TİM: İhracatın %10`unu TL karşılığında yaptık

11.12.2018 11:35

Son güncelleme : 11.12.2018 17:04

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 158 ülkede ihracatın yaklaşık yüzde 10`unun yerel paralarla TL karşılığında yapıldığını belirterek, "Yaptığımız çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli olduğunu ve potansiyel barındırdığını gösterdik. Bu kadar yoğun bir ülkeyle yapılması da ayrıca anlamlı" dedi.AA

Basın mensuplarına 2018 yılını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye  ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 1,6 büyüme  kaydetmesini anımsatarak, büyüme rakamlarına ihracatın sağladığı katkıdan büyük  memnuniyet duyduklarını, ihracat odaklı bir büyümenin gerçekleştiğini  gördüklerini söyledi.

Gülle, bu açıdan üçüncü çeyrekte pozitif rakam çıkmasında en büyük  katkıyı ihracatın verdiğini dile kaydederek, bundan duydukları memnuniyetten  bahsetti.

Kısa bir süre önce seçimle geldiklerini, bu süreçte ülkenin dış  kaynaklı ekonomik müdahalelerle karşı karşıya kaldığını, ekonominin bu zor  döneminde ihracatta pozitif gelişmeler yaşandığını aktaran Gülle, "Burada görüldü  ki ihracat bir ülkenin büyümesinde, kalkınmasında, gelişmesinde olmazsa olmazı,  en önemli değeri. O açıdan hem mal ihracatı hem de hizmet ihracatını ülkenin  hedeflerinde çok önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk." diye konuştu.

Gülle, bu rekorlar açıklandıkça ihracat ailesine katılmak isteyen  üretici sayısının arttığını belirterek, gelecek dönemde ihracatın ülkeye çok daha  güzel şeyler vereceğini söyledi.

Ellerinde kıymetli projeleri olduğunu, heyecanlarını her zaman yüksek  tuttuklarını dile getiren Gülle, geldikleri günden bu yana yaptıkları  faaliyetlerden bahsetti.

"158 ÜLKEYE TL İLE İHRACAT YAPTIK"

Gülle, zor dönemlerde Türk Eximbank aracılığıyla kaynakları  ihracatçıya kullandırma kararı aldıklarını belirterek, "Bunun büyük çoğunluğunu  gerçekleştirdik. Birkaç tane birliğimiz de onay bekleniyor. Kaynaklarımızı  ihracata, ihracatçılarımızın fon ihtiyaçlarına yönlendirdik." diye konuştu.

TL ile ticarete önem verdiklerini, kurun oynaklığının arttığı  dönemlerde TL ile ihracat yapmanın önemli olduğunu dile getiren Gülle, "158  ülkede ihracatımızın yaklaşık yüzde 10'unu TL karşılığında yaptık. Bunu da bir  çalıştayla gerçekleştirdik. Hem İstanbul'da hem de Ankara'da yaptığımız  çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli olduğunu ve potansiyel  barındırdığını gösterdik. Bu kadar yoğun bir ülkeyle yapılması da ayrıca  anlamlı." ifadelerini kullandı.

Gülle, o dönemde ihracatçıların finansal sıkıntılarını çözmeye yönelik  yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, ihracatçının en az kayıpla sıkıntıları  atlatması yönünde bankalarla toplantı yaptıklarını anlattı.

Gerek kur, gerek faiz, gerekse enflasyonun geri gelmesiyle finansal  sıkıntıların aşılması yönünde kısmen rahatlama yaşadıklarını dile getiren Gülle,  ancak teminat mektuplarında istedikleri aşamaya gelemediklerini, teminat  mektuplarındaki yüksek oranın hala devam ettiğini bildirdi.

Gülle, teminat mektuplarındaki sıkıntının bankalardan mı yoksa BDDK  mevzuatından mı kaynaklandığına dair soruya karşılık, şu bilgileri verdi:

"BDDK mevzuatından olduğunu zannetmiyorum.  O günkü görüştüğümüzde  bankaların sendikasyonlarını yenileme dönemiydi. Doğal olarak arka arkaya  bankalarla ilgili bir not düşürme gelmişti. Doğal olarak da onlar kendileri  açısından farklı bir pencereden bakıyordu. Her bankanın yaklaşımı farklıydı.  Bugün de baktığınızda 2'den 4'e, 5'e hatta 6'yı bile isteyen bankalar olduğunu  duymuştuk teminat oranlarında. Ama daha sonra bunun aşağı geldiğini biliyoruz.  Ama talep ettiğimiz oran yüzde 2 olmadı. Hala yüzde 1'in üzerinde. Eskiden biz  bunu binde 25'ler, 30'lar seviyesinde alıyorduk."

