Bakan Albayrak`tan dolar açıklaması

19.03.2019 13:27

Son güncelleme : 20.03.2019 09:44

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ağustos-Ekim aylarında dolar toplayanlar şimdi kara kara düşünüyor. Doların yükselmesini çok beklersiniz. Hele ki seçimden sonra daha çok beklersiniz" dedi. Bakan Albayrak, "Eylül ayı gibi enflasyonda tek haneli rakamları göreceğiz. Faiz de aynı şekilde düşecek" ifadelerini kullandı.Albayrak, şehir merkezindeki bir otelde organize edilen, "Adım Adım  Ekonomi" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelede sıfır  tavizde çok katı ve kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye'nin geçmiş dönemlerde yüksek enflasyon ile yaşamanın çok  sancısını çektiğini anımsatan Albayrak, şunları kaydetti:

"Yüksek enflasyon beklentileri ve bu bağlamda üretim ve tüketim,  kararlılığı olumsuz etkilediği gibi uluslararası rekabeti de faizleri de olumsuz  etkiliyor. İşte bu nedenle programımızın birinci önceliklerinden bir tanesini  enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanması ve tek haneli seviyelerin yakalanması  olarak ortaya koyduk. Geçtiğimiz ekimde yüzde 25’lerin üzerini test etti, gördü  ve attığımız adımlarla enflasyonla topyekun mücadeleyle 2018 yılını hedefin  altında da gerçekleştirerek kapattık. Bunun yanında enflasyon üzerindeki baskının  özellikle en başında gelen en önemli unsurlarından bir tanesi malum gıda  fiyatlarındaki bu spekülatif artışı sınırlamak amacıyla İstanbul ve Ankara’da  başlayarak, bugün yaklaşık 10-15’i geçti,  büyükşehirlerimiz noktasında tanzim  satış noktaları devreye alındı."

Özellikle mevsimsel etkilerden de kaynaklanan bu enflasyonist  baskıları azalttıklarını ifade eden Albayrak, şöyle devam etti:

"Hepimizin malumu birileri ki ocak-şubat ayındaki bu spekülatif  fiyatlama, Türkiye’deki seraların binde 8’i fırtınadan etkilenecek, bahane o ya  fırtına geldi, seralar çöktü, fiyatlar uçtu, 5 lira patlıcan 15 lira, 8-6 lira  biber 25 lira, 3-4 lira domates 10 lira. Sonra, sen mi bu fırsatçılığı yaparsın,  tanzim satış devreye girer girmez bir iki gün içerisinde fiyatlar yarı yarıya  düşmeye başladı mı? Hani yoktu domates, biber, patlıcan. Kimse kusura bakmasın,  devlet, olarak millet olarak gerekli gördüğümüzde her türlü müdahaleyi ortaya  koyarak, bu adımları atarak hiçbir şekilde buna fırsat vermeyeceğiz ve milletimiz  de bu adımdan duyduğu memnuniyetle birlikte tüm bu eleştirilerin, görüşlerin  üzerinde bu süreci yürüttük. Kararlılıkla uyguladığımız tedbirlere bağlı olarak  şubat ayındaki aylık enflasyon beklentilerinin altında gerçekleşmesiyle 19’lu  seviyelere enflasyonu getirdik. Önümüzdeki dönemde mevsimsel koşulların gıda  üretimini destekleyici hale gelmesi, fiyatlardaki katılıkların giderilmesine  yönelik uygulayacağımız yapısal tedbirler neticesinde ve en önemlisi baz etkinin  de etkisiyle bu eylül ayı gibi 2019 yılında tek haneli rakamları göreceğiz.  Göreceksiniz, enflasyonda bu yıl bunu göreceğiz. 2019’un yıl hedefini 15,9  koymuştuk, bunun çok daha altında gerçekleşecek. Bu da ne demek, hem maliyetler  hem faizler hem bu süreç hem de likidite daha iyi noktaya geliyor."

