`Turizmde her şey dahilden kademeli vazgeçilmeli`

24.06.2016 11:08

Son güncelleme : 24.06.2016 14:26

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, "Her şey dahil sisteminin uygulandığı tesis sayısı kademeli olarak azaltılmalı" dedi.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "her şey dahil" sisteminin, turizmden elde edilen net geliri düşürdüğünü belirterek, "Her şey dahil sisteminin uygulandığı tesis sayısı kademeli olarak azaltılmalı." dedi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası turizm pazarında hizmet-fiyat dengesi bakımından en kaliteli ülkelerden biri olduğunu, tesislerin kalitesinin, acenta ve otellerde hizmet veren personelin misafirperver yaklaşımının, Türkiye’nin turizmle ilgili imajını olumlu yönde desteklediğini söyledi. Türkiye'nin sunulan hizmete karşılık fiyat açısından Avrupalı rakiplerinin altında konumlandığı ifade eden Ulusoy, bunun en temel sebebini de imaja bağlı talep daralmasının oluşturduğunu belirtti.

Türkiye'yi genellikle orta gelirli kesimin tercih ettiğine işaret eden Ulusoy, "Türkiye'yi tatil için tercih eden misafirlerin önemli kısmını çocuklu aileler oluşturmakta ve tatil bütçelerini belirli seviyede tutmak amacıyla her şey dahil sistemde çalışan tesisleri tercih etmektedirler. Bu açıdan bakıldığında gelen ziyaretçi sayısı fazla gibi görünse de bu ziyaretçilerden elde ettiğimiz gelir düşük seviyede kalmaktadır." diye konuştu.

Dünyadaki genel seyahat eğilimlerine bakıldığında, üst gelir grubuna mensup kişilerin, hizmet kalitesi yüksek butik tesislerde tatil yapmayı tercih ettiklerini anlatan Ulusoy, "Turizm gelirimizi yükseltmenin yolu da harcama potansiyeli yüksek bu turist grubunu ülkemize çekmekten geçiyor." dedi.

Ulusoy, fiyat odaklı bir pazarlama yaklaşımının doğurduğu "her şey dahil" sisteminin adeta bir kısır döngüye yol açtığını belirterek, "Her şey dahil sistemi, doğası gereği fiyat odaklı bir turist kitlesine hitap ettiğinden yıldan yıla büyük oranlı fiyat artışına olanak sağlamazken, maliyetler her yıl katlanarak artmakta. Bu durum da turizmden elde ettiğimiz net geliri düşürmektedir. Yapılması gereken ise her şey dahil sisteminin uygulandığı tesis sayısının kademeli olarak azaltılmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

'TURİZM ÇEŞİTLENDİRİLMELİ VE 12 AYA YAYILMALI'

Hedeflerinin, turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yayılan ekonomik aktivite haline getirecek alternatif turizm çeşitlerini geliştirmek olduğunu dile getiren Ulusoy, şöyle devam etti:

"Yaz sezonunda yakaladığımız talep artışını, yıl geneline yaymayı başarabilirsek, turizmdeki başarımızı kalıcı hale getiririz. Son yıllarda bu konuda önemli adımlar atıldı. Zaman içinde yapılan çalışmalarla alternatif turizm çeşitleri, kültür turizmi, kongre ve toplantı turizmi, incentive turlar, alışveriş turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi gibi alanlara yoğunlaşmamız gerekir. Bu turizm alanlarında yapacağımız çok şey var. Bu alanlar ülkemiz için çok önemli gelir kaynakları olacak."

Ulusoy, turizmin oluşturduğu iş hacmiyle istihdama önemli destek sağladığını söyledi. Ekonomi açısından turizm sektörünün önemine dikkati çeken Ulusoy, "Turizmin 12 aya yayılması ve çeşitlendirilmesiyle, turizmin bölgeler arası ekonomik gelişmişlik düzeyini dengeleyen niteliğinin daha net bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591