Saraybosna ile İstanbul borsaları arasındaki iş birliği

22.12.2014 14:40

Son güncelleme : 22.12.2014 14:40Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel  Müdürü İbrahim Turhan, Saraybosna Borsası'nda işlem gören 10 Pay'dan oluşan  SASX-10 Pay Endeksi'nin vadeli işlem sözleşmelerinin Borsa İstanbul Vadeli İşlem  ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) satılması dolayısıyla düzenlenen toplantıya  katıldı.

 


Saraybosna Borsası'ndan yöneticilerin de katıldığı programın ardından  düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Turhan, ABD'li astronot Neil  Armstrong'un 1969 yılında Ay'a ilk ayak bastığında söylediği "Bir insan için  küçük, insanlık için dev bir adım" ifadesini hatırlattı.

 


Turhan, "Ben de bugün için aynı ifadeyi kullanmak istiyorum. Bizim  Saraybosna Borsası ile ortaklığımız, bugün ilk somut sonucunu getirdi. SASX  Endeksi, artık Borsa İstanbul'da işlem görecek" dedi. Türkiye'nin, dünyanın en  büyük 16. ekonomisi olduğunu ve G-20 gibi önemli bir oluşumun dönem başkanlığını  yapacağını anımsatan Turhan, Borsa İstanbul'un da bölgenin en büyük borsası  olduğunu anlattı.

 

Turhan, bilgi ve tecrübelerini Saraybosna Borsası'na aktarmaya hazır  olduklarını söyleyerek, Saraybosna Borsası'nı "stratejik bir ortak" olarak  gördüklerini vurguladı. Turhan, "Bu ortaklık da Bosna Hersek devleti ile olan  ortaklık ve dostluğumuz gibi uzun süreli olacaktır" diye konuştu.

  

 

"İş birliği, Saraybosna Borsası'nı küresel yatırımcılara da açacak"

  

 

Saraybosna Borsası Genel Müdürü Tarik Kurbegoviç de Borsa İstanbul ile  hayata geçirdikleri projenin, iki borsa arasındaki yoğun ve somut iş birliğini  gösteren birçok projeden sadece biri olduğunu belirtti. Saraybosna Borsası'nda  işlem gören 10 Pay'dan oluşan SASX-10 Endeksi'nin vadeli işlem sözleşmelerinin  Borsa İstanbul VİOP'ta işlem görmesinin önemine dikkati çeken Kurbegoviç, Borsa  İstanbul'da işlem yapan milyonlarca yatırımcının Saraybosna Borsası'nda işlem  gören ürünleri görebildiklerine işaret etti.

 

Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Bölümü Direktörü Adnan Serhat Görgün  ise Borsa İstanbul ile Saraybosna Borsası arasındaki bağın, Saraybosna Borsası'nı  güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda küresel yatırımcılara da açacağını  vurguladı.

 

Saraybosna Borsası Denetim Kurulu Başkanı Ziyad Blekiç de Borsa  İstanbul ile iş birliğinin, Bosna Hersek sermaye piyasasının gelişimi açısından  son derece önemli olduğunu kaydederek, "Bugün bir araya gelmemize vesile olan  proje, bu yolda atılmış önemli bir adım" dedi. Saraybosna Borsası ile Borsa  İstanbul arasındaki iş birliğin gelecekte de güçlenerek devam edeceğini söyleyen  Blekiç, "Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Borsa İstanbul'un verdiği  destek bizim için son derece değerli" ifadesini kullandı.

 

Saraybosna Borsası SASX-10 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri, 15 Aralık  2014 tarihinden itibaren VİOP'ta Türk lirası cinsinden işlem görmeye başlamıştı.

 

16:5195.806
Değişim :  -1,42% |  -1.382,19
Açılış :  97.043  
Önceki Kapanış :  97.188  
En Yüksek
97.072
En Düşük
95.367