`Türkiye`deki işletmelerin yüzde 95`i aile şirketi`

04.10.2017 11:34

Son güncelleme : 04.10.2017 16:07

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye`deki tüm işletmelerin yüzde 95`ini aile şirketlerinin oluşturduğunu belirterek, bu şirketlerin ortalama ömrünün 25 yıl olduğunu ve sadece yüzde 3`ünün döndüncü kuşağa geçebildiğini söyledi.AA

Sabancı  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding tarafından düzenlenen "Aile Şirketlerine  Küresel Bakış" konferansında yaptığı açılış konuşmasında, aile şirketlerinin  sadece Türkiye ekonomisinde değil, dünya ekonomisinde de önemli bir yerde  bulunduğunu bildirdi.

Aile şirketlerinin dünya ekonomisinde her geçen gün daha da önemli  hale geldiğini dile getiren Sabancı, 2025 yılı itibarıyla dünyadaki en büyük  şirketlerin yüzde 40'ını aile şirketlerinin oluşturmasının beklendiğini aktardı.

Sabancı, Aile İşletmeleri Derneği verilerine göre halihazırda  Türkiye'deki tüm işletmelerin yüzde 95'ini aile şirketlerinin oluşturduğunu  kaydederek,  "TÜİK ve İstanbul Ticaret Odası verilerine göre Türkiye'de aile  şirketlerinin ortalama ömrü 25 yıl. Bu aile şirketlerinin sadece yüzde 30'u  ikinci kuşağa, yüzde 12'si üçüncü kuşağa geçebiliyor. Dördüncü kuşağa  geçebilenlerin oranı  ise yüzde 3'te kalıyor." diye konuştu.

Cumhuriyet öncesi dönemde kurulmuş ve bugün hala devam eden işletme  sayısının sadece 69 olduğu vurgulayan Sabancı, Türkiye'nin ekonomik, toplumsal ve  kültürel açıdan istikrarlı gelişimi için aile şirketlerinin uzun ömürlü olması  gerektiğini söyledi.

Sabancı, tüm dünyada aile şirketlerinin ikinci ve üçüncü nesil  temsilcilerinin en iyi okullarda eğitim gördüğünü belirterek, ancak teknolojinin  hızıyla birlikte bilginin de hızla değiştiğini ve geliştiğini anlattı.

Güler Sabancı, genç nesil yöneticilerin, işlerini geliştirmeleri için  aldıkları eğitimin yanı sıra yenilikleri de yakından takip etmesi, rekabet  ortamında kendisini  sürekli güncellemesi, eğitime ve öğrenime açık olması  gerektiğini dile getirdi.

"AİLE ŞİRKETLERİ İKİ ÖNEMLİ KONUYLA KARŞI KARŞIYA"

Sabancı, bunların yanı sıra aile şirketlerinin iki önemli konu ile  karşı karşıya olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı: "Bunlardan birincisi kurumsallaşma, ikincisi ise, şirketin gelecek  nesillere aktarılması. Başarılı kurumlar da başarılı insanlar gibidir. Başarılı  insanların değişmez ortak noktaları var; Dünyaya bakış açıları, araştırmaları,  yapıcı ve çözüm odaklı olmaları, kaynaklarını iyi planlamaları, yeniliklere ve  ömür boyu öğrenmeye açık olmaları... Yaşam grafiklerini başarılı bir şekilde  yükselten şirketlerde de aynı özellikleri görüyoruz. Başarılı şirketler;  uzmanlardan destek alan, danışan, araştıran, akıl alan, çözüm odaklı yaratıcı  yaklaşımı olan, kaynaklarını etkin ve verimli kullanan, iyi planlayanlardır."

"AİLE ŞİRKETLERİ DÜNYAYA AÇILMALI"

Sabancı, gelecek nesillere aktarımı sürdürülebilir kılmanın en önemli  unsurlardan olduğunu belirterek, aile şirketlerinin her zaman gelişme odaklı bir  zihniyeti benimsemesi gerektiğini, bu nedenle mevcut yöneticilere ve yeni nesil,  yeni katılan yöneticilere önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Güler Sabancı, "Türkiye'nin dünya ekonomisinde söz sahibi olması için  aile şirketlerine, bu şirketlerin nesilden nesile aktarılarak büyümesine ve  dünyaya açılmasına ihtiyacı var." dedi.

17:2191.102
Değişim :  -0,06% |  -54,49
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695