Zero Hedge ifşa oldu!

29.04.2016 15:07

Son güncelleme : 29.04.2016 15:59

Finans dünyasının fenomeni Zero Hedge`in kimliği ifşa oldu. Sansasyonel başlıkları ve dünya ekonomisine karamsar yaklaşımıyla finans dünyasının yakından takip ettiği Zero Hedge adlı blogun yazarlarının kimliği ortaya çıktı.Finans dünyasının yakından takip ettiği sansasyonel başlıklarıyla ünlü blog Zero Hedge'in sahibinin yıllardır gizli olan kimliği açıklandı. Blogun eski yazarlarından Colin Lokey, Bloomberg'e yaptığı açıklamada Zero Hedge'in arkasında kendisiyle birlikte toplam üç kişi olduğunu söyledi. Diğer isimler ise eski hedge fon yöneticisi 37 yaşındaki Daniel Ivandjiiski ve diğeri ise kredi türev stratejisti 45 yaşındaki Tim Backshall.

BusinessHT'de yer alan habere göre, Zero Hedge için bir yıl çalışan Lokey, üçlü arasında "ikiyüzlülük" ve "akli dengesizlik" suçlamalarıyla geçen tartışmanın ardından ani bir kararla ekibinden ayrıldığını söyledi.

Zero Hedge yazarlarından Ivandjiiski, 2008 krizi sırasında çalıştığı şirketten rekabete aykırı hisse alışverişinde bulunduğu gerekçesiyle atılmıştı. @credittrader adlı Twitter hesabına sahip Backshall ise zaman zaman CNBC yayınlarına katılıyordu.

Ünlü yönetmen David Fincher'ın kült filmi "Fight Club"ın, Brad Pitt tarafından canlandırılan ana karakteri Tyler Durden'ın profil resmini kullanan site, Durden'ın dünyaya karamsar bakışını yansıtıyor ve dünya ekonomisi hakkında ayı görüşlere yer veriyor.

Durden, filmde finansal sistemler ve tüketim hakkında "Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde koşuyoruz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız" repliğini kullanıyordu.

Siteden ayda 6 bin dolar kazanan Lokey'e göre bu tüketim karşıtı yaklaşım doğru değil. Lokey, Bloomberg'e yaptığı açıklamada "Zero Hedge'de okuduklarınız mantıksız. Desteklememeniz lazım. Sizin hayalinizi kurduğunuz hayatı yaşayan iki adam, sizin adınıza konuşuyormuş gibi davranıyor" ifadelerini kullandı.

Sitenin güçlü bir okuyucu trafiği yaratmaya ve para kazanmaya odaklandığını söyleyen Lokey, "tık" sayısını en çok artıracak başlık hakkında tartışıldığını belirtiyor. Bloomberg'e konuşan Ivandjiiski, Lokey'nin bu ifadelerini ve ifşa ettiği isimleri yalanlamayarak "Sonuçta websitesi para kazanıyor ve kâr ediyor. Bu da dışarıdan herhangi bir parasal destek almamamıza yarıyor" dedi ve ekledi: İlk günden beri tek gelirimiz reklamlar oldu. Tabii ki her yayıncının görevi sayfa görüntülemelerini ve gelirini maksimize etmektir. Bunu en uygun şekilde yaptığımızı düşünüyorum.

Backshall konuyla ilgili yorum yapmazken, Ivandjiiski, Lokey hakkında yorumda bulundu: Colin için her şeyin en iyisini diliyoruz. Gayet açık ki kendisi birçok açıdan sorunlu bir kişilik. Şirketle ilgili memnuniyetsizliğini bu şekilde kamuoyu ile paylaştığı için hayal kırıklığı yaşıyoruz.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591