OPEC`in kota düşürmesi beklenmiyor

02.12.2015 11:02

Son güncelleme : 02.12.2015 12:17

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü`nün (OPEC) önümüzdeki cuma günü yapacağı olağan genel toplantısı öncesi değerlendirmede bulunan uzmanlar, düşük petrol fiyatlarına rağmen, kartelin üretim kotasını düşürmesinin zor olduğunu belirttiler.ABD'de bulunan Mea-Risk araştırma kuruluşunun İş Gelişim ve Araştırma Başkan Yardımcısı Cyril Widdershoven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kartelin günlük üretim kotasında değişikliğe gitmeyeceğini ve OPEC dışındaki petrol üreticilerini sıkıştırmaya devam edeceğini savundu.

Widdershoven, kota kararının, kartel içinde nüfuzu güçlü olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'a bağlı olduğunu vurgulayarak, "Bu ülkeler üretimlerinde kısıtlamaya giderlerse, OPEC içinde İran, dışında ise Rusya ve ABD gibi ülkelere pazar paylarını kaptırmaktan korkuyorlar" ifadesini kullandı.

Öte yandan, OPEC üyelerinden Venezuela, İran, Angola, Cezayir ve Nijerya'nın ekonomilerinin büyük kısmının petrol ihracından elde edilen gelirlere bağlı olduğunu ve kartelin üretim kotasında kesim yapmasını istediklerini kaydeden Widdershoven, Suudi Arabistan'ın milyarlarca dolarlık rezervleri ve yabancı borsalardaki yatırımları nedeniyle ekonomisinin düşük petrol fiyatlarından daha az etkilendiğini belirtti.

Endonezya'nın, 2009'da örgüt üyeliğini askıya aldıktan sonra tekrar resmen OPEC üyesi olacağını da değerlendiren Widdershoven, günlük ortalama 840 bin varil üretim yapan Asya ülkesine yer açmak için, örgütün kotasının 30 milyon varilden günlük ortalama 31 milyon varile çıkarılmasının da mümkün olduğunu dile getirdi.

"İRAN ÜRETİM ARTIRACAK"

Widdershoven, gelecek yıl yaptırımların kaldırılması ile petrol üretimini artırmak isteyen İran'a karşı ise OPEC'in sessiz kaldığını hatırlatarak, "Kartel üyeleri, kotada İran'a yer açmak için kendi üretimlerini kesmek istemiyorlar. Ancak, İran'ın da üretiminin hemen artırması söz konusu değil. Bunun için milyarlarca dolar yatırıma ihtiyacı var ve bu kolay değil, zaman alacak" dedi.

İran'ın kıyılarındaki petrol tankerlerinde 35-45 milyon varillik ham petrol stoğu bulunduğunu anımsatan Widdershoven, yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte bu miktarın küresel piyasaya sunulacağını ve petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğine dikkati çekti.

"PETROL FİYATLARI KISA SÜRELİ DÜŞEBİLİR"

Lahey Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Sijbren de Jong da OPEC'in cuma günkü toplantısında üretim kısıtlamasına gitmeyeceğini tahmin ettiğini söyleyerek, bunun petrol fiyatlarını kısa bir süre düşüreceğini aktardı.

OPEC'in kotasında kesintiye gitmemesinin örgütün stratejisinin uzun dönemli olacağı sinyalini de vereceğini bildiren de Jong, "Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de üretimlerini kısmayarak OPEC dışındaki ülkeleri sıkıştırmak istiyor. Böylece, düşük petrol fiyatları nedeniyle, Rusya ve ABD'deki petrol üretimi yavaşlayacak ve OPEC ülkelerinin pazar payları artacak" dedi.

Düşük petrol fiyatlarının bir dönem daha süreceğini ifade eden de Jong, dünya genelinde toplam ham petrol arzının azalması ve küresel petrol talebinin artmasıyla gelecek sene fiyatların yükselmesinin olası olduğunu kaydetti.

OPEC, petrol fiyatlarının düşmeye başladığı Haziran 2014'ten sonra üçüncü olağan toplantısını cuma günü Viyana'da gerçekleştirecek. Geçen yılın kasım ayında ve bu yılın haziran ayında üretimde kesintiye gidilmemesi kararı alan OPEC'in günlük ortalama üretim kotası 30 milyon varil. Ancak Suudi Arabistan ve Irak'ın üretimini artırmasıyla örgütün reel üretimi günlük ortalama 31 milyon varilin üzerinde seyrediyor.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591