Yatırımcının işi artık daha kolay!

23.01.2016 13:05

Son güncelleme : 23.01.2016 14:06

Kalkınma Bakanı Yılmaz "Yatırım destek ofislerini, yatırımcının iş ve işlemlerini kolaylaştırmak için kurduk. Yatırımcı bir ile gittiği zaman sağlıklı bilgiye ulaşsın, işlerini kolayca görebilsin" dedi.Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 81 ilin tamamında  yatırım destek ofislerinin kurulduğunu belirterek, "Yatırım destek ofislerini,  yatırımcının iş ve işlemlerini kolaylaştırmak için kurduk. Yatırımcı bir ile  gittiği zaman sağlıklı bilgiye ulaşsın, işlerini kolayca görebilsin" dedi.

Malatya'daki bir otelde düzenlenen Fırat Kalkınma Ajansı 2016 yılı  Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Yılmaz,  Türkiye'nin yeni  tecrübesi kalkınma ajanslarının, son 10 yılda hayata geçirilen önemli yeni  yapılardan biri olduğunu belirtti.

Şu anda 81 ile hizmet veren 26 kalkınma ajansının bulunduğunu anlatan  Bakan Yılmaz, kalkınma ajansları sayesinde sadece merkezde veya belirli illerde  değil, kalkınmayı tüm ülke sathına yaymayı hedeflediklerini vurguladı.

Tüm aktörlerin kalkınma sürecine dahil edilmesi noktasında ajansların  önemine işaret eden Yılmaz, bu hedef kapsamında önemli mesafeler alındığını  kaydetti.

Kalkınma ajanslarının analiz yapmak gibi çok önemli bir misyonunun  bulunduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, "Ajanslarımız, yöreyle ilgili analizler  yapıp, bilgiler üretiyor. Bilgi sahibi olmadan atılacak adımların çok fazla  başarılı olma şansı yok. O yüzden ajanslar, kendi yerelinde ve yöresinde bilgi  üreten yerler haline geldi. Ajansların ürettiği bilgilerin en az verdiği finansal  destek kadar önemli olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Ajansların tanıtım konusundaki önemine de  değinen Yılmaz, ajansların  yatırım fırsatlarını belirleyip yatırımcıyı cezbederek bölgesine çektiğini, bu  anlamda Türkiye'nin dört bir yanında güzel bir network oluştuğunu ve bir anlamda  tanıtım konusunda nokta atışı yapan ajansların tanıtım konusunda yapılan  çalışmaların daha da ileriye götürülmesini istedi.

VALİLERE ÇAĞRI

81 ilin tamamında yatırım destek ofislerinin bulunduğunu, bunların  tamamını da yatırımcının işini kolaylaştırmak için kurduklarını, her bir yatırım  için arsa temini, ruhsat ve izin gibi diplomatik işlemlerden dolayı zaman zaman  işlerin uzayabildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Yatırım destek ofislerini, yatırımcının iş ve işlemlerini  kolaylaştırmak için kurduk. Yatırımcı bir ile gittiği zaman sağlıklı bilgiye  ulaşsın, işlerini kolayca görebilsin. Öte yandan yatırım kararı verdikten sonra  iş ve işlemleri bürokratik işlemlerini takip edecek, kendisini kurumlar nezdinde  yardımcı olacak bir mekanizma oluşsun istedik. İlla kanunlara zorlayıcı hükümler  koymamız gerekmiyor. Her bir valimiz aslında bu işe bir yardımcısını  görevlendirmesi lazım. Belirli ölçekteki yatırımların takibi böyle yapılabilir.  Sekreterya hizmetlerini yatırım destek ofislerimiz sağlayabilir. Valilerimize  çağrım şu, bir yatırımcının izin ve ruhsat işlemleriyle ilgili tüm ilgilileri  vali yardımcısının başkanlığında bir masa başında toplayıp, tüm kurumlar aynı  anda toplanıp, o yatırımla ilgili değerlendirmeleri yapıp, olumlu veya olumsuz  hızlı şekilde karar verip yol alalım. Böylece işler sürüncemede kalmasın.  Yatırımcının da işi kolaylaşsın. Yatırımcı bizim baş tacımız. Yatırım olmadan  üretim ihracat olmaz. Dolayısıyla yatırımcılara en pratik şekilde yardımcı  olmalıyız. Valilerimize böyle bir tavsiyem var."

Ajansların doğrudan mali destek programları verdiğini hatırlatan  Yılmaz, 2014 yılı sonu itibariyle tüm Türkiye'de 51 bin başvuru aldığını,  bunlardan 14 binine destek sunulduğunu, 2.7 milyar lira tutarındaki destekle ise  4.7 milyar liralık yatırımı harekete geçirdiklerini bildirdi.

Fırat Kalkınma Ajansı'nın desteklerinin önemini vurgulayan Bakan  Yılmaz, bölgenin bu desteklerden en verimli şekilde yararlanmasını istedi.

Mali destek programlarının farklılaştırılması gerektiğine işaret eden  Yılmaz, bu anlamda desteklerin bölgesel, il bazında veya konu bazında  farklılaştırarak sonuç odaklı hareket edilebileceğini belirtti.

Yılmaz, proje hazırlamanın zor olmadığını, proje hazırlamayı  bilmeyenlerin ise eğitimlere katılarak sürece dahil olabileceğini sözlerine  ekledi.

Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından, Malatya Valisi Süleyman Kamçı  da kentte yapılan destekler ve yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

 

 

 

 

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591