`Rafta ayrı, kasada ayrı fiyat uygulamasına son verilmeli`

02.03.2016 13:23

Son güncelleme : 02.03.2016 13:30

TESK Genel Başkanı Palandöken "Sebze meyve fiyat artışında en büyük etken manav esnafının bitirilmesidir "Rafta ayrı, kasada ayrı fiyat uygulamasına son verilmeli|| dedi.|Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sebze ve meyvelerde görülen fiyat artışında en büyük etkenin manav esnafının bitirilmesi olduğunu belirterek, "Rafta ayrı, kasada ayrı fiyat uygulamasına son verilmeli" ifadesini kullandı.

Palandöken yazılı açıklamasında, raf ile kasada farklı uygulanan fiyatlara ilişkin denetimlerin artırılması gerektiğini savunarak, "Bu alandaki kontrollerin sıklaştırılacak olmasıyla fiyatlar yüzde 25-30 düşer" değerlendirmesinde bulundu.

Sebze ve meyve fi?yatlarındaki artışta en büyük etkenin manav esnafının bitirilmesi olduğunu savunan Palandöken, şunları kaydetti:

"Kar marjı uygulaması ve mahalle aralarına kadar giren zincir marketlere sınırlama getirilecek olması küçük esnafımızın yaşaması adına olumlu bir karar olacak.

Tarladan çıkış fiyatı 1 lira olan bir ürünün, nakliyesi 2 lira, kar marjı ise 5 kat olmaz. Hal yasasını kendi menfaatlerine kullandılar. Direk üreticiden alsak daha ucuza halka satarız diyerek hal yasasının çıkması için uğraşanlar, aradaki karın hepsini kendileri almış. Manavı bitirdiler, şimdi diğer esnaf ve sanatkarı bitirmeye çalışıyorlar. Esnaf ve sanatkar her zaman fiyatları dengeleyicidir. Bu fiyatlara müdahale edecek mekanizmanın kurulacak olmasına şimdi tepki gösteriyorlar. Atılacak adımlar tüketicimiz adına sevindiricidir. Netice itibarıyla hepimiz tüketiciyiz."

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591