Bakan Albayrak, uygulayacakları birçok reformun hayata geçirilmesiyle  birlikte çok daha pozitif bir sürece gireceklerini kaydetti. Albayrak, seçim sürecinde olunmasına rağmen finansal  istikrardan, bütçe disiplininden, para ve maliye politikalarından dik duruştan  taviz vermediklerini ve bunun sonuçlarını adım adım almaya başladıklarını  söyledi. Ekonomiye ilişkin öncü göstergelerin 2019 yılı için çok güçlü bir  toparlanmayı işaret ettiğini belirten Albayrak, şöyle devam etti:

"İhracat, turizm göstergeleri ilk 2, 2,5 ay gayet olumlu. Birilerinin  aksine. Türkiye benzeri ekonomik saldırıları yaşadığı dönemde hem ithalatta hem  ihracatta küçüldüğü bir süreç yaşadı ama bu yeni dönemi ayrıştıran en önemli  unsur ne biliyor musunuz? İthalatta dengelenme, lüks tüketim, cari tüketim  düşerken, ihracatta büyüme devam ediyor ve ihracatın ithalatı karşılama oranı  yüzde 50'lerden, 60'lardan bugün yüzde 85-90'lara doğru çıkıyor ve bu süreç cari  açıkta beklediğimizden çok daha güçlü neticede olacak. Ocak ayı açıklandı, yıldan  yıla, ne kadar çıktı biliyor musunuz? Yaklaşık 21 milyar dolar. Şubat sonu rakam  17 milyar dolar olur. İhracat rakamlarına, gümrükten rakamlara bakıyoruz,  bakanımızla da konuşuyoruz, mart sonu itibarıyla eksi 13, eksi 14'lere kadar  gevşeyeceğiz. Bu şu demek, yaz aylarında Türkiye, turizmin, tarımın etkisiyle,  ihracatın daha da güçlü etkisiyle biz cari fazla sürecine giriyoruz. Bu noktadaki  bu normalleşme reel sektördeki olumlu gelişmelerle birlikte çok daha iyi bir  noktaya taşıyacak. Özellikle ocak ayındaki sanayi üretiminin aylık orandaki  artış, perakende sektöründeki pozitif yöndeki artış, kredi büyümesindeki  toparlanmanın başladığını hep birlikte görüyoruz."

Albayrak, Gezi olayları, 17-25 Aralık sürecine değinirken, işin siyasi  ve ekonomik operasyon tarafını iş dünyasının çok iyi gördüğünü söyledi.

"Siz bakmayın şunu, bunu diyenlere." ifadesini kullanan Albayrak,  şöyle konuştu:

"Geçenlerde mesaj atmışlar. 'THY batıyor, bilmen ne batıyor, şu  holding batıyor Allah Allah... İş adamlarına algı birileri. Size de muhakkak  gelmiştir. Ya dedim 'Şunu bir araştırın bakalım.' Facebook'tan şuradan, buradan…  Hemen emniyet, hemen siber güvenlik savcılarımızla irtibata geçtik, kaynağını  araştırdık, bir baktık ki enteresan bir hücre evinde ya Adana ya Mersin birisi  gözaltına alındı. Bir baktık yurt içi yurt dışı ilişkileri… Kimlerle iş tutuyor.  Evindeki dijitaller. Geçen gün savcımızla yine bilgi aldık. Hala evindeki o  dijitallerin… Yalnız yaşıyor. Kimler üzerinden, kimler bu operasyonel algıyı  ortaya koyuyor. Sonuç, işin komik tarafı bu mesajı attıktan üç gün sonra  'batacak' dedikleri THY tarihin en büyük karlılığıyla dünyaya manşet oldu. Algı,  iletişim, kim nasıl bir operasyon içinde?"

Bakan Albayrak, "Öyle mi olacak, 15 lira mı olacak, yok mu artıran?  Kimler söylüyor bunu söyleyeyim mi size? Salonda, Trabzon'da yoktur bu ama eş  dostta varsa selamımı iletin diye söylüyorum, bakın iki kesim söylüyor bunu. Bir,  malum siyasi motivasyonla karalama, iletişim ve algıyla kötücül bir söylemle  seçime giderken manipüle etmeye çalışan bir kesim var, onu biliyoruz artık,  ezberledik. İkincisi kim biliyor musunuz? İkincisi şu, ağustos, eylül, ekim  aylarında bol bol döviz alıp, '6 liradan, 7 liradan niye, dolar 10 lira, 15 lira  olacak ya 6-7 liradan toplayalım dolarları, 10-15'e satarız.' Sonra ne oldu?  Dolar düştü 5 liraya. Bunlar şimdi kara kara düşünüyor 'Eyvah eyvah, ne  yapacağız?' Şöyle bir kriz çıksa da füzeyi atsa da şu olsa da bu olsa da dolar  yükselse de bir satsak da bir kar etsek. Çok beklersiniz. Hele hele seçimden sonra çok daha beklersiniz." dedi.

