Sadeleşme ne zaman başlayacak?

23.12.2015 10:53

Son güncelleme : 23.12.2015 17:23

TCMB Başkanı Başçı, ekonomistlere İktisadi Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum gerçekleştirdi. Başçı`nın sunumunda "Oynaklıklarda düşüş kalıcı olursa sadeleşme başlar" denildi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ekonomistlere İktisadi Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Başçı, sunumunda sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini belirterek, "Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir" dedi.

Başçı, sunumunda şunları söyledi:

"Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş
sürdürülecektir.

Küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabilecektir."17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591