`Almanya ile daha güçlü iş birlikleri yarın anons edilecek`

25.10.2018 16:02

Son güncelleme : 26.10.2018 09:35

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin, `Yakın dönemde ilişkilerin normalleşmesinin ötesinde, çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bunların bir kısmı anons edilecek.` dedi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile görüşme ve heyetler arası toplantının ardından yapılan ortak basın toplantısında, konuk bakanla yakın temas içinde çalışılmaya başlandığı ilk günden bu yana iki ülke ilişkilerinin geçmişe oranla güçlendiğini ve pozitif anlamda ivme kazandığını söyledi.

İki ülkenin de menfaatine olan bu süreçte Altmaier'in katkısının çok büyük olduğunu vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Özellikle Avrupa'nın yakın zaman içinde geçtiği ve geçmekte olduğu aşırıcılık ve radikalleşme tehdidi göz önüne alınınca Sayın Altmaier gibi sağduyulu, rasyonel ve samimi politikacılara ne kadar büyük ihtiyaç duyduğumuz da günümüz politik dünyasında bir kez daha önem kazanıyor. Dünyada, Avrupa'da, birçok farklı yerde artan aşırıcılık noktasında, yabancılara, azınlıklara oluşan saldırılar noktasında bu dile, siyasi duruşa çok fazla ihtiyacımız var.

Dünden beri Türkiye'de de çok yoğun bir gündem oldu. Nürnberg'de polisin orantısız şiddeti sonucu hayatını kaybeden 43 yaşındaki 2 çocuk babası Ümit Dursun'un haberiyle sarsıldık ve çok üzüldük. Artık bu üzücü haberlerin inşallah son bulmasını temenni ediyoruz."

"HANGİ ALANLARA YOĞUNLAŞACAĞIMIZI KONUŞTUK"

Altmaier ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını dile getiren Albayrak, "Özellikle son dönemde sağladığımız son derece pozitif havayı daha da güçlendirmek, ülkelerimizin iş birliğini daha da artırmak için hangi alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini detaylıca konuştuk." dedi.

Albayrak, eylül ayında yaptıkları ortak açıklamada ülkeler arasındaki iş birliğinin yeni bir sürece girdiğini ifade ettiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Altmaier'in bugün buraya 30'dan fazla çok önemli Alman firmasının üst düzey yöneticisiyle birlikte gelmesi de aslında bugün bunun çok ama çok önemli bir işareti. Ekonominin her alanında iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz ve Alman firmalarının Türkiye'deki yatırımlarını, Türk-Alman firmalarının üçüncü ülkelerdeki yatırımlarını karşılıklı ilişki çerçevesinde büyütmek istiyoruz. İki ülke arasındaki potansiyeli, fırsatları karşılıklı kazan-kazan anlayışı içinde değerlendirerek bugün dünyada bozulan ekonomik algının ve istikrarın düzelmesine Türk-Alman iş birliğiyle güçlü bir katkı vermek istiyoruz."

Bakan Albayrak, Türkiye ve Almanya'nın 2 asra yakın müttefikliği olduğuna işaret ederek, gerek güçlü tarihi müttefiklik, gerek halkların birbirini çok yakın tanıması, gerekse ekonomik iş birliği itibarıyla dünyaya birçok alanda örnek olacak bir noktada bulunulduğunu vurguladı.

"ÇOK DAHA YAPICI BİR SÜREÇ BİZLERİ BEKLİYOR"

Dünya için büyük tehdit oluşturan birçok noktadaki yabancı düşmanlığı, artan radikalleşme, ticaret savaşları gibi faktörlere karşı iki ülkenin güçlü bir irade orta koyma potansiyeli olduğuna inandıklarını dile getiren Albayrak, "Dünyanın huzur ve istikrarı için çok daha güçlü adımları hep birlikte atabiliriz." dedi. Albayrak, şunları kaydetti:

"Ekonomi alanında artan bir ivmeyle güçlenen ilişkilerimizin siyasi alandaki gelişmelerle birlikte destekleneceğine inanıyorum. Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri. Bu kadar büyük ve güçlü ekonomik iş birliğinin çok daha güçlü, karşılıklı anlayış ve sağduyun hakim olduğu bir siyasi iş birliğini de beraberinde getirmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu anlamda da çok daha yapıcı bir sürecin bizleri beklediğine inanıyorum. İki ülke kamuoylarının sağduyu ve pozitif bir yaklaşımla meselelere yaklaşımının da iş birliğimizin güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü siyasi olarak bu irade var. Bu süreç her geçen gün güçlenerek devam ediyor. İki ülkenin kamuoyu bu anlamda katkı ortaya koyarak bu süreci daha da güçlü ve hızlı şekilde pozitif bir noktaya taşıyabilir."