Rahat olunmasını isteyen Albayrak, şunları kaydetti:

"Ülkemizin ekonomisi de diyorlar ya IMF, şu, bu, para... Sözde  birilerinin algı oluşturma noktasında Türkiye'nin ihtiyacı olduğu söylenen  paralar diyorlar ya 'şu kadar milyar dolar, şu kadar milyar lira paraya ihtiyacı  var.' Bizim Bakanlığımızın koordinasyonunda sadece ilk 2,5 ay yaklaşık 70 milyar  lira piyasaya sıcak finansman anlamında, likidite anlamında para koyduk. 20  milyar KOBİ değer kredisi paketi, artı 25 milyar 45, 15 milyara yakın esnaf,  yaklaşık 60 milyar liradan fazla 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli çok uygun maliyetli  likidite. Ötesi, ocak ayından itibaren sadece kamu ödemesi eski parayla 30  katrilyondan fazla ödeme yaptık. Dolayısıyla hangi para? Bizim rahatımız yerinde,  Türkiye Hazinesinin parası bol, çok rahat. Hatta biz ilk iki ay bütün 2019  finansmanını bitirdik, biz bunu kapattık yani borç, finansman ihtiyacımız yok. Ha  gelen varsa uygun maliyet bakarız. Bilanço elhamdülillah çok sağlam ama  birileri... bu algı."

Albayrak, tarihi ve kültürel anlamda Türkiye'nin en kıymetli ve en değerli illerinden biri olan Trabzon'da  hemşehrileri ile bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Göreve geldikleri ağustos ayından bu yana Türkiye olarak türlü türlü  zorluklara göğüs germek ve mücadele etmek durumunda kaldıklarını ve Türkiye'ye  yönelik finansal dalgalanmalar karşısında çok güçlü bir duruş sergilemeyi  başardıklarını vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

"Komşumuz Rusya dünyanın iki süper gücünden bir tanesi. 2015 yılında  benzer bir yaptırım ve kur saldırısına maruz kalması sonrası yaşadıklarını göz  önünde bulundurduğumuzda yaklaşık 3 yıl gibi bir süre toparlanma süreci, 300  milyar dolardan fazla döviz rezervinin eritildiği, faizlerin yüzde 100'den fazla  artışla birlikte yaklaşık 3 yılda toparlanmaya çalıştığı bir ekonomik saldırı  süreci... Türkiye şükürler olsun 6 ay gibi hızlı bir sürede buna çok güçlü bir  refleks gösterdi. Özellikle Türkiye'de göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar  hayata geçirdiğimiz birçok reformlar, oluşturduğumuz ekonomik altyapı... 2008  küresel krizi dahi ki o dönemi en az etkiyle atlatan, en hızlı bu süreçten çıkan  bir ülke olarak güçlü ve istikrarlı bir liderlikle 17 yıldır Türkiye ekonomisi  bütün bu yaşananlardan, 2001 krizi, 2008 krizi, 2018 Ağustos'taki yaşanan tüm bu  süreçlerden sistemini çok daha güçlendirerek bir adım daha ileriye giderek, bir  ekonomik altyapıya kavuştu."

