Bakan Albayrak`tan swap açıklaması

20.05.2020 15:11

Son güncelleme : 21.05.2020 10:47

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Verilen destek tutarı bugün itibarıyla 252 milyar lirayı aştı. Ötelenen kredileri, faiz ödemelerini de eklersek 350 milyar lirayı geçiyor. Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz bir süreç olacak. Özellikle 2020`nin ikinci yarısı inşallah her alanda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir ikinci yarı olacak." dedi.AA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı 365 oda ve borsa başkanı  ile 61 sektör meclis başkanının katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Ekonomi  Buluşması yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler  doğrultusunda videokonferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Albayrak, tüm dünyayı etkisi altına  alan ve küresel ekonomiye ağır bir darbe vuran Kovid-19 salgının etkisinin gün  geçtikçe azaldığına dikkati çekerek, her gelen verinin normalleşmeye daha da  yaklaşıldığını somut bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Sürecin ekonomimize olan etkilerini de gidermek için devreye aldıkları  Ekonomik İstikrar Kalkanı ile sanayiciye, çalışana, esnafa bütün  vatandaşlarımızla bu süreçte adeta bir koruma kalkanı sağladıklarını dile getiren  Albayrak, özellikle Kovid-19 sonrası döneme en iyi şekilde hazırlanmak için yoğun  bir mesai harcadıklarını söyledi.

Albayrak, bugün de son gelişmeleri ve yeni döneme ilişkin atılması  gereken adımları konuşmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, corona virüs  salgınının küresel ekonomik aktivite üzerinde tarihte benzerine rastlanılmamış  şiddetli bir olumsuz etkiye neden olduğunu, uluslararası kuruluşların dünya  ekonomisinin yüksek oranlarda düşüşler olacağını tahmin ettiğini anlattı.

Salgının olumsuz etkileri ile mücadele etmek için Türkiye olarak çok  erken kapsamlı ve kararlı bir strateji uyguladıklarına işaret eden Albayrak, bu  stratejinin, salgının ekonomiye olan muhtemel etkisini azaltmayı sağladığını  söyledi.

Albayrak, bu sayede normalleşme sürecinin de daha hızlı olması ve daha  az bir maliyetle sonuçlanmasını sağlamış olacaklarını dile getirerek, "Bugün  itibarıyla, verilen desteklerin tutarı 252 milyar lirayı aştı. Bunun içerisinde  eğer ötelenen kredileri, vadesi gelen anapara faiz ödemelerini koyarsak bu rakam  yaklaşık 350 milyar lirayı geçiyor. Ekonomik çarpan etkisine bakıldığında 600  milyar lirayı geçen bir rakama ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bu paketin ekonomide  yakın dönemde gerçekleşecek olan toparlanmayı destekleyecektir." ifadesini  kullandı.

Artık normale geçişin konuşulduğu bugünlerde en önemli konunun  istihdam olduğuna dikkati çeken Albayrak, bu süreçte tüm çalışanlar için iş  güvencesinin altyapısını oluşturduklarını bildirdi. Albayrak, ilave istihdam için  desteklerini artırarak devam ettireceklerini kaydetti.

"EKONOMİNİN YENİ NORMALE HIZLA ADAPTE OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Bakan Albayrak, bu dönemde esnafa, sanayiciye, KOBİ'lere likidite  ihtiyaçları için gerekli tüm destekleri seferber ettiklerine dikkati çekerek,  şöyle konuştu:

"İnşallah normalleşme sürecinde, bundan sonraki dönemin 'yeni normal'  olduğunu göz önünde bulundurarak hızla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.  Ekonominin yeni normale hızla adapte olacağını düşünüyorum. Küresel sistemde  tedarik zincirlerinin gözden geçirilmesi, üretim alanlarında alternatiflerin  oluşturulması, sağlık altyapısının yatırımlardan turizme her alanda öncelik  haline gelmesi ile oluşacak. İşte bu dönemde güçlü üretim altyapısı, genç ve  eğitimli insan kaynağı, küresel değişimlere hızlı adapte olan iş dünyası ve  gelişmiş sanayisi ile Türkiye dünyada yıldızı daha da parlayan ülke olacak."

Albayrak,  Türkiye'nin, küresel ekonominin içinde bulunduğu bu durumu  fırsata çevirebilecek potansiyele sahip dünyadaki çok az ülkeden biri olduğunu  belirterek, üretim alanlarını, atıl kapasiteyi ve yeni çekirdek faaliyetleri  ciddi anlamda gözden geçirmek gerektiğini vurguladı.

