`Türkiye`yi çok önemli bir yatırım merkezi görüyoruz`

13.11.2018 16:25

Son güncelleme : 14.11.2018 09:04

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Azası Omar Hussain Alfardan, "The Commercial Bank olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi 2013 yılından bu yana artan bir ivmeyle sürdürüyoruz. Türkiye`yi orta ve uzun vadede çok önemli bir yatırım merkezi görüyoruz" dedi.AA

Alternatif Bank, iştirakleriyle birlikte tüm çalışanlarını aynı çatı  altında bir araya getirerek, Vadistanbul'daki yeni genel müdürlük binasına  taşındı. Alternatif Bank'ın mülkiyeti kendine ait olan Vadistanbul'daki yeni  genel müdürlük binası açılışı Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Omar Hussain  Alfardan ve Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür'ün ev sahipliğinde çok sayıda  davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas  Azası Omar Hussain Alfardan, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye ile Katar  arasındaki yakın dostluğun her geçen gün güçlenerek büyüdüğünü söyledi.

Katar'a uygulanan ambargo sonrasında Türkiye’nin Katar’ın yanında  olması ve aynı şekilde geçen aylarda Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolara yakın  yatırım desteği vereceğini açıklamasının bu dostluğun en net göstergeleri  olduğunu vurgulayan Alfardan, "İnşaat, lojistik ve gıda gibi sektörler Türk  ihracatçıların yatırım yaptığı alanlar olarak öne çıkarken, Katar’da  gerçekleştirilen büyük organizasyonlar ve fuarlar aracılığıyla da yatırımların  önü açılıyor." dedi.

Alfardan, geçen yıla oranla iki ülke arasındaki ticaret hacminin de  ikiye katlanmasını beklediklerini ifade etti.

Bu gelişmeler dikkate alındığında Katar'daki eşsiz ticari potansiyelin  uzun yıllar süreceğini öngördüklerini dile getiren Alfardan, "The Commercial Bank  olarak Türkiye'deki faaliyetlerimizi 2013 yılından bu yana artan bir ivmeyle  sürdürüyoruz. Türkiye'yi orta ve uzun vadede çok önemli bir yatırım merkezi  görüyoruz. Alternatif Bank'la tam bir sinerji içerisinde, ticaret ve yatırım  akışının sağlanmasında önemli rol oynuyoruz. Alternatif Bank bizim için kardeş  ülkeler Türkiye ve Katar arasındaki değerli dostluğu sembolleştiren bir 'inci'  konumunda bulunuyor. Alternatif Bank, The Commercial Bank'la birlikte büyük  hedefleri, attığı kararlı ve istikrarlı adımlarıyla, her iki ülke için ekonomik  ve toplumsal değer üretmeye devam edecek." diye konuştu.

"YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ"

Alfardan, Türkiye’ye ve Alternatif Bank’a duydukları güvenle  yatırımlara devam edeceklerini belirterek, "Alternatif Bank’a yaptığımız yaklaşık  1 milyar dolarlık yatırım, Katar özel sektörü tarafından şu ana kadar Türkiye'de  yapılan en yüksek tutardaki yatırımdır." dedi.

Alternatif Bank'ın, The Commercial Bank'ın tam desteğine sahip  olduğunu vurgulayan Alfardan, aradaki iş birliği ve entegrasyonun artması  anlamında büyük bir gelişim gösterdiklerini söyledi.

Alfardan, zor dönemlerde birbirlerinin yanında olan iki dost ülke  arasında kuvvetlenen stratejik iş birliği kapsamında, finansal ve ticari alanda  sundukları desteklerin en temel öncelikler arasında bulunduğunu ifade etti.

Türk bankacılık sektöründeki Katar menşeli ilk yatırımcı olarak,  Alternatif Bank nezdinde yatırımlara yenilerini eklemeye devam ettiklerini  belirten Alfardan, şunları kaydetti:

"Türkiye’ye ve Alternatif Bank’a duyduğumuz güvenin bir yansıması  olarak gördüğümüz Vadistanbul genel müdürlük binamızın açılışını, siz değerli  paydaşlarımızla birlikte yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yeni binamızın  inşası ve taşınma süreci yönetimimiz tarafından çok başarılı bir şekilde icra  edildi. İç alanların inşası sektörde eşine az rastlanacak kadar kısa bir zamanda,  Alternatif Bank’a yakışır özgünlükte ve modern bir mimari yaklaşımla  gerçekleştirilirken kaliteden ödün verilmedi.

Bu noktada Kaan Bey ve ekibine teşekkür ediyorum. Sözlerime burada son  verirken Türkiye ve Katar arasındaki yakın bağları ve ticari işbirlikleri daha da  kuvvetlendireceğine inandığımız açılışımızda bizlerle birlikte olduğunuz için  teşekkürlerimi sunuyor, yeni binamızın Türk bankacılık sektörüne, Alternatif  Bank'a ve bizlere hayırlı olmasını diliyorum."