Albayrak, bu süreçte, 17 Nisan 2017 referandumunda yeni sisteme "Evet"  oyu veren her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da bunda çok büyük katkısı  olduğunu düşündüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

 "Niye? İcrai anlamda çok daha hızlı karar alan, hızlı reaksiyon veren,  2008'de 10 yıl önce aynı süreçlerde yeni ekonomiyle ilgili bakanlık, üçlü  kararnameler, ekonomi koordinasyon kurulları, karar alma, karar alma... 8 ay, 10  ay, bir sene sürdü birçok süreç ama bu dönemde tüm bu yaşadığımız saldırılara iki  ayda o kadar hızlı karar alarak, o kadar hızlı reaksiyon gösterdik ki. Özellikle  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirilen bu güçlü ve kararlı adımlar ve  güçlü koordinasyonla dünyanın beklenenden çok daha kısa sürede Türkiye'nin bu  yaşananların üstesinden gelmesini hayretle izlediğine şahit oldum, gittiğim her  yerde bunu görüyorum. Beklenti oydu birilerinin, 'Türkiye diz çökecek, en az iki,  üç sene resesyon, ekonomi yerlerde, faizler yüzde 50-60'larda, enflasyon 30-40,  Türkiye artık en az iki, üç sene toparlayamaz' beklenti buydu, bunu çok net  görmeniz lazım ama elhamdülillah 3-5 aylık süreçte çok önemli adımlar attık.  Özellikle bu açılmada en önemli yol haritamız, göreve geldiğimiz dönem ele  aldığımız ve sizlerle, ekonomi dünyasıyla yurt içi ve yurt dışında paylaştığımız  Yeni Ekonomi Programı oldu."

 "2019'un ilk çeyreği çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor"

"Yaşanan tüm bu gelişmeler, o gün birileri dalga geçse de veya burun  kıvırsa da Yeni Ekonomi Programında neyi öngördüysek, ondan da iyi bir süreçle  adım adım Türkiye yoluna ilerliyor." değerlendirmesinde bulunan Albayrak,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ağustos ayında yaşadığımız tüm bu spekülatif saldırıların etkileri ve  yol açacağı olası sıkıntıları tüm boyutlarıyla, detaylı bir stratejiyle  değerlendirdik. Türkiye 2001 krizinde 4 çeyrek küçüldü, eksi 10 bir çeyrekte  küçüldü, 2008 finansal küresel krizde yine 4 çeyrek etkilendi, bir çeyrekte  yaklaşık eksi 14,4 küçüldü ama tüm bunlara rağmen Türkiye 2018'in son çeyreğinde  eksi 2, eksi 3 civarı bir şekilde kapadı. Öncü göstergelere bakıyorum, bu yılın  ilk çeyreğinde çok daha iyi bir performansı görüyoruz. Bırakın 4 çeyreği, 2  çeyrek bile belki görmeyeceğiz. Ocak, sanayi ve perakende rakamları aralığa göre  bir artış, şubat, ocaktan 5-6-7 puan belki daha yukarıda, şubat ayı daha iyi  gerçekleşti. Mart, ilk 15 gün rakamlarına baktık, seçime rağmen mart, şubattan  daha iyi. Bu da öncü göstergelerle birlikte gösteriyor ki 'en kötü geride kaldı'  dememizin sebebi o. 2019'un ilk çeyreği çok daha iyi bir büyüme rakamı geliyor ve  ikinci çeyrekten itibaren Allah'ın izniyle ülkemizi hedeflediğimiz potansiyel  büyüme sürecine çok hızlı ve güçlü adımlarla taşıyacağız."

Bakan Albayrak, şunları söyledi:

"Ekim, kasım, aralık aylarında özellikle özel bankalarımız kaynaklı  reel sektöre yönelik kredi geri çağırmalarıyla yaşanan daralma ki bu rakam  yaklaşık 70 milyar liradır. Ocak, şubat, martta attığımız adımlarla bu piyasadaki  likidite tekrar girmeye başladı. O keskin bir şekilde bankalar tarafından...  Kamuyla özel arasındaki farkı görüyoruz, fiyatlamalarda da görüyoruz, vadede de  görüyoruz, KOBİ'de de değerde de esnaf kredisinde de görüyoruz ve bu çerçevede  baktığımızda şubat ayındaki kredi piyasasındaki artış 43,5 milyar lira. Mart ayı  asgari bu kadar, dolayısıyla ilk çeyrekte geçtiğimiz yılın son dönemindeki bu  daralmayı biz likidite anlamında dolduruyoruz. Bu çerçeveden baktığımızda, öncü  göstergelerin tamamı ekonomideki güvene dayalı bu olumlu adımların işaretlerini  çok net bir şekilde ortaya koyuyor."

