`Suçlu Almanya değil`

24.03.2015 09:56

Son güncelleme : 24.03.2015 10:39

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan`ın sorunlarının suçlusunun Almanya olmadığını söyledi.İlk kez Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi görüşme yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, toplantı sonrası açıklama yaptı.  Çipras, Yunanistan'ın sorunlarının suçlusunun Almanya olmadığını söyledi.  Çipras, "Ülkenin sorunları için yabancıları suçlamak doğru değil" dedi ve büyük yapısal reformlar için söz verdi. 

 
NE YUNANLAR ÇOK TEMBEL NE DE...

Yunanistan Başbakanı, "Bazı klişeleri kaldırmamız lazım. Ne Yunanlar çok tembel ne de Yunanistan'ın sorunlarının suçlusu Almanya" diye devam etti.  Reuters'ın haberine göre basın toplantısında gülümseyerek konuşan Çipras, "Bu bizim birbirimizi daha iyi anlamak için önemli bir toplantıydı" dedi. 
 
REFORM LİSTESI HAZIRLADI

Acil nakit ihtiyacı olan Yunanistan'a yardım programı kapsamında kalan kredi dilimlerinin serbest bırakılması için Çipras'ın, Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis ve Maliye Bakanı Yanis Voroufakis ile hafta sonu bir reform listesi hazırladığı ifade edildi. Reform listesinde devlet kasalarına para girmesi için vergilerin artırılması, özelleştirme yapılması ve vergi kaçıranların vergilerini ödemelerinin sağlanması gibi bazı başlıkların yer aldığı kaydedildi.
 
REFORM PAKETİ EN GEÇ PAZARTESİ SUNULACAK

Yunanistan, reform paketini en geç pazartesiye kadar Euro Bölgesi maliye bakanlarına sunacağını açıkladı. Yunan medyasına demeç veren Yunanistan hükümet sözcüsü, reform paketinde ülkeyi resesyona iten unsurların değil yapısal değişikliklerin yer alacağını kaydetti. Yunan sözcü, Berlin'de görüşen Çipras ile Merkel'in derinlemesine olmasa da ana hatlarıyla reformları ele aldıklarını ifade etti.

12:0591.320
Değişim :  0,69% |  623,29
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.388
En Düşük
90.643