Pompayı hacklediler!

16.02.2015 09:08

Son güncelleme : 16.02.2015 17:29

Ünlü hacker grubu Anonymous, kimsenin aklına gelmeyen, inanılmaz bir hack olayına imza attı!Anonymous, bugüne kadar ses getiren çok sayıda hack saldırısı gerçekleştirdi. Ancak bu seferki tam anlamıyla bir devrim yarattı denilebilir zira ünlü hacker grubu, ABD'deki benzin pompalarını ele geçirmeye başladı.Yanlış okumadınız, benzin pompaları...

ABD'de benzin pompaları, Automated tank gauges (ATGs) isimli bir sistem sayesinde internete bağlı olarak çalışıyor ve dağıtım şirketleri, hangi benzin istasyonundaki hangi pompada ne kadar benzin kaldığını anı anına kontrol edebiliyorlar. Böylece benzin bitmeden söz konusu pompaya benzin eklemek için çevredeki benzin tankerlerini yönlendirmeleri mümkün oluyor.

Ancak benzin pompalarının internete bağlı olması onları aynı zamanda hacker saldırılarına karşı da açık hale getirmiş durumda ve Anonymous da bu açığı affetmedi. Chip online'nin haberine göre ülkede çok sayıda ATGs sistemli benzin pompasına saldıran hacker'ların bazı pompaların kontrolünü ele geçirdiği söyleniyor.

Hakcer'lar, ele geçirdikleri pompada, benzin fiyatını kendilerine göre ayarlayabiliyor, pompayı açabiliyor veya kapatabiliyor, benzinin bitmek üzere olduğuna dair alarmları kapatarak ve istasyonun takviye yapmasını engelleyerek bölgede benzin bulunamamasına ve araçların yolda kalmasına neden olabiliyorlar.

İşin korkunç yanıysa şu: Yapılan araştırmada, ülkedeki 5.800 ATGs sisteminde şifre bulunmadığı ve bu benzin pompalarının IP adresini bulabilen herkesin pompayı kontrol edebileceği anlaşıldı.
 
ABD'de toplam 150 bin benzin pompası bulunuyor ve en az 30 tanesinin bugüne kadar saldırıya uğradığı anlaşılmış. Bugünden sonra ise durumun farkına varan çok daha fazla sayıda hacker'ın saldırmaya başlayacağı düşünülüyor.
17:5993.699
Değişim :  0,94% |  872,20
Açılış :  93.521  
Önceki Kapanış :  92.827  
En Yüksek
93.807
En Düşük
93.149