Bakan ve vekillerin maaşı kesilecek

11.08.2015 12:37

Son güncelleme : 11.08.2015 18:14

Yunanistan hükümeti, bakanlar ve kamu üst düzey yöneticilerinin maaşlarında kesinti yapılmasını, milletvekili maaşlarındaki vergi oranlarının da artırılmasını kararlaştırdı.Başbakan Aleksis Çipras, hükümetin bu konudaki kararının "sembolik"  olduğunu ancak ekonomik getirileri de olacağını belirtti. Çipras, bu konuda  hazırlanan yasa tasarısı ile bakanların maaşlarının düşeceğini ve milletvekili  maaşlarının bütünün vergilendirileceğini açıkladı. 

Başbakanlık konutunda İdari Reformlar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı  yetkilileriyle yaptığı toplantının ardından gazetecilere konuşan Çipras,  Yunanistan'ın borç sorunuyla ilgili kreditörle müzakerelerde çiftçilerin vergi  muafiyeti konuşulurken, "milletvekillerine uygulanan vergi muafiyetinin görmezden  gelinemeyeceğini" belirtti. 

Çipras, "Siyasi sistem kamunun duygularına uymak zorunda. Bu nedenle  acilen milletvekillerine uygulanan vergi muafiyetini iptal edecek ve bakanlarla  kamu kurumu yöneticilerinin maaşlarını yeniden düzenleyecek yasa tasarısının en  kısa zamanda parlamentoya sunulması lazım" dedi. 

YÜZDE 15 İLA 20'LİK DÜŞÜŞ

Alınan bilgiye göre, yeni yasa, bakanların ve kamu kurumu üst düzey  yöneticilerinin maaşlarında yüzde 15 oranında kesinti yapılmasını öngörüyor. Yeni  yasaya göre, kamu kurumları yöneticilerinin aylık gelirleri ek ödemelerle  birlikte Yüksek Mahkeme Başkanı'nın maaşını geçmeyecek şekilde yeniden  belirlenecek. 

Milletvekili maaşları ve komisyonları nedeniyle yapılan ek ödemelerin  bütünü vergilendirilecek. Milletvekili maaşları buna göre en az yüzde 20  azalacak. 

MİLLETVEKİLLERİNE 8 BİN 200 AVRO ÖDEME 

Yunanistan'da milletvekillerine tazminat şeklinde aylık maaş olarak  yaklaşık 5 bin 700 avro, büro, kırtasiye, posta gibi giderler için de  seçildikleri bölgelere göre yaklaşık 2 bin 500 avro olmak üzere toplam 8 bin 200  avroya kadar ödeme yapılıyor. 

Milletvekilleri katıldıkları her komisyon toplantısı için de vergiden  muaf olarak 75 avro alıyor. Siyasi bürolarında her biri devlet tarafından ödenen  2 bin avroya kadar maaş ile üç uzman danışman görevlendirme hakkı bulunan  milletvekilleri ulaşımda da özel indirimlerden faydalanıyor.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591