`Sorun bekleyenler hayal kırıklığına uğradılar`

22.04.2016 11:12

Son güncelleme : 22.04.2016 16:32

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Merkez Bankası Başkanı`nın atama süresinin iyi yönetildiğini belirterek , "Gelen arkadaşımıza güvenim tam, bu süreçte bir sorun bekleyenler hayal kırıklığına uğramış oldular" diye konuştu.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı'nın atama süresinin iyi yönetildiğini belirterek, "Piyasalar da buna olumlu tepki verdi" dedi.

NTV'deki canlı yayında soruları yanıtlayan ve zaman zaman para politikası ve diğer politikalar konusunda tartışmalar olabileceğini ancak önemli olan kurumların iyi işlemesi olduğunu ifade eden Şimşek, "Gelen arkadaşımıza güvenim tam, bu süreçte bir sorun bekleyenler hayal kırıklığına uğramış oldular" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın görev tanımının oldukça çok açık ve net olduğunu ve esas olanın fiyat istikrarının esas olduğunu söyleyen Şimşek, bunun çelişmemek gerektiğini iletti.

Küresel para politikasında yaşanan gelişmelere de değinen Şimşek, "Normalleşme başka bir bahara ertelenmiş gibi, dünya şu anda düşük enflasyon, düşük büyüme girdabında. Böyle bir durumda bizim zaten bir sadeleşme politikamız vardı, faiz koridorunun daraltılması öngörülüyordu, bu durumda bandın yukarı kısmını indirmek bununla paralel ve uyumlu. Bunun sonucu kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir, kalıcı bir iyileşme için birkaç şart daha lazım, her şeyden önce tasarruf oranlarının artması gerekiyor" diye konuştu.

Sermaye piyasalarının çok gelişmediğini ancak geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Mehmet Şimşek, "Bankaların kredi mevduat oranı yüzde 120, yani dışarıdan kaynak gelmezse, içeride tasarruf artmazsa, sistemin kredi hacmi anlamında fazla manevra alanı kalmamış durumda. Merkez Bankası'nın piyasaya verdiği miktar tanımı gereği tabii ki sınırlı olmak zorunda. Merkez Bankası'nın attığı adımlar kredi faizlerini bir miktar aşağı çekmeli, muhtemelen de olumlu etkileyecektir ama önemli olan kaynak girişi ve tasarruf oranının artması" dedi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591