Kısa vadede ekonominin kırılganlıklarını azaltmaya yönelik birçok  tedbiri hayata geçirdiklerine ancak temel unsurun kısa, orta, uzun vadeli  dedikleri tüm bu adımlarda köklü, kalıcı bir dönüşüm ortaya koymak olduğuna  işaret eden Albayrak, "Hatırlayalım eylül, ekim aylarını piyasa faizleri yüzde  40'ları, 50'leri buldu, enflasyon yüzde 30'lara çıkacak, 25-30 gidiyor… Sadece  ekim ayı sonrasında üç ay içerisinde faizler 20'lere, 20'lerin altına inmeye  başladı. Bu yeterli mi? Olur mu yeterli. 2013 Mayıs ayında faizler 4'lere,  5'lere, 6'lara inmişti." diye konuştu.

"Bundan sonra artık seçim meçim yok, 4,5 sene Allah'ın izniyle yok" 

Bakan Albayrak, geçen hafta İstanbul Beyoğlu'nda olduğunu belirterek,  "Gezi'nin yıl dönümü gibi, oradaki esnaf, iş dünyamız o örnekleri verdiler.  Finansman, maliyet ne kadar iyiydi, Gezi süreci bir başladı bir ay içerisinde  faizler 7-8-9'lara çıktı. Tam o püskürtüldü, ağustos, eylül normalleşme dedik, 3  ay sonra 17-25 hop faizler 5-6 puan daha 11-12-13'lere çıkmaya başladı. Yani işin  siyasi ve ekonomik operasyon tarafını aslında iş dünyamız çok iyi görüyor içeride  ve dışarıda, o zaman 50'ler, 40'lar, 30'lar, 20'ler değil, en kısa sürede  Türkiye'de faizleri, enflasyonu tek haneli sürece adım adım indireceğiz." dedi.

Son dönemde özellikle bu konularda çok önemli mesafeler aldıklarına  dikkati çeken Albayrak, şunları aktardı:

"Bunu çok daha ileriye taşıyacak kararlılığa sahip yeni sistemin de  güçlü icrai fonksiyonu, koordinasyon, hızlı karar alma, netice odaklı bir şekilde  süreç çok daha rahat. Daha da önemlisi ne biliyor musunuz? Son 3 senede neredeyse  5 tane seçim oldu Türkiye'de, 6 ayda bir seçim, bir senede bir seçim, adım  atıyorsunuz seçim, o seçim bu seçim. Bundan sonra artık seçim meçim yok, 4,5 sene  Allah'ın izniyle yok, bu çok önemli. Önümüzdeki yerel seçimlerin de bitmesiyle  birlikte bu süreç çok daha istikrarlı bir döneme girecek ve nisan ayından  başlayarak yeni dönemde atılacak adımlarla alakalı düzenlemelerle, politikaların  uygulanmasıyla alakalı önemli bir fırsat penceresi ortaya çıkacak ve bunu hızlı  bir şekilde hayata geçireceğiz. İlk çeyrekte her alanda çok önemli politika ve  stratejilerin hazırlıklarını gerçekleştirdik ve dediğim gibi küresel piyasaların  Türkiye'ye bakışının daha da güçlendiği, kararlı adımların atıldığı,  piyasalardaki durgunluğun çok daha pozitif bir yöne seyredildiğini hep birlikte  göreceğiz."

