Yunanistan`da kreditörler toplanacak

16.11.2015 09:06

Son güncelleme : 16.11.2015 09:35

Yunanistan ile kreditörler bugün yeniden biraraya gelecekler Eurogroup Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan ile kreditörlerinin tedbirlerin çoğu üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı.Yunanistan ile kreditörler arasında dün öğle saatlerinde başlayan müzakerelere 17 saatin ardından sabah saat 5 civarında ara verildi. Salı günü yapılması beklenen Euro Çalışma Grubu toplantısı öncesinde anlaşmazlıkları gidermeye yönelik toplantılara bugün saat 14'te devam edilecek.

Kaynaklar, tek konut sahiplerinin bu konutlarının icralardan korunması ve bankalardaki sorunlu kredilerin tasfiyesi konusunda Yunan hükümetiyle kreditörler arasında görüş ayrılıklarının devam ettiğini ifade ediyorlar. Yunanistan ile kreditörler bugün bir anlaşmaya varabilirler ise yarın yapılacak Euro Çalışma Grubu toplantısında Yunanistan için 2 milyar euro kredi diliminin ve banka yeniden sermayelendirme için 10 milyar euro fonun serbest bırakılması değerlendirilecek.
 
'ÇOĞU MADDEDE ANLAŞMAYA VARILDI'

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan ile uluslararası kreditörlerinin tamamı üzerinde olmasa da tedbirlerin çoğu üzerinde anlaşmaya vardıklarını, sağlanan ilerlemeninin ve 2 milyar euro tutarında kredi diliminin serbest bırakılmasının Salı günü değerlendirileceğini söyledi.
 
Dijsselbloem yaptığı açıklamada, "Yunan otoriteler ile uluslararası kreditörler arasındaki, kurtarma programının ilk gözden geçirmesi çerçevesinde uygulmaya geçirilmesi gereken tedbirler ile finans sektörünün başarılı şekilde yeniden sermayelendirilmesi süreci için zaruri finans sektörü tedbirleri üzerinde görüşmelerde sağlanan ilerlemeyi memnuniyetle karşıladık" diye konuştu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591