`Sorunlu olan bir bankamız yok`

11.04.2016 08:44

Son güncelleme : 11.04.2016 11:23

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Sorunlu olan bir bankamız yok" dedi.Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'de bir bankanın sorunlu olduğu ve yeniden sermayelendirilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğine dair raporu en yetkili kurum tarafından yalanlandı.

Moody's konuyla ilgili raporunda "Sorunlu bir bankanın yeniden sermayelendirilmesinin maliyetini kreditörlere yansıtma yetkisini güçlendirecek yasal düzenlemeler yapılmalı" ifadesi yer almıştı. "Hiç öyle bir sorun yok, öyle bir çalışmamız da yok" diyen Akben, "Onu neye istinaden yazmışlar? Bankalar Kanunu çerçevesinde böyle bir mevzuat yok" şeklinde konuştu.

TAHMİNLERİ TUTMUYOR

Kredi derecelendirme kuruluşlarının işinin tahminlerde bulunmak olduğunu ancak geçmişe baktıklarında bunların birçoğunun tutmadığını anımsatan Akben, bu durumu en son büyüme rakamında gördüklerine işaret etti. Akben, "Büyüme yüzde 4 gerçekleşti, bu kurumların tahminlerine baktığımızda yüzde 2.1-2.2 rakamlarında geziyorlardı. Böyle bir sapma olabilir mi?" dedi.

TÜKETİCİ BORÇLANMASI YAVAŞLADI

Tüketici kredileriyle ilgili olarak Merkez Bankası, Hazine ve ilgili kurumlarla görüşmeleri aşağı yukarı tamamladıklarını vurgulayan BDDK Başkanı Akben, tüketicilerin kazançlarına göre borçlanmaları konusunda son rötuşları yaptıklarını söyledi. Akben, "Herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını, borçlanmayı kazançları ile sınırlandırmalarını istiyoruz. Zaten birkaç aydan beri tüketici kredilerindeki borçlanma hem yavaşladı, hem geriye döndü" diye konuştu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591