S&P, 4 ülkenin notunu teyit etti

12.12.2015 10:04

Son güncelleme : 14.12.2015 08:59

S&P, İngiltere, Fransa, Ukrayna ve Bulgaristan`ın kredi notlarını ve not görünümlerini teyit etti.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), İngiltere, Fransa, Ukrayna ve Bulgaristan'ın kredi notlarını ve not görünümlerini teyit etti.
S&P'den yapılan yazılı açıklamalarda, İngiltere'nin "AAA", Fransa'nın "AA", Ukrayna'nın "B-" ve Bulgaristan'ın "BB+" seviyesindeki kredi notlarının teyit edildiği bildirildi.

İngiltere'ye ilişkin raporda, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma ihtimalinin başta finans ve ihracat sektörü olmak üzere tüm ekonomi için risk teşkil ettiğine işaret edildi. İngiltere'nin gelecek yıl içinde yapılması planlanan referandum sonucunda AB'den çıkmasının kamu finansmanını zorlaştıracağı ve İskoçya'nın bağımsızlık taleplerini yeniden gündeme getireceği görüşlerine yer verilen raporda, ülkenin not görünümünün "negatif" olarak korunduğu belirtildi.

S&P'nin Fransa'ya yönelik açıklamasında ise ülke ekonomisinin kredi notunu desteklemesine karşın kamu borcuna ilişkin risklerin "negatif" not görünümüyle yansıtıldığı ifade edilirken "Hükümetin 2015'te bütçe hedeflerine ulaşacağını öngörüyoruz, ancak 2017 ve 2018 bütçe hedefleri risk altında" değerlendirmesinde bulunuldu.

Öte yandan, Ukrayna hükümetinin ciddi ekonomik daralmaya rağmen yapısal reformları uygulamaya koyduğu kaydedilen diğer raporda, 2016 yılına ilişkin bütçenin henüz sonuçlandırılamamış olmasının ise ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Kredi notu "B-" ve not görünümü "durağan" olarak teyit edilen ülkedeki mercilerin vergi reformuna ilişkin yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağlaması gerektiğini kaydeden S&P, zayıf büyüme ve öngörülemeyen mali programın ekonomi için belirsizlik yarattığını vurguladı.

Bulgaristan'a ilişkin değerlendirmede ise ülke ekonomisinin bu yıl hükümetin desteğiyle yüzde 3 büyüyeceği tahminine yer verilirken, buna karşın finans sektöründeki kırılganlıkların devam ettiğine işaret edildi.

Derecelendirme kuruluşu S&P, Bulgaristan'ın "BB+" seviyesindeki notunu ve "durağan" not görünümünü korudu.

 

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591