Türkiye-Tunus ekonomik işbirliği İstanbul`da ele alındı

22.04.2019 13:39

Son güncelleme : 24.04.2019 07:21

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye ve Tunus`un dost ve kardeş ülke olduğunu belirterek, "Biz kardeş Tunus`u alacağız daha yukarlara taşıyacağız. Beraberce Afrika kıtasına gireceğiz ve Afrika`da büyük yatırımlar yapacağız" dedi.



AA

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Tunus İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Dünya Ticaret  Merkezi tarafından WOW Kongre Merkezi’nde düzenlenen "Türkiye-Tunus Uluslararası  İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri" başlıklı etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye-Tunus ilişkilerinin iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını dile getirdi.

İki ülke arasında toplam 1,1 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu  aktaran Turagay, "Bunda da 900 milyon dolar bizim ihracatımız var, 182 milyon  dolar ithalatımız var. Yani dolayısıyla aslında ticaret Türkiye lehine gelişmiş  durumda." diye konuştu.

Ancak iki ülke arasındaki ticaret hacminin dengelenmesi konusunda  istekli olduklarını vurgulayan Turagay,  "Bunu açık ve net söyleyeyim, Tunus  bizim dost ve kardeş ülkemiz, Tunus bizim Afrika'ya açılan kapımız, bizim  amacımız dengeli bir ticaret sağlayıp, beraberce kazanıp sinerjiyi ortaya  çıkararak Afrika'ya açılmak, Tunus'taki yatırımlarımızı çoğaltmak, Tunus'un  kalkınmasına, istihdamına, ihracatına katkıda bulunmak. Bu çok açık ve net. Biz  burada beraberce başarılara imza atmak için bir araya geldik. Bu forumun da amacı  bu." dedi.

Turagay, iki ülkenin dost ve kardeş ülke olduğunu ifade ederek, "Biz  kardeş Tunus'u alacağız daha yukarılara taşıyacağız. Beraberce Afrika Kıtası'na  gireceğiz ve Afrika'da büyük yatırımlar yapacağız. Afrika'da Tunus'un yeri çok  önemli, orada önemli serbest ticaret anlaşmaları var. Avrupa Birliği ile yaptığı  serbest ticaret anlaşması var. Bunları bizim en iyi şekilde değerlendirmemiz  lazım." şeklinde konuştu.

Tunus'un zor bir dönemden geçtiğini ve demokrasi yolunda çok önemli  adımlar attığını belirten Turagay, şunları söyledi:

"Serbest ticaret anlaşmamız 2005 yılında imzalandı ama bu anlaşmayı  daha verimli ve etkili kullanmalıyız.  Hali hazırda ticaret lehimize gelişiyor  ama ticareti kısıtlayıcı değil ticareti kolaylaştırıcı tedbirler almalıyız. Ortak  yatırımlarımızı Tunus'ta gerçekleştirmeliyiz. Bugün baktığımız zaman Türk inşaat  sektörünün Tunus'ta aldığı proje sayısı 19. Toplam projelerin değeri ise 937  milyon dolar.  Türkiye'nin müteahhitlik sektörünün Afrika'daki aldığı projelerin  toplam değeri 64,7 milyar dolar ve 3 bin 739 projeden bahsediyoruz.  Biliyoruz  Tunus'un 2020 kalkınma planı var. Bu kapsamda Tunus önemli altyapı ve üstyapı  yatırımları yapacak. Biz Türkiye devleti olarak, Türk müteahhitleri olarak her  türlü desteği göstermeye hazırız."

Turagay ayrıca Tunus'un Türk iş adamları için büyük potansiyel  olduğunu ve bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek toplantı sonucunda  somut adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi.

"TUNUS TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR AFRİKA KAPISI"

Tunus Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hatem Ferjani ise ilk defa bu  denli yüksek seviyede düzenlenen etkinliğin köklü bir gelenek haline dönüşmesini  umduklarını dile getirdi.

