Plastik sektörü ilk yarıda yüzde 8 büyüdü

03.08.2016 16:02

Son güncelleme : 03.08.2016 16:24

Plastik sektörünün üretimi, bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 arttı ve değer bazında 17,8 milyar dolara yükseldi.Türkiye'de plastik üretimi, bu yılın ilk yarısında geçen  yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak, 4,6 milyon tona ulaştı. Üretim değer bazında ise 17,8 milyar dolar oldu.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı  (PAGEV), 2016 ocak-haziran dönemine ilişkin "Plastik Sektörü İzleme Raporu"nu  yayımladı.

Rapora göre, çoğu küçük ve orta ölçekli 11 bin firmanın faaliyet  gösterdiği, yaklaşık 250 bin kişinin istihdam edildiği plastik sektöründe, yılın  ilk yarısında yüzde 8 büyüme kaydedildi. İlk altı aydaki üretimin değer bazında  büyüklüğü ise 17,8 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 16,4  milyar dolar düzeyindeydi.

Plastik üretiminin yıl sonunda değer bazında 35,6 milyar dolara  yükselmesi hedefleniyor.

AMBALAJ MALZEMELERİ İLK SIRADA

Bu yılın ilk altı aylık döneminde toplam 4,6 milyon tonluk plastik  mamul üretimi içinde plastik ambalaj malzemeleri ilk sırada yer aldı. Bu dönemde  1,85 milyon ton plastik ambalaj malzemesi üretildi.

Plastik mamulleri üretiminde ikinci sırayı 1,02 milyon tonla plastik  inşaat malzemeleri izledi.

Sektördeki üretim artışıyla yılın ilk yarısında 443 milyon dolarlık  makine teçhizat yatırımı gerçekleştirildi. Aynı şekilde devam etmesi halinde  yatırım tutarının yıl sonunda 886 milyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

EN ÇOK PLASTİK IRAK'A GİTTİ

Sektörün plastik mamul ihracatı, ilk yarıda, geçen yılın aynı dönemine  göre değişim göstermedi. Bu dönemde plastik ihracatı miktar bazında 784 bin ton,  değer bazında ise 2,1 milyar dolar oldu.

Ocak-haziran döneminde en çok plastik mamul ihracatı Irak'a yapıldı.  Söz konusu dönemde Irak'a 89 bin ton plastik mamul ihracatı gerçekleştirildi.  İhracatta Irak'ı, 49 bin tonla Almanya ve 40 bin tonla İngiltere izledi.

Türkiye, bu yılın ilk yarısında plastik sektörü üretiminde dünyada  altıncı, Avrupa’da ise ikinci sırada yer aldı.

BÜYÜMEDE İTİCİ GÜÇ HANE HALKI VE KAMU

Rapora ilişkin yazılı açıklama yapan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı  Yavuz Eroğlu, sektörün ilk altı ayda güzel bir büyüme sergilediğini, bu büyümede hane halkı ve kamu harcamalarının itici güç olduğunu ifade etti.

Sektördeki bu performansın yılın ikinci yarısında da devam edeceğine  inandıklarını vurgulayan Eroğlu, "Plastik ihracatı yılın ilk yarısında miktar  bazında geçen seneki seviyede göründü, ancak Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle  ihracatın ivme kazanmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Plastik ham madde tedariğinde yaşanan sıkıntılara da değinen Eroğlu,  şunları kaydetti:

"Biz, ham maddemizin yüzde 13’ünü Petrokimya Holding AŞ'den, yüzde  30’unu ise AB’den karşılıyoruz. Bu iki kaynaktan karşılayamadığımız ham maddeleri  üçüncü ülkelerden vergisiz ithal etmek istiyoruz. Ekonomi Bakanlığı yerli sektöre  bu desteği vermeyi kabul ediyor, ancak AB’li üreticilerden izin alınması  gerekiyor. Ekonomi Bakanlığımızla birlikte vergiyi sıfıra indiren 'Askıya Alma ve  Tarife Kontenjanı' için AB’ye başvuruda bulunduk, ancak Türkiye’ye hiçbir  ihracatı olmayan iki üreticinin itirazı nedeniyle bu kota verilmiyor, yani izin  alakasız iki firma kanalıyla engelleniyor. Üstelik gerekçesi yok. Yanlış Gümrük  Birliği uygulamaları nedeniyle sektörümüz büyük bir haksızlıkla karşı karşıya."

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591