`Tüm silahlarımızı çekmeye hazırız`

20.11.2015 10:17

Son güncelleme : 21.11.2015 11:29

ECB Başkanı Draghi "Eğer orta vadeli fiyat istikrarı hedefimiz için riskler aşağı yönlü olursa mümkün olan tüm enstrümanları kullanarak harekete geçeceğiz" dedi.Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi "Eğer orta vadeli fiyat istikrarı hedefimiz için riskler aşağı yönlü olursa mümkün olan tüm enstrümanları kullanarak harekete geçeceğiz" dedi.

Avrupa Bankacılık Kongresi'nde yaptığı konuşmada Draghi, ECB'nin para politikası önlemlerinin çalıştığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Büyüme ivmesi zayıf olmaya devam ediyor. Enflasyon hedefimizin oldukça altında olmaya devam ediyor. Euro Bölgesi'nde onarım sürecinin tamamlandığını güvenle söyleyemiyoruz. Aralık ayındaki yönetim konseyi toplantısında enflasyonun yüzde 2'ye dönmesini yavaşlatan faktörleri değerlendireceğiz. Eğer politikamızın cari yörüngesinin hedefimizi başarmak için yeterli olmadığına karar verirsek, enflasyonu mümkün olan en hızlı şekilde yükseltmek için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız.

Varlık alım programlarının daha güçlü ve esnek bir enstrüman olacağını düşünüyoruz. Varlık alım programının büyüklüğü, bileşimi ve süresi daha genişlemeci bir duruşu başarmak için ayarlanabilir.
 
'3 RİSKİ ÖN PLANA ÇIKARMAK İSTİYORUM...'

Fiyat istikrarına yönelik riskler için değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Değerlendirmemizde enflasyonun bir süreden bu yana düşük olduğu gerçeğini görmezden gelmeyeceğiz."

Euro Bölgesi'nde finansal olmayan şirketler için bileşik kredi faiz oranlarının Haziran 2014 ile bugün arasında 70 baz puandan fazla düştüğünü
ve sorunlu ekonomilerde bu düşüşün 110-120 baz puan arazında olduğunu hatırlatan Draghi, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayrıca küçük işletmelerin dış finans kaynaklarına ulaşımlarında iyileşmeler rapor ediliyor. 3 riski ön plana çıkarmak istiyorum: global büyüme bu yıl 2009'dan bu yana en zayıf seviyede olacak  bu 1998'den bu yana en zayıf Euro Bölgesi toparlanması anlamına gelecek ve toparlanma tarihi perspektiften bakıldığında çok müzmin olmaya devam ediyor.
 
'ONARIMIN TAMAMLANDIĞINI KENDİMİZE GÜVENEREK SÖYLEYEMİYORUZ'

Euro Bölgesi'nde ekonomik onarımın tamamlandığını kendimize güvenerek söyleyemiyoruz. Aralık ayı Yönetim Konseyi toplantısında enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesini güçlü ve ısrarcı şekilde yavaşlatan faktörleri değerlendireceğiz. Eğer orta vadeli fiyat istikrarı hedefimiz için risk dengesinin aşağı yönlü olduğu sonucuna varırsak, yetkimiz dahilinde kullanılabilir olan tüm enstrümanları kullanarak harekete geçeceğiz. Eğer varlık alım programımızın güçlü ve esnek bir enstrüman olduğunu düşünüyoruz, daha genişlemeci bir duruşu başarmak için varlık alım programının büyüklüğü, bileşimi ve süresi ayarlanabilir. Eğer politikamızın car yörüngesinin hedefi başarmak için yeterli olmadığına karar verirse, enflasyonu mümkün olduğunca hızlı artırmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Fiyat istikrarı görevimizin bizden yapmamızı istediği bu..."
 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591