Ferjani, başta altyapı ve dış ticaret olmak üzere Türkiye ile birçok  alanda işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

Burada sürdürülebilir bir iş durumu ve iki taraf açısından refah ve  işbirliğinin güçlenmesini sağlamaya çabaladıklarını belirten Ferjani, "Kabul  edilen reformlar, göstergelerin iyileşmesi ve Tunus ekonomisinin toparlanması  küresel düzeyde ekonomik zorluğa rağmen meyve vermeye başladı. Hiç şüphe yok ki  bu reformlar Tunus'u bölgesel ve küresel ekonomiye daha fazla entegre etmek için  bir yatırım ve iş merkezi olarak yeniden öne çıkaracak ve yeniden bir dinamik  oluşturmaya katkıda bulunacak." dedi.

Ferjani, Tunus'taki canlı ve dinamik bir özel sektör bulunduğunu ve  özel sektörün krizlere uyum sağlamak konusunda büyük bir yetenek kazandığını dile  getirdi.

Tunus-Türkiye ilişkilerini stratejik açıdan ilerlemesinden memnun  olduklarını aktaran Ferjani, şunları kaydetti:

"Bizi birleştiren tarihsel bağlar var. Ama diğer tarafta ekonomik  işbirliğimizin daha da güçlenmesi lazım. Burada uzmanlarımız var, iş adamlarımız  ve burada yatırım ortamının geliştiğini görüyoruz. Bu yüzden bu iyileşen ortamı  da güzel bir şekilde kullanıp devam etmemiz lazım. Aynı zamanda Tunus gelecekle  ilgili bir plan ortaya koydu ve her sektörde reformları geliştirmeye çalışıyor.  Ve burada Tunus özellikle Türkiye'den daha çok yatırım çekmek istiyor. Yani  maalesef bu yatırımlar iki ülke arasındaki sıkı bağları yansıtmıyor."

"Kardeş ülke Türkiye" ile iş birliğinin gelişmesini ve güçlenmesini  beklediklerini belirten Ferjani,  küresel anlamda Afrika ülkeleriyle işbirliğinin  arttığı bir döneme girildiğini ve Tunus'un Türkiye için önemli bir Afrika kapısı  olduğunu vurguladı.

"DOST VE KARDEŞ ÜLKE TUNUS'LA HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise Türkiye ve  Tunus'un tarihi ve kültürel bağlarının köklü temellere dayanan iki ülke olduğunu  ve bu ilişkilerin sanayi ve teknoloji alanlarında da yapılacak güzel  işbirlikleriyle taçlandırılacağını kaydetti.

Kuzey Afrika'nın son derece önemli bir coğrafya olduğuna ve burada  istikrar ve ekonomik büyümenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Dönmez, "Bu  amaçla da her iki ülke arasındaki iş birliğinin son derece hızlı şekilde  geliştirilmesi gerekiyor. Sanayi ve teknoloji bakanlığı yeni dönemde  Cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber kalkınma ajansları ve yatırım teşviklerini de  içine alan çok daha güçlü bir bakanlık haline geldi. Dolayısıyla özellikle  yatırımlar alanında bölgesel işbirliği alanında ve teşvikler alanında Tunus'la iş  birliğine her zaman açığız." dedi.

Dönmez, iki ülke arasındaki dış ticaretin hala 1 milyar dolar  seviyelerinde olduğunu anımsatarak, "Bunun da geliştirilmesi lazım. Dolayısıyla  ticareti geliştiren her türlü girişimi biz de bakanlık olarak destekleyeceğimizi  belirtmek istiyorum. Türkiye olarak tek yürek karşımızdaki dost ve kardeş ülke  Tunus'la her türlü işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim."  ifadelerini kullandı.

İki ülke açısından ticarette katma değerin ve yüksek katma değerli  üretimin de önemli olduğunu belirten Dönmez, "Türkiye'de yaklaşık 130 Tunus  sermayeli şirket gözüküyor bizden de Tunus'ta yatırım yapanlar var. Yatırımların  karşılıklı teşviki anlaşması da 2017 yılında gözden geçirildi inşallah yürürlüğe  de girecek. Yatırımcıların her iki ülkede de karşılıklı yatırım yapmalarında  engel kalmadı, inşallah daha da hızlanan bir karşılıklı sermaye giriş çıkışını  bekliyoruz." şeklinde sözlerini tamamladı.