Albayrak, ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile şubat  ayında da bakanlar olarak iki toplantı yaptıklarını ve bu toplantıda bütün iş  dünyasının taleplerini aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Şu destek, bu destek, SGK prim desteği, asgari çalışma desteği… Hatta  ve hatta maaş desteğine kadar, birçok destek işte. Biz dedik ki 'hay hay, devlet  olarak bütün bu desteklerle ilgili üzerimize düşeni yapacağız.' Yönetmelik,  düzenleme teşvikin ötesinde hatta Meclisten yeni yasal düzenlemeyi de geçirerek  şubat ayında bu adımları attık ve bu adımların karşılığı olarak iş dünyamız da  taahhütte bulundu. Dedi ki 'Bu destekler olsun', her il teker teker taahhütte  bulundu. Trabzon ne kadar? Trabzon yaklaşık 10 binlik istihdam artışı noktasında  taahhütte bulundu. Tüm Türkiye'de sektörlerin çatı kuruluşu olan TOBB camiası  bunların hayata geçmesi noktasında, bu adımlar atılırsa 81 vilayet 2,5 milyon  istihdam sözü ortaya koydu. Biz üzerimize düşeni yerine getirdik ve bu adımları  attık. Şimdi iş dünyası, Çalışma Bakanımız açıklayacak ben buradan açıklamayayım  ama özellikle en kötü dönem dediğimiz aralık, ocağa rağmen bu adımlarla birlikte  şubat ayında istihdamda kaç yüz bin etkisi olduğunu yakında duyacağız, pozitif  bir etkiyi görüyoruz. Mart ayının ilk 15 gününe baktık, tüm Türkiye'deki istihdam  rakamları martta şubattan daha iyi bir şekilde ciddi bir artış göstermeye  başlamış. Hele nisan, mayıs, haziran, mevsim ve ekonomideki bu sürecin ortadan  kalkmasıyla çok daha güçlü bir istihdam rakamına doğru ilerliyoruz."

"En kötü geride kaldı"

Gerek esnafa gerek KOBİ'lere 60 milyar liranın üzerinde 6 ay ödemesiz,  36 ay vadeli ciddi bir finansman ortaya koyduklarını kaydeden Albayrak, "Küçük ve  orta ölçekli işletmelerimize özellikle doğal gazda yüzde 10'luk bir indirimle  maliyet alanında da BOTAŞ'ın büyük bir yük yüklenerek önemli bir katkı sağladık."  diye konuştu.

Albayrak, faizlerdeki iyileşmelerin daha iyi bir noktaya geleceğini  vurgulayarak, şunları söyledi:

"Verdiğimiz kredilerin yanında işletme kredilerinde de yüzde 20'nin  altını gördük. Biz her süreçte eski bir reel sektör çalışanı olarak, yeni  Cumhurbaşkanlığı sisteminde çünkü ülkemizin başında sonuç odaklı, netice odaklı,  icraatçı bir Cumhurbaşkanı var, ne kadar sonuç odaklı olduğunu tüm Türkiye  görüyor zaten. 'O öyle dedi, bu böyle dedi' yok. Hemen sonuç, hemen netice yani  orta sahada top dolaştırmıyor, topu veriyorsunuz, dikine oynuyor Trabzon gibi,  gol atmaya gidiyor. Bu anlamda da yeni dönemde de özellikle bu yeni sistemin  etkisiyle, katma değerli iş üreten reel sektörümüzün güçlü şekilde yanında olmaya  devam edeceğiz ve inşallah ikinci çeyrekle birlikte bu iyileşmeler, sanayi,  istihdam anlamında çok daha pozitif gelişmeleri göreceğiz. En kötü geride kaldı."

Ağustos ayında yaşadıkları tüm bu saldırıların üstesinden  geldiklerini, Türkiye'ye "Bu virajı dönemez" denildiği bir dönemde çok zorlu bir  sürecin üstesinden milletle birlikte geldiklerini tüm uluslararası objektif kurum  ve kuruluşların teyit ettiğine dikkati çeken Albayrak, "Yurt dışına gittiğiniz  her yerde böyle bir şaşkınlık var, 'Bunlar 2-3 seneden aşağıya toparlanamaz,  Türkiye 4 çeyrek değil çok daha üzerinde küçülür, Türkiye şöyle olur, böyle olur'  diyenlerin ağzına lafı tıkayacak bir performansla Türkiye çok hızlı bir refleks  gösterdi. İşte Türkiye'nin tüm bu ortaya koyduğu başarılı performansa rağmen, biz  yeni başladık. Ben onu diyorum, bugün dünden, yarın da bugünden iyi olacak. Tüm  bunlara rağmen hepimizin malumu, içeride hala bu dediğimiz algıdaki birileri,  özellikle seçim odaklı bir yaklaşım ama işte görüyorsunuz seçim algısı. Hep  seçimin ertesi günü hayat devam ediyor birilerine." diye konuştu.

