`Petrol fiyatları enflasyonu körükler`

04.09.2015 10:25

Son güncelleme : 05.09.2015 13:16

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, "Petrol fiyatları artarsa enflasyonu körükler" açıklamasını yaptı.Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, petrolün varil başına 40 doların altına düşmesini Türkiye’nin mevcut siyasi ve ekonomik ortamında ‘büyük bir şans’ olarak niteledi.

Prof. Dr. Kumbaroğlu, küresel petrol piyasalarında zayıflayan talebin arz fazlası sorununu uzatabileceği endişesinin dünya para piyasalarında olumsuz bir atmosfere neden olduğunu belirterek, OPEC ülkelerinin üretim noktasında sergilediği farklı yaklaşımlar nedeniyle petrolün 1986’dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşadığını söyledi.

Fiyatların bu yılın Haziran ayındaki en yüksek kapanış seviyesinden yüzde 35 geride olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “İçinde bulunduğumuz siyasi belirsizlik ve gerginlik ortamı içerisinde TL değer kaybederken petrol fiyatlarının da düşmesi Türkiye için büyük şans” dedi.
 

'PETROL FİYATLARI ARTARSA ENFLASYONU KÖRÜKLER'

Türk Lirası’nın da dolar karşısında son 1 ayda yüzde 7 değer kaybederken ham petrol fiyatının yüzde 21 gerilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Her iki yönlü düşüş yaşanması petrol ihracatı için ödediğimiz paraların daha az olması gibi bir avantaj sağladı. Dolarla satın aldığımız petrole Türk Lirası olarak daha fazla ödeyecekken petrol fiyatlarındaki düşüş bunu dengeledi. Petrol fiyatları tekrar artışa geçerse dengeleme çarpan etkisine dönüşür ve zaten artış trendine girmiş olan enflasyonu iyice körükler. Bu tehditi görmek ve petrol fiyatlarının yeniden artış trendine girme olasılığına girme olasılığına karşı hazırlıklı olmak gerekir” şeklinde konuştu.

'İRAN’LA GELİŞTİRİLECEK İŞBİRLİĞİ KİLİT ROL OYNAYACAK'

Prof. Dr. Kumbaroğlu, İran’la geliştirilecek işbirliği ve petrol alımının böyle bir dönemde Türkiye’nin elini oldukça rahatlatabileceğine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

İran ticaret yaptığı ülkelerin milli para birimlerinin kullanılmasını tercih ediyor. Örneğin Çin ile yaptığı petrol ticaretinde 2012'den beri dolar yerine Çin Yuanı kullanıyor. İran’da kur seviyesinin sağlıklı oluşamaması ve İran Riyali’nin Türk Lirası gibi dönüşebilir bir para birimi olmaması nedeniyle bizimle arasındaki ticarette Türk Lirası kullanılabilir. Böylelikle Türk Lirası dolar karşısında değer kaybetse bile İran’dan kendi para birimizle alacağımız petrolün fiyatı etkilenmez. Bu kapsamda, gelecek dönemlerde hem petrol fiyatlarında hem TL’nin değerinde hem de döviz kurlarındaki dalgalanmalarda Türkiye ile İran arasında geliştirilebilecek işbirliğinin kilit rol oynayacağına inanıyorum.” 
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591