Bakan Pekcan açıkladı! İhracatta yeni dönem başlıyor

27.03.2019 11:18

Son güncelleme : 28.03.2019 10:09

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İhracatta çok büyük bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz, tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz" dedi.AA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından Marriott Otel'de gerçekleştirilen  "İhracatta Dijital Gümrük Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, 2019'un  bakanlık için icraat yılı olacağını söyledi.

Dijitalleşmenin 'mega trend' olarak dış ticareti ve buna bağlı olarak  ülkelerin rekabetçiliğini doğrudan etkilediğini belirten Pekcan, "Blokzincir,  yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi teknolojiler sayesinde artık  eski modeller geçerliliğini yitiriyor. Bunlar önümüzdeki dönemde rekabetin  koşullarını belirleyen alanlar olacak. Bu dönüşüm sürecinde ülke olarak geri  kalmamız tabii ki söz konusu değil. Memnuniyetle söylüyorum ki biz treni  kaçırmadık, doğru yoldayız." diye konuştu.

Bu büyük dönüşüm ve değişim noktasında stratejik konumda bulunan  Türkiye'nin, önemli bir transit merkezde yer aldığına dikkati çeken Pekcan,  dünyanın her yerinde Türkiye markasını tanıtmak amacıyla ihracatı güçlendirecek  adımlar atmaya devam ettiklerini, üreticileri ve ihracatçıları desteklediklerini  bildirdi.

Pekcan, iç ticarette, dış ticarette ve gümrüklerde zorunluluk olan  dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek,  hizmetlerin tamamında, elektronik sistemleri esas alan uygulamalara ağırlık  verdiklerini dile getirdi.

Türkiye'de ticari faaliyetlerin şeffaf, hızlı, kolay ve güvenli bir  biçimde yürütülmesi ve ticaretin kolaylaştırılması amacıyla çok önemli  düzenlemeler yaptıklarına işaret eden Pekcan, şöyle konuştu:

"Gümrüklerimizin modernleşmesi ve gümrük süreçlerimizin  dijitalleştirilmesine yönelik çok önemli çalışmaları hayata geçirdik.  Bakanlığımızın verdiği tüm hizmetlerde belgelerin tamamen elektronik ortamda  işlem görmesini hedefliyoruz. Göreve geldiğimden bugüne, Tek Pencere, Liman Tek  Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Serbest Bölge Giriş Çıkış Programı  gibi birçok projenin yaygın bir şekilde kullanılması üzerine takiplerimizi  yaptık. Şimdi de ihracatta büyük dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Tüm işlemlerin  elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz. İhracat  beyannamesine ekli belgeler, memur işlemleri, dilekçeler ve memur ile beyan  sahibi arasındaki her türlü iletişim tamamen elektronik ortama ve kayıt altına  alınıyor."

KAĞITSIZ GÜMRÜK UYGULAMASINA 30 NİSAN'DA BAŞLANACAK

Pekcan, ilk aşamada Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşları  tarafından aranan belgelerin Tek Pencere Sistemi üzerinden alınmasına ilişkin  çalışma yaptıklarını anımsatarak, geçiş sürecinde tam 154 belgeyi elektronik  ortama taşıdıkları bilgisini verdi.

Sistemin denemelerini Esenboğa Havalimanı, Ambarlı, Atatürk Havalimanı  ve Ankara gümrüklerinde yaptıklarını belirten Pekcan, "Türkiye'deki bütün  gümrüklerimizde kağıtsız elektronik ortamda ihracata 30 Nisan itibarıyla  geçiyoruz." ifadesini kullandı.

Pekcan, bu tarihten itibaren ticaret erbabının yol ve zaman masrafına  katlanmadan ihracat beyannamesi ve eklerini ofisinden verebileceğini vurgulayarak  şunları kaydetti:

"Kağıtsız beyanname uygulamalarıyla mükelleflerin gümrük işlemlerinde  çok önemli maliyet kalemi olan zamandan ve arşivleme maliyetinden de hem  Bakanlığımız hem de ihracatçılarımız kurtulmuş oldu. Personelimiz tarafından  yapılan müzekkere düzenleme, gözetim uygulaması, dilekçe gibi tüm işlemler  sistemde yer alacak ve gümrük işlemleri şeffaf ve güvenilir bir şekilde  gerçekleştirilebilecek. İzlenebilirlik ve güvenlik açısından da baktığımızda  ihracat işlemlerinin tüm süreçleri elektronik ortamda sistem üzerinden takip  edilebilecek. "

Pekcan konuşmasında, yetkilendirilmiş yükümlü statüsü, ihracatta yerinde gümrükleme, liman tek pencere, sanal sıra, konteyner ve liman takip sistemi gibi pek çok uygulamayla gümrük işlem süreçlerini kolaylaştırdıklarını, firmalara maliyet avantajı ve rekabet gücü kazandırdıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak kamuda yeni yönetim modellerinin ve yeni nesil teknolojilerin dış ticaret politikalarına entegre edilmesi yönünde sağlam adımlar attıkları vurgulayan Pekcan, özellikle blokzincir ve davranış bilimleri konularında çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Pekcan, dış ticarette tüm ilgili tarafların blokzincir üzerinden veri yönetimi sağlaması sayesinde firmaların dış ticaret süreçlerini çok daha hızlı ve maliyetsiz gerçekleştirmelerini sağlayacaklarını dile getirdi.