"ZİYARETİN BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM"

Albayrak, son dönemde Türkiye'nin yaşadığı süreçlerin, Türkiye ile ilgili gerçeklerin Alman kamuoyuna ne kadar doğru şekilde yansıtılırsa ilişkilere olumlu katkı yapacağını düşündüğünü söyledi. Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Albayrak, "Bu açıdan çok daha güçlü iletişim kanallarının tesis edilmesi için siyasi olarak biz hazırız, Türkiye-Almanya hazır, toplum ve kamuoyu da bu süreci inşallah daha iyi bir noktaya taşıyacak." diye konuştu.

Altmaier'in Türkiye'de yürüteceği yoğun görüşme trafiğine ilişkin bilgi veren Albayrak, "Bu görüşmelerin iş birliğimizin güçlenmesine, ticaret hacmimizin artmasına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum." dedi.

"İLİŞKİLERİMİZİ İYİLEŞTİRME KONUSUNDA KARARLIYIZ"

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de son yıllarda iki ülke arasında sıkıntılı dönemler yaşandığını anımsatarak, "Buradan kaynaklanan bazı sorunları hala konuşuyoruz ancak ilişkilerimizi iyileştirme ve geliştirme konusunda kararlıyız. Ekonomik iş birliği konusunda olağanüstü temele sahibiz. Şu anda Türkiye'de yatırım yapan Alman şirketlerinin sayısı 7 bin 500'den fazla. Almanya'da da çok sayıda Türk firması var. Bu firmalar çok kalifiye, kökleri her iki tarafa dayanan kişiler tarafından yönetiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ticari ilişkilerin zor zamanlarda da devam etmesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Altmaier, küçük ve orta ölçekli işletmelere pazarda başarılı olmaları için destek olmak istediklerini dile getirdi. Altmaier, bu kapsamda ortak bir ticaret komisyonu temelinde yapısal açıdan temeli oturtulmuş bir kurum oluşturmak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu iş birliğinin başarılı olması bizim çıkarımıza. Türkiye sadece NATO'da önemli bir partnerimiz değil. Benim ülkemde çok sayıda insanın Türkiye'de bağları var. Biz bunu bir fırsat olarak kullanmak, geleceğe yönelik perspektifler oluşturmak istiyoruz. Sayın Bakan ile bir yıl önce başlayan iş birliğimizi adım adım ilerletmek, sorunları tespit ederek çözüme kavuşturmak istiyoruz. İş birliğimizi daha da yoğunlaştırmak istiyoruz, çünkü siyasi bir iradeye de ihtiyacımız var. Bu bölgede siyasi istikrara ihtiyacımız var. Türkiye'nin insani kriz konusunda İdlib'de sağladığı katkıları, mülteciler için 5 yıldan fazla süredir yaptıklarını takdir ediyoruz."

İş birliği konusunda yeni imkanları da ele aldıklarını ifade eden  Altmaier, iki tarafta da çerçeve koşulları düzeltmek ve şirketleri daha fazla  yatırım yapmaya teşvik etmek için neler yapılabileceği konusunda konuştuklarını  aktardı.

Altmaier, Anıtkabir'i ziyaret ettiğini anımsatarak, "Türkiye sadece  önemli bir partner değil, aynı zamanda son 80 yılda önemli başarılara imza atmış  bir ülke. Son 15 yılda bir orta sınıfın oluşturulması, sanayinin gelişmesi de bir  başarı hikayesi. Zor aylardan sonra Türkiye'de artık ekonomik durumun düzelmeye  başlamasına çok sevindik. Alınan önlemlerin olumlu sonuçları olmuş. Bu olumlu  sonuçların devam etmesini arzu ediyoruz. Almanya da Türkiye'nin gelecekte  ekonomik açıdan güçlü ve istikrarlı bir partneri olmaya devam edecek." ifadesini  kullandı.