Gülle, şu anda teminat mektubunu yüzde 1'le de alan olduğunu ancak  bunun çok düşük kaldığını söyledi.

"BORSADAKİ İHRACATÇILAR 10 YILDA YÜZDE 60 GETİRİ SAĞLADI"

İsmail Gülle, Borsa İstanbul'da en yüksek getiriyi ihracatçıların  getirdiğini belirterek, borsada işlem gören ihracatçı firmaların son 10 yılda  yüzde 60'ın üzerinde bir getiri sağladığını vurguladı.

İhracatçı birliklerinde ilk defa kadın başkanların olduğunu ve bu  sayının üçe ulaştığını dile getiren Gülle, şu anda TİM ailesinin 72 bin 500 üyesi  bulunduğunu, bunların 5 bin 200'ünün kadın olduğunu, bu üyelerin 54'ünün delege  olarak yönetimlerde görev aldığını, "İhracata kadın eli değsin" diyerek kadın  konseyi kurduklarını anlattı.

Gülle, Türkiye Tanıtım Grubu'nun (TTG) yeniden yapılandırıldığını  kaydederek, sektörel tanıtım faaliyetlerin tekrardan daha etkin ve verimli  projelerle TTG çatısı altında yapılacağını vurguladı.

TİM Başkanı Gülle, "Sektörlerin kısa ve orta vadeli iletişim  projelerini istedik. Bu konuda sektörlerimiz nasıl bir Türkiye ve sektör  projeksiyonu çiziyorlar, bunları oluşturduktan sonra sektörlerimizin projelerini  alacağız, daha sonra da hem ülkemizi hem sektörlerimizi hem de ürünlerimizi  dünyaya daha tanıtır hale getirmek için çalışmalar yapacağız." dedi.

"YIL SONUNDA 170 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPACAĞIZ"

Gülle, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı  Ruhsat Pekcan ile yurt dışı ziyaretlerini sürdürdüklerini belirterek, gelecek yıl  bu ziyaretleri artırarak devam ettireceklerini söyledi.

TİM tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile bu yıl üçüncüsü  gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası'ndan (Design Week Turkey) bahseden  Gülle, gelecek yıl bu haftayı sadece bir salonda gerçekleştirmeyeceklerini,  şehrin farklı noktalarına yayacaklarını aktardı.

Gülle, kasımda ihracatın yüzde 9,5'lik artışla 15,5 milyar dolar  olarak gerçekleştiğini ifade ederek, yıl sonunda 170 milyar dolar ihracat  hedeflediklerini, bunu tutturma noktasında çok güzel bir heyecan içerisinde  olacaklarını bildirdi.

Gülle, "Türkiye bu 1'li (yüzde 10'lu aylık artışlar) rakamlarla çok  kaldı, 150'li rakamlarda (yıllık ihracat rakamları) 5 sene kaldı. Türkiye artık  bu kadar büyümesiyle, bu kadar genç nüfusuyla, bu kadar üretim gücüyle artık 2'li  rakamları hak ediyor." ifadesini kullandı.

Gülle, Türkiye'nin transit ticaret gibi bir ihracat kaleminin kaydını  dahi tutmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun öncelikle kayıt altına alınması ve ihracat olması lazım. Bazı  ülkeler sadece bu ticaretle çok büyük rakamlar elde ediyor. Bu ticarette çok  büyük para var. Türkiye'nin yeni havaalanı bir ulaşım, ticaret hub'ı olacak. Bunu  limanlarıyla, demiryollarıyla çok büyük bir vizyona götürmemiz lazım. O yüzden  transit ticaretin mutlaka gelir getiren ihracat kalemlerinin içerisinde olması  gerekiyor. Diğer yandan e-ihracat önemli bir potansiyel. Burada 13 bine yakın  firmaya devlet destek veriyor.

