`Borsada böylesi 8-10 senede bir olur`

23.01.2018 14:24

Son güncelleme : 23.01.2018 17:32

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, borsadan ekonomiye, aracı kurum sektöründen foreks ve bitcoine uzanan değerlendirmelerde bulundu. Rekorlar kıran borsalarda böylesinin 8-10 senede bir olduğunu belirten Erhan Topaç, ayrıca "Türkiye`de sermaye piyasalarının gelişmesi lazım. Ev ev dolaşıp satmamız, bunu anlatmamız lazım." yorumunda bulundu.AA

Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu  Başkanı Erhan Topaç, AA'nın 100. Yıl Vizyonu çerçevesinde geliştirdiği ve  finans piyasası profesyonelleri ile buluştuğu platformu AA Finans Haberleri  Terminali'nden canlı yayınlanan Finans Masası toplantısına konuk  oldu.
 
Zeytin Dalı Harekatı'nın piyasalara etkisine ilişkin soru üzerine  Topaç, geçen hafta cuma gününde ilk tepkinin hafif olumsuz olduğunu belirterek,  "Konunun boyutunun ne olacağı belirli değildi. Uluslararası tepkinin ne olacağı  belli değildi. Ama gayet güzel şekilde politikalar yürütüldü. Uluslararası tepki  şu anda sınırlı görülüyor. Ayrıca yurt içinde de tam destek var. Böyle olunca  bütün konular normalleşmiş oldu. Diplomatik bir başarı var. Operasyonun belirli  sınırda kalacağı görüşü oluştu." diye konuştu.
 
Topaç, piyasalar ilk olumsuz tepkinin ardından olumlu tepki ile devam  ettiğini, dünya piyasalarının da olumlu gittiğini ifade ederek, harekatın şu anda  piyasalara etkisinin son derece sınırlı olduğunu dile getirdi.
 
Dünya ekonomisinin resesyondan çıktığını, büyüme dönemine geçtiğini  anlatan Topaç, şunları söyledi:
 
"Borsalar açısından baktığımızda dünya piyasaları hepsi rekorda  gidiyor. Bu bir süre daha devam eder. Krizden çıkıp büyüme dönemleri tüm  piyasaların en olumlu geçtiği dönemdir. Her zaman olmaz işte 8-10 senede bir  olur. Normalleşme sürecine geçiyoruz. Büyümelerin normalleştiği, şirket  karlarının artık optimuma geldiği anlaşıldıktan sonra borsalarda hafif  gerilemeler başlayabilir. Ama şu anda öncü sinyaller yok. Yurt dışı piyasalar ve  dünya borsaları için olumlu bir yıldayız. Kaygı olarak dünyada biraz daha  enflasyon ortamına geçiliyor. Biraz daha faizlerin artışına geçiliyor ama  bunlardan korkmamak lazım. Çünkü temel motivasyon büyüme."
 
Topaç, Türkiye  açısından jeopolitik risklerin görüldüğünü, bununla yaşanmaya alışılacağını  aktararak, cari açık sorununu unutmamak gerektiğini, olumlu dönemleri kırılgan  noktaları geliştirecek şekilde götürülürse Türkiye piyasalarının önünün açık  olduğunu ve Türkiye için olumlu bir yıl beklediğini kaydetti.
 
Yurt dışında merkez bankalarının normalleştiğine işaret eden Topaç,  "Fed faiz artırmaya devam edecek, bu sene 3 tane planlandı, eğer enflasyon hızlı  gelişirse 4 olur. Dünya merkez bankalarının çok ani hareketler yapacağını  düşünmüyorum. Bizim de merkez bankası enflasyona bakacak, ona göre faizleri  değerlendirecek, yurt içine para gelişine bakacak o da dengesini kuracak. Biz de  bu sene normalleşeceğiz diye bekliyorum." dedi.
 
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'yi okuyup okuyamadığına  ilişkin soru üzerine Topaç, kendisinin kredi derecelendirme kuruluşlarından çok  İstanbul Finans Merkezi'nin finans merkezleri arasındaki notun ne olduğuna  baktığını belirterek, "Dünya büyük bir krizden geçti. Onların en hassas olduğu  konu cari açık ve özel sektörün dış borcu. Bu iki kırılganlık nedeniyle Türkiye  kırılgan ülkelerin arasında kalıyor. Bu konularda Türkiye güzel bir program  ortaya koyarsa Türkiye'nin dışarıdan iyi notlar alacağını, İstanbul Finans  Merkezi'nde ilk 20'lere çıkacağımızı düşünüyorum. Cari açık ve özel sektörün dış  borcu konularında uzun vadeli bir plan ortaya koymak lazım. O zaman hak ettiğimiz  yerlere geleceğimizi düşünüyorum." şeklinde konuştu.
 