"MİLLET O GECE TARİHİ ZAFERLE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTI"

Türkiye'nin hukuk devleti ilkelerine yönelik soru üzerine Albayrak, bu konunun, Türkiye'nin içinden geçtiği mevzuların doğru şekilde anlaşılarak değerlendirilmesi gereken bir husus olduğunu söyledi. Albayrak, ülkenin 15 Temmuz 2016 gecesi tarihinde yaşamadığı bir olayla karşılaştığını anımsatarak, darbe girişiminde yüzlerce insanın şehit olduğunu, binlerce insanın yaralandığını ve milyonlarca insanın gece sokaklara çıkarak, özgürlüğünü, cumhuriyetini, demokrasisini ve çocuklarının geleceğini kurtarma noktasında büyük bir mücadele verdiğini anlattı.

Albayrak, milletin o gece tarihi zaferle geleceğine sahip çıktığını vurgulayarak, "Türkiye, o günden itibaren çok yoğun bir mücadele verdi. İki yıl boyunca bu sürecin mücadelesi kapsamında OHAL düzeniyle yoğun enerji ortaya koydu. İki yıllık sürecin sonunda, 24 Haziran 2018'de gerçekleşen seçimlerle yeni bir faza ulaşıldı. Türkiye, 5 yıllık güçlü bir yetkiye sahip yeni sistemiyle artık OHAL'i de geride bırakarak bu mücadeleler noktasında çok daha hızlı karar alabilen, parlamentonun, yürütmenin daha güçlü olduğu, yargının bağımsızlığıyla yeni sisteme etkin ve güçlü başlangıç yaptı." diye konuştu.

Alman şirketlerinin Türkiye'de 150 yılı aşkın süredir yer aldığına, Türk-Alman ilişkilerinin ne kadar güçlü ve ne kadar eskiye dayandığına işaret eden Albayrak, "Bu çerçevede, Türkiye'nin 780 bin kilometrekarelik, 81 milyondan müteşekkil bir ülke olmadığını, bölgede ve küresel ekonomide ne kadar büyük bir ülke ve ne kadar önemli bir partner olduğunu Alman iş dünyası, sanayi ve ticaret odaları çok iyi biliyor. Türkiye'nin yeni döneminde bu yeni ilişkilerle birlikte iş birliğini artırma noktasında bugün bölgedeki en güvenli, istikrarlı, potansiyeli yüksek en önemli ortak ülkelerinden biri olarak katkı ve iş birliğine güçlenerek devam edeceğini her ortamda ifade ediyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

"BÜYÜK SİNERJİ OLUŞTURACAK"

Albayrak, bu ziyaretin, hem Türkiye'de hem de bölge pazarında büyük sinerji oluşturacağını söyleyerek, "Bu ziyaret, kazan-kazan ilkesine göre, hem Alman ekonomisi ve Almanya'nın menfaatine, hem Türk ekonomisi ve Türkiye'nin menfaatine ekonomik ve istihdam olarak katkıda bulunacak, iki ülke iş birliğinin sembolü olacaktır." ifadesini kullandı.
Yapılan görüşmelerde yatırımlar konusunda somut adım atılıp atılmadığının sorulması üzerine Albayrak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında en üst düzeyde olduğunu bildirdi. Albayrak, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin, üçüncü ülkelerde de büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, "Almanya, enerji başta olmak üzere Türkiye'nin önemli yatırım partnerlerinden biridir. Sanayi, ulaştırma gibi farklı sektörde müzakerelerini yürüttüğümüz birçok proje var. Tahmin ediyorum Sayın Altmaier, bu alanların bir iki tanesiyle ilgili bazı protokollere yarın imza atacak." dedi.

YARIN ANONS EDİLECEK

Albayrak, Türkiye-Almanya ilişkilerinin ekonomik ve ticari olarak hep üst düzeyde olduğuna işaret ederek, son dönemdeki siyasi ilişkiler kaynaklı bir yavaşlama algısı olsa da iki ülkenin, bu sürecin eskisi gibi ivme kazanması için ortak bir irade ortaya koyduğunu dile getirdi. Türkiye ekonomisinin son 5 yılda içeriden ve bölgeden kaynaklı tehditlere rağmen güçlü bir şekilde ayakta kalmayı başardığını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Türkiye, sadece 81 milyonluk nüfusuyla değil, bölgedeki rekabet avantajı, çeşitlendirilmiş endüstrisi, özel sektörü, en önemlisi yetişmiş, yetkin, öz güvenli ve girişimci genç nüfusuyla, istihdam kapasitesiyle bölgenin mevcut ve gelecekteki projeler açısında potansiyel en önemli partneri. Türkiye artık dünyanın bir yerinde hapşırıldığında hasta yatağına yatan bir Türkiye değil. Türkiye ekonomisi son 5 yılı dikkatli bir şekilde, doğru bir empatiyle izleyen herkesin hakkını teslim ettiği güçlü bir ülke. Yakın dönemde ilişkilerin normalleşmesinin ötesinde artık çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bunların bir kısmı anons edilecek. Önümüzdeki günlerde ve aylarda Türk-Alman ilişkilerini çok daha pozitif etkileyecek yeni haberler, yeni iş birliklerini hem özel sektör hem kamu olarak açıklayacağız."