E-ihracatın büyümesi, gelişmesi, bir yerlere gitmesi de önemli. Çünkü  buradaki ihracat rakamlarını da biz kayıtta tutmuyoruz. Buradaki e-ihracatla  yapılan ihracat artı mikro ihracat, yolcu beraberinde giden ihracatı da kayıtta  tutmuyoruz. Yani şu anda biz de biliyoruz ki bu rakamların üzerinde bir ihracat  performansımız var."

"HİZMET İHRACATI 43,5, TRANSİT TİCARET İHRACATI 10 MİLYAR DOLAR"

Gülle, şu andaki kayıtlara göre 43,5 milyar dolarlık hizmet  ihracatının söz konusu olduğunu kaydederek, transit ticaret ihracatının 10 milyar  dolar seviyesinde olduğunun söylenebileceğini bildirdi.

Hizmet ihracatında 2023 hedefinin 150 milyar dolar olduğunu dile  getiren Gülle, hizmet sektörünün alt kırılımlarında çok önemli gelişmeler  olduğunun altını çizdi.

Gülle, bu rakamların ihracat içerisinde sayılması gerektiğini  belirterek, gemilerle gelen yükün Türkiye'de paketlendiğini, burada bir ticaretin  olduğunu, yüzde 1 de alınsa bu rakamın kar olduğunu, söz konusu potansiyelin  kayıt altına alınması gerektiğini anlattı.

Türkiye'nin ihracatta birinci pazarının AB olduğunu, burada pozitif  bir seyir izlenildiğini aktaran Gülle, en yüksek ihracat gerçekleştirilen 10 ülke  arasında ABD ve Irak hariç 8 ülkenin AB pazarından olduğunu söyledi.

Gülle, bu kadar siyasi gerilimlere ve çelikte gümrük vergisine rağmen  ABD'ye ihracatın arttığını, Irak'ta kasımda önemli bir artış sağlandığını  kaydederek, Irak'ta yıllık bazda düşüş yaşandığını bildirdi.

Yılın 11 ayında Avrupa'da en yüksek artışın Belçika, İspanya, Romanya  ve Hollanda'da yaşandığın, İngiltere'de ve Almanya'da da önemli yükselişler  görüldüğünü anlattı.

Gülle, "Bu yıl ihracatta çelik yılı. Bu sene ihracatımızda en büyük  performansı çelik sektörü gösterdi. Ocak-kasımda çelik sektörü yüzde 37'lik bir  artış sağladı ve böylelikle dördüncü büyük sektör konumuna geldi, 14,1 milyar  dolara yükseldi." dedi.

"TÜRKİYE'DEKİ YABANCI ÖĞRENCİLER, ÜLKEMİZİN FAHRİ ELÇİSİ GİBİ  OLACAK"

Gülle, Türkiye'deki üniversitelerde 135 bin yabancı öğrencinin eğitim  gördüğünü belirterek, bu öğrencileri üretimdeki fabrikalarda staj yaptırarak,  fabrikaların müdürleriyle, yöneticileri ile tanıştıracaklarını, sonradan bu  kişiler ülkelerine gittiğinde o firmanın bir temsilcisi, pazarlama elemanı gibi  olacağını anlattı.

Bu öğrencilerin mezun olduktan sonra gittikleri ülkelerinde  Türkiye'nin fahri elçisi gibi olacaklarını dile getiren Gülle, burada hem mezun  öğrencinin hem de firmaların kazanacağını söyledi.

Gülle, ticaret müşavirlerinin sayısının yeterli olmadığını ifade  ederek, bunların sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.

İsmail Gülle, Türk Ticaret Merkezleri'ni de bir mal satmak isteyen bir  firmanın, temsilcinin dış pazarda neye ihtiyacı varsa onu bulabileceği şekilde  olmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Bazen doğru zamanda yapılmayan işlerin beklenen etkiyi  göstermeyebildiğini dile getiren Gülle, ticaret müşavirlerinde geçmişte istenilen  başarı yakalanamasa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ortaya koyduğu irade ve TİM'in  de yönlendirmesiyle bu sistemin daha verimli kullanılabileceğini aktardı.

"İHRACATÇIYA ZARAR ETTİRMEYECEK KUR OLMALI"

Gülle, dolar kuruna ilişkin bir soruya karşılık, "Türkiye'de kurun  ihracatçıya zarar ettirmeyecek bir kur olması gerekiyor. Bu, 5,20 de 5,40 da daha  üstü de olabilir ama neticesinde ihracatçıya zarar ettirmeyecek bir kur. İhracatçıyı koruyan kur, gerçekçi bir piyasa kuru. Bu konudaki söylemimiz bu.  Piyasada maliyetler nerelerden maliyetleniyorsa o kurdan" dedi.