"YATIRIMCI SEFERBERLİĞİ YAPILMASI LAZIM"
 
Topaç, ekonomi yönetimi hatta bankacılığın bile sermaye piyasalarının  gelişmesi yönünde tercihleri olduğuna emin olduğunu anlatarak, "Sermaye  piyasaları bence tabana geldi, yükselecek. Yatırımcılara piyasaları daha çok  sevdirmemiz lazım. Yatırımcı seferberliği yapılması lazım. Yatırım bankacılığına  doğru bir adım atılması lazım. (Sermaye piyasaları) Bu kadar çok düzenlemeye  gerek yok. Önemli olan yatırımcılara güven vermek." dedi.
 
Yabancıların Türkiye'de vergi konusunda nasıl yapılanacağı konusunun  sorun olduğunu belirterek, "Bir hesap açmak bile sorun. Yerliler için de sorun.  Bir yerli yatırımcıya hesap açmamız için bilfiil görüp karşısında imza attırmamız  lazım. Artık bu çağda bunlar yok. Bunların değişmesi lazım." diye konuştu.
 
Topaç, gayrimenkul sertifikalarının açıldığını ama doğru dürüst bir  piyasa mekanizması olmadığı, finansman yapıları tam kurulamadığı için organize  piyasalarının gelişmediğini aktararak, "Sermaye piyasalarının tabanını gördük,  bundan sonra tek yol ileri. Ülke gelişecekse sermaye piyasalarının önemi artacak.  Sermaye piyasalarının bankacılıktan daha hızlı büyümesi lazım."   değerlendirmesinde bulundu.
 
"BU YIL İYİ BİR HALKA ARZ ORTAMI VAR"
 
Erhan Topaç, halka arz ve bunun teşvikinin piyasalar açısından  öneminden bahsederek, 2011'de yapılan halka arz seferberliğinin tam olarak  amacına ulaşmadığını söyledi.
 
Türkiye'de halka açık şirketlerin piyasa değerinin şu anda 190 milyar  dolar civarında olduğunu aktaran Topaç, "Bu büyük ülkelerdeki tek bir şirketin  değerine bile dek gelmiyor. Dünya borsalarının piyasa değeri 80 trilyon doları  aşıyor. Burada bizim payımız belli, çok düşük. Türkiye ekonomisi büyüklüğü  oranında piyasa değerine sahip değiliz. Bunun için halka arzlar çok önemli. Eğer  biz doğru şeyleri yaparak yatırımcı dostu, iyi yönetilen, büyüme potansiyeli  olan, iyi değerlendirilmiş şirketleri halka açabilirsek hem sermaye piyasaları  büyür, hem Türkiye ekonomisi kazanır, hem de yatırımcı sayımız artar." diye  konuştu.
 
Topaç, Türkiye'de şirketlerin şeklen halka açıldığını belirterek,  şunları kaydetti:
 
"Yüzde 15-20 oranında halka açılıp, yönetim kuruluğu üyeliği  verilmiyor. Sonra da sanki yabancı bir ortağa satar gibi, yönetim hakkı  vereceğiniz şekilde değerleme isteniyor. Bu olmaz. Burada azınlık hissesi  satıyorsanız ona göre değerleme isteyeceksiniz. En az 20-30 iskonto olacak. Çünkü  yatırımcı sizden onu alıyor. İyi kar edeceksiniz, iyi temettü vereceksiniz ki  şirketin değeri borsada artacak. Asıl o zaman ikinci halka arzda kazanırsınız. Bu  döngüyü iyi anlamanız lazım. Bu yıl sanıyorum iyi bir halka arz ortamı var. Şu  anda halka açık şirketlerin piyasa değeri 66-70 milyar dolar civarında. Bunun  yüzde 10'u civarında bu yıl birinci ve ikinci halka arzlar olacak diye  düşünüyorum."
 
Halka arzlar konusunda Gedik Yatırım'ın çok hassas olduğunu, istenilen  fiyatı vermedikleri için birçok iş kaçırdıklarını anlatan Topaç, kendi yaptıkları  halka arzların ortalamasının hem halka arz endeksinden hem de borsanın  performansından daha iyi olduğunu ifade etti.
 
"BİTCOİN'İN ORGANİZE PİYASALARDAKİNİ YATIRIMCIYA SUNMAK LAZIM"
 
Topaç, Borsa İstanbul'un halka arzının ertelenebileceğine yönelik  açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, borsanın gelişmesinin,  halka arzından daha önemli olduğunu söyledi.
 