"TÜRK HÜKÜMETİNİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ"

Alman Bakan Altmaier de kendileri için önemli olanın, iki ülke ekonomisi için olumlu sonuçlar elde etmek olduğunu belirterek, ekonomik iş birliğinin geliştirilmesinin, iki tarafın ekonomisine de yarar sağlayacağını söyledi.

Alman hükümetinin her zaman insan hakları, basın özgürlüğü ve hukuk devleti ilkelerini savunduğuna işaret eden Altmaier, "Biz, özgürlük ve hukuk devleti ilkelerinin tüm dünyada başarılı olmasını istiyoruz, bunun için çaba harcıyoruz. Suudi Arabistan ile ilgili de bir olay yaşandı. Burada yaşandığı için değiniyorum. Bu konuyla ilgili birçok soru işareti var ve çok sayıda tepki var. Türk hükümetinin bu soruşturma konusundaki çabalarını takdir ettiğimizi ve böylece ortak bir tutumu savunabildiğimizi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

İki ülke arasındaki somut iş birliği konularından birinin enerji olduğunu anımsatan Altmaier, konvansiyonel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yanında, turizm, ticaret ve yeni teknolojiler gibi konuların ilgili bakanlarla ayrıntılı şekilde ele alınacağını bildirdi. Altmaier, görüşmelerde, öncelikli ve siyasiler olarak teşvik etmek istedikleri projelerin tespiti yapacaklarını belirterek, "Bazı bürokratik engelleri aşmak ve örneğin kredi garantileri vermek gerekiyor. Teknik konuları çözüme kavuşturmalıyız. En önemlisi iş birliğimiz için siyasi irademizin olması. Biz, bu diyaloğu mutlaka sürdürmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Altmaier, bir soru üzerine, Türk tarafı için Gümrük Birliği konusunun önem taşıdığının bilincinde olduğunu dile getirdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile konuyu ele alacaklarını söyleyen Altmaier, "Zor bir konu. Çünkü Avrupa Birliği, gümrük ve ticaret politikaları konusunda bazı koşulların yerine getirilmesini bekliyor. Bunu çifte standart olarak kabul etmemek gerekiyor." dedi. Altmaier, AB Komisyonu ile bir diyalog başlatılarak engellerin tespit edilmesi ve bir yol haritasının ortaya konulması gerektiğini vurgulayarak, sürecin bir sonuca varabileceğini ancak buna Avrupa düzeyinde karar verildiğini kaydetti.
18:052.073
Değişim :  0,11% |  2,28
Açılış :  2.071  
Önceki Kapanış :  2.071  
En Yüksek
2.081
En Düşük
2.049
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
QNBFL 97,35 1.465.060 % 10,00  
PEGYO 1,32 29.212.179 % 10,00  
DOAS 50,00 197.446.001 % 9,99  
PKENT 350,60 28.638.161 % 9,99  
QNBFB 43,62 1.125.352 % 9,98  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 13,4962 13,5308 % -0,38  
Euro 15,3779 15,4861 % -0,61  
Sterlin 18,4875 18,5802 % -0,34  
Frank 14,7777 14,8668 % -0,42  
Riyal 3,6016 3,6196 % -0,17  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.817 1.817 -4,94  
Altın Gr. 792 792 -3,01  
Cumhuriyet 5.274 5.353 -13,00  
Tam 5.248 5.381 -12,92  
Yarım 2.537 2.603 -6,24  
Çeyrek 1.272 1.302 -3,12  
Gümüş.Ons 22,94 22,96 -0,13  
Gümüş Gr. 9,99 10,01 -0,07  
B. Petrol 86,41 86,41 1,94