"Birileri hayal kuruyor"

Albayrak, "Ben Ankara'ya gelene kadar şu sözün gerçekliğini yakından  müşahede etmemiştim." ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şöyle bir laf var, 'Yalandan kim ölmüş.' Ne zaman Ankara'ya gittim,  bir baktım ki bayağı insan yaşıyor, bunlar ölmediyse bu laf doğru demek ki yani.  Onun için biz söylemden çok eyleme, icraata bakacağız ve bu çerçevede dünkü  Trabzon, bugünkü Trabzon, dünkü Türkiye, bugünkü Türkiye ve yarının Türkiye'si ve  Trabzon'u noktasında bu duruşu ortaya koyacağız. Birileri hayal kuruyor, 17  yıldır kuruyor, son 5 senede yaşananlar ortada, bölgemiz, coğrafyamız ortada.  Saddam Hüseyin diye biri vardı, hatırlıyor muyuz? Hafız Esad vardı, o öldü oğlu  geldi, Suriye'nin durumu ortada, izliyor muyuz?"

Türkiye'nin son yıllarda karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkati çeken  Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Birilerinin son 5 yıldır tüm bu operasyonuna rağmen ama sosyal  olaylar ama ekonomik olaylar ama terör olayları ama savaş bütün bu operasyonlara  rağmen teker teker dominonun taşlarının yıkıldığı bir iklimde birileri hayretle  Türkiye'yi izliyor. 'Bunlar' diyor, 'Hacı yatmaz gibi, vuruyoruz, vuruyoruz, bir  daha kalkıyor ve her kalktığında daha da güçlenerek kalkıyor.' En basit örnek iki  tweet arasındaki fark, bir ağustostaki tweete bakın, bir de ocak ayındaki tweete  bakın. İki tweetin etkisinin Türkiye ekonomisine ne şekilde yansıdığına bakın,  bir de boş konuşanlara bakın, onları üzmeye devam edeceğiz. Tıpkı 17 yıldır  birinci derdi bu milletin işini, aşını büyütmek ve tüm bu küresel krizleri nasıl  güçlü şekilde atlatarak ağustostaki spekülatif saldırıların nasıl üstesinden  geldiysek bir kez daha o birilerini her anlamda hem ülkenin birliği ve  beraberliği hem ekonomi, güç ve istikrarı noktasında hayal kırıklığına uğratmaya  devam edeceğiz. Allah'ın izniyle nisan ayından itibaren çok daha güçlü bir  ekonomik reform ve politika sürecini devreye alarak ekonomideki altyapımızı çok  daha güçlendireceğiz. Tüm göstergelerde çok net söylüyorum, çok daha iyi bir  hedeflenenden, yeni bir 2019 yılı ortaya koyacağız. Kolay değil, tüm bunca  saldırılara bunca algı operasyonlarına 'O olacak, bu olacak' saldırılarına  rağmen, yalanları boşa çıkınca, hayal ettikleri gerçek farklı çıkınca, işte ne  diyoruz karamsarlık pompalanma sürecine yürüyecekler."

"'Güçlü Türkiye' diyoruz, birileri rahatsız oluyor bundan"

Albayrak, FETÖ'nün yerel seçimlere yönelik yaratmaya çalıştığı algı  operasyonuna ilişkin de düşüncelerini paylaşarak, şunları kaydetti:

"Hele de malum kanallar üzerinden yapanlar 31 Mart'ta bu kirli  siyaseti bir kez daha milletimizin huzurunda ortaya koyanlar inşallah gerekli  tokadı yiyecek ve 1 Nisan sabahı kalktıklarında her seçim sonrası  başarısızlıklarını örtmek için uydurdukları bahaneler Allah'ın izniyle artık  tutmayacak. Türkiye artık yalan, iftira ve istismar siyasetini tarihe kavuşturmak  zorunda. Bizler 1 Nisan'dan itibaren gündemin birinci maddesinin ekonomi olduğu,  önünde milletimize hizmet için kesintisiz 4,5 senenin olduğu bir hükümet olarak  ilk günkü aşk ve heyecanla bir kez daha 'Bismillah' diyerek yola başlayacağız.  Bir kez daha milletimizin işini büyütmek için 'Bismillah' diyerek yola  koyulacağız. Bir kez daha milletimizin aşını büyütmek için 'Bismillah' diyerek  yola koyulacağız."