Stratejik yatırımcıların yeni yatırım merkezleri aradığı böyle bir  dönemde Türkiye’yi daha önce olduğundan daha fazla inançla alternatif bir yatırım  merkezi olarak gördüğünü belirten Albayrak, "Yıllardır, herkesin konuştuğu,  tarihi fırsatlara şahit olduğumuz bir döneme giriyoruz. Her alanda daha etkin bir  şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. Bu üretim kapasitemizi  iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir  dönem olacak." dedi.

"YERLİ ÜRETİMİ VE REKABETİNİ TÜM POLİTİKALARIMIZDA DAHA DA ÖNCELEYECEĞİZ"

Albayrak, bu süreci, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin, ara  mallarının ülkemizde üretilmesi başta olmak üzere yerlileştirme adımlarının  hızlanması açısından da iyi değerlendireceklerinin altını çizerek, şöyle devam  etti:

"Stratejik ve ülkemizde üretim imkanı olmayan ürünler haricinde artık  ithalat eskisi gibi kolay olmayacak. Birileri bir dönem Türkiye'yi ithalat  cenneti yapmaya çalıştı. İş dünyamız, sanayicimiz bunun şahidi. Bu dönemde bu  alanların dışında artık ithalat çok zor olacak.  Üreten, ihracatçı, reel  yatırımcı, sanayici için konuşuyorum. Yerli üretimi ve yerli üretimin dünya ile  rekabetini tüm politikalarımızda daha da önceleyeceğiz. Finansmana erişim, banka  kredileri, banka rasyoları yerli üretim odaklı mı? Artık bu konsept hayatın her  alanında çok daha etkin oluşacak. Yerlileştirme için elin taşın altına koyan,  yerli üretim için sorumluluk alan tüm sanayicimizi daha da koruyacağız, daha da  destekleyeceğiz. Bunun için özellikle uzun vadeli, Türk lirasına dayalı ve düşük  maliyetli finansman programlarımızı önümüzdeki dönem düşen faizlerle birlikte  daha da etkin bir şekilde hayata geçireceğiz. Salgının ön plana çıkardığı bir  husus da dijitalleşmenin ve dijital teknolojilerin kullanımının önemi daha da  arttı. Bu durumun ivedilikle fırsata çevrilmesi için bütün ölçeklerdeki  işletmelerimizin tasarımdan üretime, pazarlamadan lojistiğe kadar tüm süreçlerde  dijital dönüşümlerini tamamlamalarını önemli görüyoruz."

Politika faizlerinin yüzde 24'ten yüzde 8,75'e, yüzde 35-40'lara  çıkmış piyasa faizlerinin yüzde 7-8'lere düştüğü, enflasyonda ciddi gerileme  görüldüğü bir başarı dönemi yakaladıklarını anlatan Albayrak, dengelenme  döneminin başarısına dikkati çekti. Albayrak, şöyle konuştu:

"Likidite ihtiyacının arttığı, ticaretin yavaşladığı böylesi bir  döneme birilerinin savunduğu yüzde 20’leri aşan piyasa faizleri ile girseydik,  üreticimiz, sanayicimiz geleceğinin ne ile karşı karşı olacağınızı siz  biliyorsunuz. Yıllarca bu ülkede TL finansmanın cazip kılınmadığı bir iklimle  karşı karşıya kaldık. Şimdi bankalarla konuşuyorum, yoğun bir döviz kredilerden  TL'ye dönme talebi var. Neden? TL faizleri çok daha düşük. Yavaş yavaş küresel  sürecin etkileri ile buradaki erimeyi önümüzdeki dönemde daha etkin bir şekilde  göreceğiz. Bugün, 252 milyar liralık maddi desteği vatandaşlarımıza ve iş  dünyamıza sağlayabiliyorsak bu dengelenme döneminde sağlanan başarının etkisidir.  Milli gelirin yüzde 5’ini aşkın bir kaynakla salgının ekonomik etkileri ile  mücadele edebiliyorsak yine bu dönemin kazancıdır. İnşallah bu kazanımlarla ve  Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın sağladığı desteklerle Kovid-19 sonrasına da en iyi  durumda giren ülkelerden biri olacağız. İstihdamda önümüzdeki aylarda hızla  toparlayacak, yerli üretimde ve ihracatta önemli bir sıçramayı yakalayacağız."

