Petrol üretiminde Arabistan bilmecesi

22.04.2015 11:32

Son güncelleme : 22.04.2015 11:38

Ekonomik Araştırma ve Strateji Enstitüsü Arabia Monitor Baş Ekonomisti Eid-Oakden "Rusya, 2008`de düşen petrol fiyatlarına karşı OPEC ile birlikte üretim kısma kararını aldı fakat bunu yerine getirmedi" dedi.Merkezi Londra'da bulunan Ekonomik Araştırma ve Strateji Enstitüsü Arabia Monitor'un Baş Ekonomisti Florence Eid-Oakden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ülkelerinin Rusya'ya güvenmediğini belirterek, örgütün en nüfuzlu üyesi olan Suudi Arabistan'ın üretimde kısıtlamaya gitmeyeceğini savundu.


Eid-Oakden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın, 2008'de düşen petrol fiyatlarına karşı OPEC ile üretim kısma kararını aldığını fakat bunu yerine getirmediğini hatırlattı. Eid-Oakden, Suudi Arabistan'ın bu konuda Rusya'ya güvenmediğini kaydetti.


Rusya'nın dışında OPEC üyesi ülkelerden İran, Venezuela, Angola, Nijerya ve Cezayir'in de petrolde üretim kısıtlaması istediğini belirten Eid-Oakden, nisan ayı başında Suudi Arabistan'ın üretim kesintisine gitmeyeceğini açıkladığına dikkati çekti. Eid-Oakden, "Suudiler 1980'lerin ortasında üretim kısıtlamasına gitmişti, fakat diğer ülkeler aynı şey yapmayınca kendi pazar payında zarar etmişti. Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri bu sefer piyasadaki paylarını koruma, hatta artırma çabasındalar. Bu 3 ülkenin düşük petrol fiyatlarına yıllarca dayanacak nakit rezervleri var" değerlendirmesinde bulundu.


Merkezi Londra'da bulunan bağımsız araştırma şirketi Capital Economics'in Enerji Piyasaları Ekonomisti Liza Ermolenko da Rusya'nın OPEC için güvenilir bir ortak olmadığını ifade etti.


Ermolenko, Suudilerin Rusya ve İran'ın işine yarayacak şekilde petrol üretimini kısarak fiyatların yükselmesine neden olmayacağını söyledi.


Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ve ihracatçısı olan Suudi Arabistan, mart ayında günlük ortalama 10,3 milyon varil ile petrol üretiminde rekor seviyeye ulaşmıştı. Ülkenin Petrol Bakanı Ali al-Naimi, 21 Aralık'ta yaptığı açıklamada, düşen petrol fiyatlarının sorumlusu olarak Rusya ve ABD gibi OPEC üyesi olmayan üreticileri göstermiş ve bu ülkelerin üretimi azaltması halinde fiyatların toparlanacağını belirtmişti.

11:3490.857
Değişim :  -0,33% |  -299,77
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695