Borsanın şu anda bir yere geldiğini ve tekel konumda olduğunu anlatan  Topaç, "Burada borsanın değerini ve karlılığını artırmaya, yeni ürünler katmaya  çalışılıyor. Borsanın karı, bütün yatırım şirketlerinin karını da geçti. Borsa,  bugün de halka açılabilir ama değerlemesini biraz daha yükseltmeye çalışıyorlar  diye düşünüyorum. Bir de bu siyasi bir karar, birisinin borsayı 'halka açalım'  demesi lazım. Bu nedenlerle bu yıl başında beklenen halka arzın biraz daha  gecikeceğini sanıyorum. Bizim borsanın halka arzından para kazanalım diye  beklentimiz yok. Önemli olan sağlıklı bir ortam olsun, yatırımcılara fazla  maliyet binmesin. Borsa Türkiye'nin borsası." ifadelerini kullandı.
 
Topaç, "çiftlik bank" ve bitcoin gibi platformlarda yatırımcı  sayısının giderek artmasına ilişkin de şunları söyledi:
 
"Çiftlik banklar, tamamen değişik bir dolandırıcılık olayı. Maalesef  bu seviyeye gelmiş ama başından müdahale etmek, yatırımcının da bilinçlenmesi  gerek. Bitcoin ise değişik bir olay. Kendi çapından yeni bir teknoloji. Geçen yıl  bin 400'e yakın sanal para çeşidi oldu. Geçen yıl dünyada 700'e yakın halka  açılan şirket olurken, ilk sanal para halka arzı bundan daha fazla gerçekleşti.  Bitcoin uzun vadede her yerde olacak, bankalar da bunu kullanacak ve buradan yeni  ürünler çıkacak. Türkiye'de de kabaca 60 binin üzerinde bitcoin hesabı var ve  bunlar organize piyasada değil."
 
Bitcoin vadeli kontratlarının Şikago borsasında işleme açıldığını  anımsatan Topaç, "SPK bunları yasakladı, bu nedenle bekletiyoruz. Şu anda  organize piyasalardakine bile aracılık edemiyoruz. Bitcoin'in alım satımı ayrı  bir şey ama organize piyasalardakini yatırımcıya sunmak lazım. Bitcoin 500  dolarken 'Alın bir bitcoin, çocuğunuza bırakın' demiştim ama şimdi bu fiyatlarda  böyle bir şey önermem." dedi.
 
"EV EV DOLAŞIP SATMAMIZ, BUNU ANLATMAMIZ LAZIM"
 
Erhan Topaç, 65 civarı aracı kurumun 30'unun banka aracı kurumu  olduğunu belirterek, "İşlem yapan 65 kurum Türkiye açısından yüz karasıdır. Niye  yüz karasıdır? Sermaye piyasalarımız küçük demek. Halbuki daha büyük olsa 65  değil çok daha fazla aracı kurum olur. ABD'de 6 bin tane aracı kurum, 600 bin  tane satıcı var. Büyüklük bu. Aracı kurum sayımız çok az. Forex kaldıraçlı işlem  tebliğinden sonra biraz daha konsolidasyon olur ama şu anda diplere yakın  olduğumuzu düşünüyorum." diye konuştu.
 
Bu sayının yavaş yavaş artacağı tahmininde bulunan Topaç, "Türkiye'de  sermaye piyasalarının gelişmesi lazım. Ev ev dolaşıp satmamız, bunu anlatmamız  lazım. Bu da yaygınlıkla oluyor." yorumunu yaptı.
 
Topaç, kaldıraçlı piyasaların dünyanın en büyük piyasası olduğuna  işaret ederek, şunları kaydetti:
 
"Finans merkezi olup kaldıraçlı piyasalarda ciddi işlem yapmayan  hiçbir finans merkezi yok. Bu açıdan bakmak lazım. Bizdeki düzenleme biraz katı  oldu. İlk başlarda çok geniş girilmişti. Hatta 22 tane yatırım şirketi Forex  şirketi haline dönüştü. Bu son düzenlemeyle bunların bir kısmı Türkiye'den çıktı.  Burada şöyle bir ihtiyaç var. Bu piyasa iyi düzenlenmek zorunda. Yoksa burada  riskini dengelemek isteyen reel sektör şirketleri yurt dışına kayacak. Türkiye'de  yanlış olan da kaldıraçlı piyasaların büyük oranını bireysele pazarladık.  Bireylere pazarlanınca riskleri ve kayıp oranları belli. Bu aslında çok iyi bir  risk aracı. Biz Türkiye'de o tarafa yoğunlaşmadık. Bizim istediğimiz özellikle  kurumsal ve nitelikli yatırımcıların kaldıraçlı oranlarını biraz yükseltip yurt  dışı büyük finansal merkezlerin düzenlemelerine yakın bir düzenlemeye geçmeleri.  Bunun da büyük bir riski yok. Bunları önerdik, zaman içinde yapılacaktır diye  bekliyoruz."
 