"Güçlü Türkiye' diyoruz, birileri rahatsız oluyor bundan." ifadesini  kullanan Albayrak, şöyle devam etti:

"Bir ülke, 82 milyon ülkenin vatandaşı bir ülkenin gelişmesinden, daha  da güçlenmesinden niye rahatsız olur? Bu şey gibi 'Tek millet, tek bayrak, tek  vatan, tek devlet' diyoruz ya birileri bundan rahatsız oluyor. Kandil'in  açıklamalarından rahatsız olmuyor, şehitlerimizin cenazelerinden rahatsız  olmuyor, birileriyle yan yana yürümekten rahatsız olmuyor, bunlardan rahatsız  oluyor. Yurt dışında şehit olanlara mevlit okuttuğunuz kadar ülkemizde şehit olan  Mehmetçiklerimize de ama Trabzon ama Konya ama Denizli eşrafından, bunlara da  samimiyetle yaklaşmamız lazım, ayrımcılık yok.

Bak Kandil'in açıklamalarına, bak Pensilvanya'nın açıklamalarına, gör  bakalım kim kiminle kol kola yürüyor. Bu millet salak değil, bu toplum saf değil,  hele Karadeniz insanımız çok akıllı, zeki, leb demeden leblebi de değil, leb  demeden bütün kuruyemiş dükkanını sayacak kadar kıvrak zekası da var, aklı da  var. Onun için yine bir kez daha büyük ve güçlü Türkiye idealine atılacak tüm bu  güçlü adımlar için yine 'Bismillah' diyerek yola koyulacağız. Cenabıallah   niyetlerimizi, kalplerimizi biliyor. Niyetimiz hayır, akıbetimiz hayır inşallah."

Albayrak, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat  Hacısalihoğlu'nun, "Bankaların Trabzon'daki KOBİ'lere sunduğu kredi miktarının  artırılması" talebi ile ilgili de, "Bankalar Birliğimizle konuştuk, özellikle  şimdi sadece ilk iki bankamızdan 70 milyonluk limiti iki katına çıkarıyoruz, 140  milyon liralık limitin şimdi onayını söyledim arkadaşlara, Trabzon'a tahsis  ediyoruz. Trabzon'umuzun, Doğu Karadeniz'imizin, Türkiye'mizin ekonomisini çok  daha ileriye taşıma noktasında sonuna kadar yanınızda olacağız." diye konuştu.

Toplantıya, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon  Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora ile  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti'nin  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu, AK Parti İl Başkanı  Haydar Revi, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, gazeteci-yazar Sadık Albayrak, iş  dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.


18:051.410
Değişim :  -0,16% |  -2,19
Açılış :  1.417  
Önceki Kapanış :  1.412  
En Yüksek
1.422
En Düşük
1.397
BIST En Aktif Hisseler18:05
KERVN 0,77 2.692.358 % 10,00  
KSTUR 241,00 655.933 % 10,00  
CEOEM 10,79 153.926.393 % 9,99  
MERIT 29,14 68.820.385 % 9,96  
RALYH 5,20 3.025.673 % 9,01  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 9,2556 9,2572 % 0,87  
Euro 10,7396 10,7854 % 1,05  
Sterlin 12,6892 12,7529 % 1,37  
Frank 9,9951 10,0553 % 0,95  
Riyal 2,4623 2,4746 % 0,88  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.768 1.768 -27,98  
Altın Gr. 526 526 -3,79  
Cumhuriyet 3.475 3.528 -31,00  
Tam 3.459 3.546 -29,89  
Yarım 1.672 1.715 -14,46  
Çeyrek 839 858 -7,23  
Gümüş.Ons 23,30 23,34 -0,19  
Gümüş Gr. 6,94 6,96 0,01  
B. Petrol 84,87 84,87 0,87