`Türkiye`nin verimliliği inovasyona dayanmalı`

17.06.2015 14:45

Son güncelleme : 17.06.2015 16:46

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser, "Türkiye verimlilik artışının kaynağını yapısal değişimlerden inovasyona kaydırmalıdır" dedi.Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, "Türkiye, verimlilik artışının kaynağını, tarımdan sanayi ve hizmetlere geçiş ve hızlı kentleşme gibi yapısal değişimden, inovasyona kaydırmalıdır" görüşünü bildirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin davetlisi olarak üniversitede Dünya Bankasınca hazırlanan "Türkiye'nin Dönüşümü" adlı raporu tanıtan Raiser, Türkiye ekonomisiyle ilgili soruları yanıtladı.

Raiser, Türkiye ekonomisinin yüzde 3 ila 4 oranında mütevazi büyüme trendine girdiğini belirterek, büyümenin artması için tasarruf oranı ile okullaşma seviyelerinin artırılması, kadınların iş gücüne katılımının yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

"FIRSAT PENCERESİ, 10 YIL DAHA AÇIK KALACAK"

Türkiye'de uygulanan dönüşüm projelerinin birçok ülkeye örnek olduğuna dikkati çeken Raiser, şunları kaydetti:

"Türkiye verimlilik artışının kaynağını, tarımdan sanayi ve hizmetlere geçiş ve hızlı kentleşme gibi yapısal değişimden, inovasyona kaydırmalıdır. Türkiye, açılan demografik fırsat penceresinden de yararlanmalı.

Türkiye için 2005 yılında demografik fırsat penceresi açıldı. Nüfusun üçte ikisi, çalışma çağında ve bağımlılık oranı azaldı. Bu fırsat penceresi, 10 yıl daha açık kalacak. Bu zaman iyi kullanılarak, genç nüfusun okul öncesinden başlayarak iyi eğitilmesi ve donanımının artırılması gerekir."

Raiser, iş gücünün büyük çoğunluğunda eğitim yılı ortalamasının 7 yıldan az olduğunu, bunun hızlı şekilde gelişmiş ülkeler düzeyi olan 11 yıla çıkarılması gerektiğini savunarak, okullaşma oranı kadar eğitimin kalitesine önem verilmesi tavsiyesinde bulundu.

Martin Raiser, eğitimin iş gücü piyasası ihtiyaçları ile ilişkisi üzerinde durulmasının önemine işaret ederek, kadın istihdamında üniversite eğitiminin kritik önemde olduğunu bildirdi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591