`Reformların milli gelirin yüzde 1`i kadar etkisi olacak`

12.12.2015 12:35

Son güncelleme : 12.12.2015 12:35

Borsa İstanbul Eski Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, "Reformların milli gelirin %1`i kadar etkisi olacağını, bu yükün bir sıkıntı doğurmayacağını belirtti.Borsa İstanbul Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP İzmir milletvekili İbrahim Turhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı reform paketinin maliyetinin milli gelirin %1'leri civarında kalacağını ve bu yükün bir sıkıntı doğurmayacağını belirtti.

Turhan yapısal reformların kısa dönemde harcama artırıcı etkisi olabileceğini ancak uzun vadede gelirleri artıran, giderleri azaltan etkisi olacağını kaydetti.

BU KADAR KÜÇÜK İLAVE YÜK BİR SIKINTI DOĞURMAZ

Turhan söz konusu reformların orta ve uzun dönemde kamu üzerinde yük getirici değil, tersine gelirleri artıran, giderleri artıran yönü olduğunu belirterek "Kısa dönemde maliyeti olacak kuşkusuz, milli gelirin %1'leri civarında kalacak bir etkiden bahsediyoruz. Bu yapıda bu kadar küçük ilave yük bir sıkıntı doğurmaz" dedi.

FED SANILDIĞI KADAR KATI YOL HARİTASI ÇİZMEYECEKTİR

Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişlemenin uzatılması kararının yatırımcıların beklentisini karşılamadığına yönelik bir algı oluştuğunu belirten Turhan, "Piyasalar merkez bankalarının likiditesine adeta bağımlılık oluşturdular. Toz duman sakinleştikten sonra ortada endişe duyulacak bir durum olmadığını görecekler. AMB kararı panik gerektirecek bir karar değil" dedi.

Turhan, "Gerek ABD Merkez Bankası, gerek Avrupa Merkez bankası özellikle küresel gelişmeleri dikkate alarak yatırımcıların endişe ettiği kadar katı bir yol haritası çizmeyecektir diye düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591