"TUNUS’A, AYNI ZAMANDA, BÖLGESEL BİR MERKEZ OLARAK DA BAKMAMIZ  GEREKİR"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun  Topçu da Afrika Kıtası'nın dünya ekonomisinin geleceğine yön verecek çok büyük  potansiyellerin adresi olduğunu belirtti.

Topçu, Türkiye'nin son yıllarda gerek siyasi ve kültürel gerekse de  ekonomik olarak kıtaya yönelik attığı adımların da bu gerçeğin bir parçası  olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile Tunus arasındaki kültürel benzerliklerin, ülkelerin  coğrafi yakınlığının ve her iki ülkenin kendi bulunduğu bölgedeki anahtar ülkeler  olmasının ilişkilere ayrı bir özellik kazandırdığına dikkati çeken Topçu,  "Bölgesel ölçekteki anahtar rolü siyasal ve ekonomik anlamda Tunus’un  potansiyellerini daha da artırıyor. Bugün Tunus’un ticari potansiyelini nüfusuyla  sınırlı görmemek gerekir. Evet ülkenin nüfusu 11 milyonun üstünde. Ama doğu ve  batı komşuları Cezayir ve Libya ile birlikte  aslında toplam 60 milyonluk bir  tüketim kesimine hitap eden önemli bir merkez konumunda. Dolayısıyla Tunus’a,  aynı zamanda, bölgesel bir merkez olarak da bakmamız gerekir." dedi.

Topçu, ülkede özellikle müteahhitlik sektörü açısından da büyük  fırsatlar da bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Müteahhitlerimizin Enfida, Monaster Havaalanları gibi büyük  projeleri, Tunus ile Türkiye arasındaki köprülerin sağlamlaştırılmasına önemli  katkılardır. Yükselen grafik ve artan ilişkilere karşılık  şunu da ifade etmek  gerekir ki yaklaşık 1,1 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacmimiz yeterli  değil. Bunu, daha yukarılara taşımamız gerekiyor. Ama şunu da biliyoruz ki  Türkiye'nin Tunus’la olan ticaret hacmi kayıtlı rakamlarla sınırlı değil.  Her  yıl 50 bini aşkın Tunus vatandaşı alışveriş ve/veya bavul ticareti amacıyla  ülkemize geliyor. Kesin rakam bulunmamakla birlikte, bu kapsamda yapılan  ticaretin miktarının yılda 150-200 milyon dolara ulaştığı değerlendiriliyor."

Öte yandan söz konusu etkinlik kapsamında, iki ülke arasındaki  ilişkileri ele alan ve ilişkileri güçlendirmeye yönelik görüşlerin paylaşıldığı  panel ve ikili iş görüşmesi (B2B) görüşmeleri de gerçekleştirildi.





18:051.435
Değişim :  0,21% |  2,98
Açılış :  1.434  
Önceki Kapanış :  1.432  
En Yüksek
1.441
En Düşük
1.425
BIST En Aktif Hisseler18:05
SAFKR 9,35 74.910.547 % 10,00  
KTSKR 35,44 55.296.789 % 9,99  
GENIL 13,00 781.941.785 % 9,98  
SNKRN 23,16 1.105.076 % 9,97  
PENTA 48,78 7.825.339 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,6211 8,6227 % 1,21  
Euro 10,1422 10,1717 % 0,64  
Sterlin 11,9276 11,9874 % 0,82  
Frank 9,3829 9,4395 % 0,28  
Riyal 2,2920 2,3034 % 1,19  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.763 1.764 -41,08  
Altın Gr. 488 488 -5,73  
Cumhuriyet 3.246 3.295 -33,00  
Tam 3.233 3.316 -34,44  
Yarım 1.562 1.604 -16,66  
Çeyrek 784 802 -8,33  
Gümüş.Ons 24,29 24,34 -0,84  
Gümüş Gr. 6,73 6,74 -0,16  
B. Petrol 70,40 70,40 -0,89