Kurun piyasadaki maliyetlere göre dengelenmesi gerektiğini dile  getiren Gülle, kurun öngörülebilir olmasının önemine değindi.

Gülle, bu yıl yapılmayan İnovasyon Haftası'na ilişkin bir soru  üzerine, inovasyonla ilgili programları bırakmalarının söz konusu olmadığını,  2019'un ilk çeyreğinde Türkiye'ye, ihracat ailesine yakışır bir etkinlik  gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu zirvede önemli akademisyenlerle iş birliği yapacaklarını, Aziz  Sancar gibi dünyaca ünlü isimleri bu inovasyon etkinliğine davet edeceklerini  dile getiren Gülle, inovasyon zirvesini bilgi ekonomisiyle bir araya  getireceklerini bildirdi.

Gülle, faizlerde yüzde 40'ların konuşulduğu dönemlerden yüzde 25'lere  gelindiğini belirterek, ancak bu oranların da yüksek olduğunu aktardı.

"ENFLASYON ETKİSİNİ DÜŞÜNEREK MAL ATIP SATMA YOK"

TİM Başkanı İsmail Gülle, tarım ürünlerinin ihraç edilmesinin  enflasyonu artırıp artırmamasına ilişkin bir soruya karşılık, şu ifadeleri  kullandı:

"Kasımda tarım ihracatı 2 milyar 300 milyon dolar, sanayi 12 milyar  300 milyon dolar. Yani genel tabloya baktığımızda 168 milyar doların yaklaşık 25  milyar dolarının tarım ürünleri olduğunu tahmin ediyoruz. Yani burada ne  buluyorsak satıyoruz çok doğru bir şey değil. Keşke o noktada olsak. Burada ancak  talebe karşılık mal satarsınız. Rusya Türkiye'nin en çok tarım ürünleri ihraç  ettiği ülke. Burada yakında komşuları var ancak Rusya'ya satıyorsunuz. Japonya'ya  greyfurt satıyorsunuz. Bu, fiyatı bulmayla ilgili. Tarım ürünleri ihracatı toplam  rekoltenin yüzde 10'u civarında. Yani toplam tarım üretiminin yüzde 10'u ihraç  ediliyor. O açıdan burada enflasyon etkisini düşünerek bir mal satma ya da mal  alma durumu yok."

Gülle, İstanbul Havalimanı'nın tam olarak faaliyete geçmesinin  ardından Atatürk Havalimanı'ndaki kapalı alanların fuar merkezi olarak  değerlendirilmesine ilişkin de şunları söyledi:

"İstanbul’un ihracatı, birçok ülkenin ihracatlarından fazla.  Ocak-kasım ihracatı 66 milyar dolar. Bir ay daha eklenirse 70-75 milyar dolar  olacak. Böylesine büyük bir ihracat potansiyeli olan İstanbul daha büyük fuar  merkezini hak ediyor."

18:052.444
Değişim :  1,60% |  38,41
Açılış :  2.409  
Önceki Kapanış :  2.405  
En Yüksek
2.453
En Düşük
2.400
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
ISSEN 28,16 60.751.758 % 10,00  
KOZAL 187,00 1.359.912.475 % 10,00  
GESAN 46,22 282.120.104 % 10,00  
ECZYT 62,85 116.523.093 % 9,97  
ULUUN 22,74 66.036.559 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 16,7317 16,7493 % 0,30  
Euro 17,4208 17,4918 % -0,20  
Sterlin 20,1958 20,2971 % -0,36  
Frank 17,3763 17,4810 % -0,19  
Riyal 4,4493 4,4716 % 0,32  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.809 1.810 2,19  
Altın Gr. 973 973 3,25  
Cumhuriyet 6.473 6.571 -20,00  
Tam 6.480 6.601 11,00  
Yarım 3.172 3.228 6,00  
Çeyrek 1.589 1.613 2,00  
Gümüş.Ons 19,83 19,88 -0,42  
Gümüş Gr. 10,69 10,70 -0,20  
B. Petrol 112 112 2,50