Abraaj Group`tan Türkiye`ye bir yatırım daha!

06.06.2016 08:56

Son güncelleme : 07.06.2016 09:55

Abraaj Group, yönettiği fonlardan birinin Türkiye`de Fibabanka`dan azınlık hissesi aldığını duyurdu. Fibabanka`dan hisse alınması Abraaj`ın Türkiye`deki 9`ncu yatırımı oldu.Fibabanka, TurkFinance B.V. (Abraaj Group) ile Bankaya ortak olmalarına yönelik “Sermaye İştirak Sözleşmesi” imzaladı. 03/06/2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile  Abraaj Group’un Fibabanka’ya %9.95 oranında ortak olması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmış olup sermaye artışı yoluyla kurulacak söz konusu ortaklık, ilgili resmi kurumların onayının alınmasını takiben tamamlanacak.

Fiba Holding bünyesinde faaliyete geçmesinin ilk 5 yılında 12 misli büyüyen Fibabanka, istikrarlı ve başarılı büyümesini Ekim 2015’te IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası)ile yaptığı ortaklık sayesinde pekiştirmiş, 3 Haziran’da Abraaj Group ile imzalanan “Sermaye İştirak Sözleşmesi” ile bu büyümeyi daha güçlü bir şekilde devam ettirmek için önemli bir adım atmış oldu.

Ortaklıkla ilgili olarak Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin “The Abraaj Group ile ortaklığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Dünya Bankası kuruluşu IFC ve EBRD’nin ardından Abraaj Group ile yapacağımız stratejik ortaklık sonrası, yabancı ortaklarımızın da vereceği katkı ile, Fibabanka’da büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Abraaj Group Kurucusu ve Grup İcra Başkanı Arif Naqvi şunları söyledi: “Fibabanka, son derece çekici Türk bankacılık sektöründe çok hızlı büyüyen bir oyuncu ve biz bu büyümenin bir parçası olacağımız için çok heyecanlıyız. Ortağımız Sn.Hüsnü Özyeğin, kurduğu Fiba Holding’i Türk özel sektörünün öncü gruplarından biri haline getirmiş, Türk bankacılık sektöründe çok önemli başarılara imza atmıştır.”

Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise şunları ekledi: “Türk bankacılık sektörü kredi portföyü geçtiğimiz 10 yılda 10 kat büyüdü ancak Türkiye hanehalkı borçluluk oranı hala Euro bölgesinin üçte biri seviyesinde.

Fibabanka’yı piyasanın lider bankalarından biri yapma yolunda Hüsnü Özyeğin ve ekibiyle ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

TÜRKİYE'DEKİ 9. YATIRIMI!


Dubaili yatırım şirketi Abraaj, satın aldığı hisse oranını ve anlaşmanın mali boyutunu açıklamadı.

Fibabanka'dan hisse alınması Abraaj'ın Türkiye'deki 9'ncu yatırımı oldu.

Hisse alım sürecinin gerekli izinlerin alınmayısıyla 2016 3. çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591