"YENİ BİR DÖNEME GİRDİK"

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür de Alternatif Bank'ın hissedarı  The Commercial Bank'ın Türkiye ekonomisine ve bankaya duyduğu güveni hissettiren  bir yatırımla hayata geçen yeni genel müdürlük binasının resmi açılışını  gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Marka dönüşümünün ardından, taşınmayla birlikte önemli bir kilometre  taşını daha geride bırakarak yeni bir döneme girdiklerini belirten Gür, yeni  genel müdürlük binasına ilişkin şunları ifade etti:

"11 bin metrekareden fazla net alana sahip yeni genel müdürlük  binamız, Vadistanbul gibi prestijli ve sosyal imkanları geniş bir konumda yer  alıyor. Bu bakımdan yeni binamızda, eski genel müdürlük binamız ve operasyon  teknoloji merkezimizin toplamından daha büyük bir alana sahip olacağız.  Bankamızın yürüttüğü tüm çalışmaların odağında insana verdiğimiz kıymet ve insan  odaklı yaklaşımımız bulunuyor. Yaklaşımımızın da temelinde çalışanlarımızın  mutluluğu yer alıyor. Bu nedenle yeni binamızı inovatif bir mimari yaklaşımla,  açık ofis sisteminde, çalışanlarımızın ihtiyaç ve beklentileri ışığında çok daha  konforlu ve modern bir anlayışla tasarlamaya özen gösterdik.

Ekip arkadaşlarımızın keyifle çalışacağı ve gurur duyacakları bir  genel müdürlük binası olmasını hedefledik. Çalışanlarımız için binamızın her  katında geniş dinlenme ve sosyalleşme alanları ayırdık. Kişisel yetkinliklerini  çoğaltmalarına imkan sunan ortamı, eğitim salonları, 450 metrekarelik fitness  salonu, kafe ve geniş teras alanıyla yeni binamız; dünyada geçerli yeşil bina  sertifikası olan Leed Sertifikası'na ve çevre hassasiyetimize uygun biçimde inşa  edildi. İştiraklerimiz Alternatif Lease ve Alternatif Menkul ile birlikte tüm  Alternatif Bank ailesi olarak etkileşimimizi üst düzeye taşıyarak daha verimli ve  yaratıcı işlere imza atacağımıza inanıyorum."

"YENİ BİNAMIZ THE COMMERCİAL BANK İLE YAKALADIĞIMIZ SİNERJİNİN  YANSIMASI"

Kaan Gür, genel müdürlük binasına taşınmalarının hemen ardından yeni  ofislerinde Katarlı ve yabancı finans kurumlarından çok sayıda analisti ve  temsilciyi de ağırladıklarını anlattı.

Böylesine zorlu geçen piyasa koşullarında gösterdikleri başarılı  performanstan etkilenen yatırımcılarla, Türkiye'deki yatırım fırsatlarını  değerlendirme fırsatı da yakaladıklarını aktaran Gür, "Hissedarımız The  Commercial Bank ile yakaladığımız sinerjinin yansıması olan ve stratejik  önceliklerimizi sembolize eden dönüşümlerimizden biri olan yeni binamızın Türk  bankacılık sektörüne ve Alternatif Bank'a hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde  konuştu.

Gür, Alternatif Bank'ın 30 milyar liraya ulaşan aktif büyüklüğü, 50  danışman şubesi ve istihdam ettikleri bine yakın çalışanıyla kusursuz hizmet  anlayışı doğrultusunda faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini söyledi.

Gelecek dönemde ülkenin büyüme yolculuğunda katma değer sunacak reel  sektöre ve üretime daha fazla danışmanlık vererek, bilgi ve sermaye aktarmaya  kararlı olduklarını ifade eden Gür, "Büyüme hayalleri olan, daha iyi bir geleceğe  inanan, istihdam ve üretimi hedefleyen her bir müşterimize iş ve ticaret  yolculuklarında onların uzun yol arkadaşları olmaya kararlıyız." diye konuştu.
 

10:471.411
Değişim :  0,22% |  3,10
Açılış :  1.406  
Önceki Kapanış :  1.408  
En Yüksek
1.412
En Düşük
1.400
BIST En Aktif Hisseler10:47
COSMO 12,54 55.640 % 10,00  
QUAGR 29,12 123.720.765 % 9,97  
SONME 39,70 1.478.071 % 9,97  
ETILR 6,21 328.993 % 9,91  
UTPYA 20,00 97.000 % 8,40  
10:47 Alış Satış %  
Dolar 8,0742 8,0786 % 0,89  
Euro 9,6773 9,6855 % 0,83  
Sterlin 11,0763 11,1319 % 0,64  
Frank 8,7557 8,8084 % 1,21  
Riyal 2,1500 2,1607 % 0,96  
10:47 Alış Satış %  
Altın Ons 1.763 1.763 -1,01  
Altın Gr. 458 458 3,95  
Cumhuriyet 3.004 3.050 8,00  
Tam 2.989 3.066 6,69  
Yarım 1.445 1.483 3,24  
Çeyrek 725 742 1,62  
Gümüş.Ons 25,84 25,88 0,02  
Gümüş Gr. 6,72 6,73 0,07  
B. Petrol 67,07 67,07 0,13