`Türkiye yeni pazarlar bulacaktır`

03.12.2015 11:35

Son güncelleme : 03.12.2015 12:46

Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Özilhan "Başbakanımızın söylediği gibi yeni pazarlar bulunacaktır. Kısa bir dönem sıkıntı olsa bile arkasından belki de riskleri dağıtmak açısından doğru bir ortam ortaya çıkacak" dedi.Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararlarına ilişkin, "Başbakanımızın söylediği gibi yeni pazarlar bulunacaktır. Kısa bir dönem sıkıntı olsa bile arkasından belki de riskleri dağıtmak açısından doğru bir ortam ortaya çıkacak" dedi.

Özilhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya'da Anadolu Grubu olarak da çok önemli yatırımları olduğunu anlatan Özilhan, "O ülkede milyarlarca dolar yatırım yaptık. Aşağı yukarı 5 bine yakın çalışanımız var. Fabrikalarımız var. Ülkedeki en önemli yatırımcılardan biriyiz. Çok önemli vergi ödüyoruz. Çok önemli markalarımız var" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya yatırım için ilk gidenlerden olduklarını hatırlatan Özilhan, şöyle devam etti:

Rusya'ya 1998'de gittik. O zamandan beri de başarılı işler yaptık. Sorunun Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun söylediği gibi masada çözülmesi, diplomatik usuller içinde çözülmesi, yatırımcıların, ticaret adamlarının üzülmemesi lazım. Çünkü neticede bu ülkelerde Türkler yatırımcı olarak kalacak. Ruslar bu ülkeye geliyor, turizm imkanları yaratılıyor. Onun için yine Başbakanın söylediği gibi iç içeyiz. O kadar iç içe geçmişiz ki bütün enerjimizi oradan alıyoruz. İhracatlar yapıyoruz. Arzu ediyorum ve istiyorum ki bu tansiyon düşsün, masada oturulup konuşulsun, çözülsün. Her iki ülke insanı, yatırımcısı adına herkesin özveri gösterip masaya oturmasını diliyorum."

"HERKES RUSYA'DAN ÇIKARKEN BİZ YATIRIM YAPTIK"

Türk iş adamlarının Rusya'ya yaptığı yatırımları anımsatan Özilhan, "Herkes Rusya'dan çıkarken biz bu ülkeye yatırım yaptık" diye konuştu.

İki ülke arasında mantığın kazanacağını ve reaksiyonun geçeceğini temenni ettiğini dile getiren Özilhan, Rusya ile Türkiye'nin iki dost ülke olduğunu vurguladı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararlarına ilişkin de Özilhan, "Başbakanımızın söylediği gibi yeni pazarlar bulunacaktır. Enerji imkanları da ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla çözülecek. Kısa bir dönem sıkıntı olsa bile arkasından, belki de riskleri dağıtmak açısından doğru bir ortam ortaya çıkacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591