında kendi üretimine yer açılmasını istiyor.

Pugh, İran'ın bölgesel rakibi Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC üyelerinin, İran'a yer açmak için üretimlerini kısmayacağının altını çizerek, "İran üretimini artırdıktan sonra kartel daha fazla üretim yapmaya başlayacak. İran'dan gelecek ek arzla birlikte, petrol fiyatlarının daha da düşmesi olası" dedi.

Capital Economics'in hazırladığı OPEC raporunda da kartelin üretim kotasını nadiren kıstığı anımsatıldı.

Raporda, İran, Venezuella ve Cezayir gibi OPEC üyelerinin düşük petrol fiyatlarını yükseltmek için kartelin toplam üretim miktarını azaltması taleplerine rağmen bunun düşük bir olasılık olduğu belirtildi.

OPEC'in toplam ham petrol üretim kotasının günlük ortalama 30 milyon varil olduğu hatırlatılan raporda, kartelin şu anda günlük ortalama 31,5 milyon varil petrol ürettiği vurgulandı.

Raporda, İran üzerindeki yaptırımların kalkmasıyla, ülkenin ilk başta günlük ortalama yarım milyon varil, 6 ay içinde de yaklaşık 1 milyon varil daha ek petrol arzında bulunabileceği kaydedildi.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591