Türkiye'nin e-ticaret konusunda büyük potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Pekcan, "Güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişeler sebebiyle elektronik ticaret toplam ticaretimize yüzde 4,1 olarak yansımıştır. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 9,8." ifadelerini kullandı.

Pekcan, bu kapsamda Bakanlık olarak "e-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı" yürüttüklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Hayata geçireceğimiz uygulamalarla, hem firmalarımıza her türlü teknik destek verilecek, hem de hedef ülke ve e-ticaret sitelerinde mal ve hizmet satılması desteklenerek ülkemizin dünya e-ticaretinden aldığı pay arttırılacaktır. Tüketicilerin güven algısının iyileştirilmesi ve elektronik ticarette güven ortamının tesis edilmesi için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Güven damgasını internet sitesinde gören vatandaşlarımız e-ticaret sitesinin güvenilir bir otorite tarafından denetlendiğini bilecek. Ayrıca, e-ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve sağlıklı takip edilmesi amacıyla Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ni kurduk. Ülkemizin temel veri tabanından olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'ni (MERSİS) daha kullanılabilir hale getirdik."

Toptancı hali içinde veya dışında işlem gören sebze ve meyvelerin cinsine, miktarına, fiyatına, alıcısına, satıcısına ve üretim yerine ilişkin bilgilerin elektronik ortamda tutulmasını sağlamak amacıyla Hal Kayıt Sistemi'ni ve mobil uygulamasını devreye aldıklarını anımsatan Pekcan, Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) kurulmasına yönelik çalışmalara da başladıklarını aktardı.

"AKILLI İHRACAT PLATFORMU'NU HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Bakan Pekcan, ihracatçıların tüm verilere, desteklere, bilgi ve belgelere tek elden ulaşabilecekleri "Akıllı İhracat Platformu"nu hayata geçireceklerini vurgulayarak, "Söz konusu platform, ihraç pazarları, ihraç ürünleri ve ihracatçı özelinde önerilerle, ihracatımızı artırmaya dönük faaliyetlerimize destek verecek. İhracatçılarımızın kendilerine sağlanan desteklerden kağıt ortamından ari şekilde, tüm işlemlerin dijital ortamda çok daha hızlı yapabilmesine olanak sağlayacak Devlet Destekleri Otomasyon Programı da 2019 sonunda devreye girecek." diye konuştu.

Teknolojiyi kullanan firmaların önündeki mevzuat engellerini kaldırmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Pekcan, "Mevzuatın gelişen teknoloji ile uyumsuz olması büyük bir kaynak israfıdır ve tolere edemeyiz. Bu yönde çalışmalara da aktif olarak başladığımızın müjdesini vermek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de Bakanlığın çalışmalarıyla tamamlanan kağıtsız gümrük uygulamasının hayata geçirileceğine dikkati çekerek, bunun tüm işlemleri daha hızlı ve güvenilir hale getireceğini söyledi.

Yeni uygulamalarla ihracatta yeni rekorlara ulaşılacağına işaret eden Gülle, önümüzdeki günlerde bavul ticareti yapanlarında ihracatlarını dijital olarak kayıt altına alacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından, Esenboğa ve Ankara Gümrük Müdürlükleri ile gerçekleştirilen canlı bağlantıda İhracatta Dijital Gümrük Uygulaması'na ilişkin iki işlem Bakan Pekcan'ın talimatıyla onaylandı.

18:051.363
Değişim :  -0,29% |  -3,97
Açılış :  1.370  
Önceki Kapanış :  1.367  
En Yüksek
1.374
En Düşük
1.357
BIST En Aktif Hisseler18:05
ALCAR 293,80 70.022.601 % 10,00  
KGYO 7,15 35.196.439 % 10,00  
KARYE 8,80 79.820.818 % 10,00  
EDATA 8,93 12.011.294 % 9,98  
BAGFS 16,64 1.420.221 % 9,98  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,5121 8,5137 % -0,59  
Euro 10,0805 10,1237 % -0,13  
Sterlin 11,6790 11,7376 % -1,14  
Frank 9,2169 9,2725 % -0,88  
Riyal 2,2620 2,2734 % -0,69  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.812 1.812 -17,61  
Altın Gr. 496 496 -8,30  
Cumhuriyet 3.311 3.362 -9,00  
Tam 3.295 3.378 -8,85  
Yarım 1.593 1.634 -4,28  
Çeyrek 799 817 -2,14  
Gümüş.Ons 25,64 25,68 -0,69  
Gümüş Gr. 7,01 7,02 -0,24  
B. Petrol 73,15 73,15 -0,32