Albayrak, cari açığı tamamen gündemden çıkarabilecek, finansman  ihtiyacına gerek duyulmayacak bir dönemle karşı karşıya olunduğuna dikkati çeken  Albayrak, bu sürecin çok iyi değerlendirileceğini vurguladı.

Reel sektörde nisan, mayıs rakamlarına bakıldığında hareketlenmenin  görüldüğünü belirten Albayrak, şöyle devam etti:

"Kovid-19 sonrası dönem için aldığımız sinyallerle haziran ile  birlikte hızlı bir toparlanma sürecine gireceğimizi yavaş yavaş gözlemlemeye  başladık. İşte bugün tüketici güven endeksi, yüzde 8,5'luk bir artışla mayıs  nisandan pozitif anlamda ayrışmaya başladı. İnşallah Kovid-19 sürecinin ekonomiye  etkilerinde en zorlu süreci geride bıraktığımızı görecek, haziran, temmuz,  önümüzdeki süreçte daha pozitif bir sürece gireceğiz. Bu dönem, gereksiz siyasi  polemiklerin kimseye faydası olmadığı net. Ben her koşulda bunu ifade etmeye  gayret ediyorum. Biz polemiklerle uğraşmayacağız. Çalışmamız, iş üretmemiz, çözüm  üretmemiz lazım. Sorunlara cevap üretmemiz lazım, çünkü payda Türkiye, 83 milyon.  Hepimiz bu paydada nasıl katma değerli bir şekilde ülke ekonomisine daha fazla  etki ederiz, katkıda bulunabiliriz, bunu ortaya koymamız lazım."

Albayrak, bugünleri üretim için bir seferberliğe dönüştüreceklerinin  altını çizerek, dünyanın gittiği yeni istikameti iyi okuyup, en iyi hazırlanan  ülke olacaklarını söyledi.

Yeni dönemin ülkelerin finansal istikrarını, kendi para birimleriyle  ticaretini ikili anlaşmalarla garanti altına almayı önceliklendiği bir dönem  olacağını ifade eden Albayrak, şunları kaydetti:

"Dünya buraya doğru hızla gidiyor. Biz de özellikle ticarette  hacmimizin büyük olduğu, açığımız olan, serbest ticaret anlaşmamız olan ülkelerle  bu iş birliklerini geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son dönemde bu  konuda adımlar atıyoruz, bu çerçevede yerel paralarla ticaret konusunda olsun,  swap görüşmeleri, bu manada adımlarımızı atıyoruz. Onun için bu çerçevede  yakından takip ettiğimiz bu iletişim ikili ülke ticaret hacmi, swap ve yerel  ticaret, işte yeni adımlar attık, anons edildi. Birçok ülke ile bu iletişim devam  ediyor. Yoğun bir şekilde devam ediyor. Yeni döneme hazır olmamız lazım. Bu yeni  dönem, Türkiye olarak ticaret hacmi noktasında yerel paralar ve swaplar  noktasında çok daha etkin bir şekilde yöneteceğimiz bir süreç. Özellikle 2020’nin  ikinci yarısında, inşallah her anlamda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir  ikinci yarı olacak."

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti, bu  bölümde oda ve borsa başkanlarının öneri ve taleplerini Bakan Albayrak'a  ileteceği öğrenildi.
18:052.750
Değişim :  0,98% |  26,82
Açılış :  2.730  
Önceki Kapanış :  2.724  
En Yüksek
2.763
En Düşük
2.707
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
KONTR 172,70 572.798.659 % 10,00  
OBASE 13,97 5.878.604 % 10,00  
CANTE 70,40 113.847.853 % 10,00  
DAPGM 35,42 81.807.065 % 10,00  
YBTAS 26.070,00 772.172 % 10,00  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 17,9180 17,9196 % 0,06  
Euro 18,2211 18,2749 % -0,54  
Sterlin 21,5663 21,6744 % -0,70  
Frank 18,5544 18,6662 % -0,69  
Riyal 4,7546 4,7785 % 0,04  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.775 1.776 -15,45  
Altın Gr. 1.022 1.023 -9,00  
Cumhuriyet 6.849 6.953 -24,00  
Tam 6.837 6.941 -49,00  
Yarım 3.331 3.393 -25,00  
Çeyrek 1.671 1.696 -12,00  
Gümüş.Ons 19,88 19,93 -0,27  
Gümüş Gr. 11,45 11,48 -0,16  
B. Petrol 94,46 94,46 0,34