Foreks yatırımcılarının VİOP'a geçiş oranının sınırlı olduğunu aktaran  Topaç, uzun dönemli ve düzgün düzenlemelerin sermaye piyasalarının gelişmesi için  çok önemli olduğunu söyledi.
 
Topaç, Gedik Trader'a yatırımcı ilgisinin beklediklerinin üzerinde  gerçekleştiğine değinerek, "Cep telefonları ve internet çok gelişti. Çok iyi bir  altyapı vermek istedik. Onun için kendimiz bir platform oluşturduk. Yazılım  olarak çok özel. Yurt dışında da büyük yatırım bankalarında olan teknolojinin  daha da ilerisi bir teknolojiyle ürün yarattık ve geçen sene beklediğimizin  üzerinde bir ilgi gördük. 30 binin üzerinde kişi orada işlem yapıyor. Sadece  Gedik Yatırımcısı olması değil. İsterse ona üye olup Borsa'yı izleyebiliyor,  bütün bilgileri alabiliyor." şeklinde konuştu.
 
"GENEL BEKLENTİMİZ BIST 100'ÜN 135-140 BİN SEVİYELERİNE GİTMESİ"
 
Topaç, yatırımcı sayısını 2020 yılında 100 bine çıkartmayı  hedeflediklerini belirterek, her sene 6 milyon lira civarında yatırım  yaptıklarını ifade etti.
 
Gedik Yatırım'ın Anadolu Ajansı (AA) ile yaptığı iş birliğini anlatan  Topaç, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"AA ile finansal iş birliği yaptık. Bütün haberleri yatırımcılar  anında görüyor. Eskiden borsada olmak büyük bir özellikti. Brokerlar işleme  yakındı, hız yapardı. Anında ulaşırdı. Şimdi isterse Hakkari'de olsun  İstanbul'daki gibi anında ulaşıyor. Her şey çok hızlı. Bazı yatırımcılar eskiden  Borsa'da işlem yapardı. Şimdi bizim merkezden işlem yapıyorlar. Emirleri daha  hızlı gidiyor. O bakımdan çok iyi oldu. Bütün haberler anında iletiliyor. Analiz  ediliyor. Biraz daha araştırma raporları da koyacağız. Bizce AA haberleri çok  iyi. Anında her şeyi görüyorlar. Yoktu onlar. Borsa haberleri zaten veriliyordu  ama böyle genel haberler çok önemli. Bloomberg'e düşmeden önce görüyorlar."
 
Türkiye büyümesinin devam edeceğini ve bu durumun şirket karlarını da  etkileyeceğini kaydeden Topaç, "Şirket karları borsanın temeli. Bunlar da artarsa  genel beklentimiz BIST 100'ün 135-140 bin seviyelerine doğru gitmesi. Türkiye  normalleşme sürecinde, büyüme devam ediyor. Borsanın ve şirketlerin çok daha  yüksek değerler hak ettiğini düşünüyorum. Enflasyon ve faizler de gerilemeye  başlarsa daha iyi olur. Orada da hem baz etkisinden hem de normalleşmeden  gerileme beklentimiz var." ifadelerini kullandı.
 
Erhan Topaç, çok anormal şeyler olmazsa doların 3,60-4,10 olmasını,  altının bir miktar daha artmasını beklediğini aktararak, en iyi yatırımın sermaye  piyasaları olduğunu sözlerine ekledi.

18:052.372
Değişim :  -0,89% |  -21,26
Açılış :  2.390  
Önceki Kapanış :  2.394  
En Yüksek
2.407
En Düşük
2.372
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
KAPLM 66,00 17.284.097 % 10,00  
IMASM 46,90 20.055.587 % 9,99  
PRKAB 34,86 91.325.170 % 9,97  
DAGHL 23,68 1.934.818 % 9,94  
NUGYO 6,20 119.932.091 % 9,93  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 15,8707 15,8722 % 0,19  
Euro 16,7472 16,8415 % 0,03  
Sterlin 19,8524 19,9519 % 0,55  
Frank 16,2875 16,3856 % 0,20  
Riyal 4,2356 4,2568 % 0,36  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.847 1.847 4,59  
Altın Gr. 945 945 4,67  
Cumhuriyet 6.237 6.331 -18,00  
Tam 6.205 6.361 -40,28  
Yarım 2.999 3.077 -19,49  
Çeyrek 1.504 1.539 -9,75  
Gümüş.Ons 21,74 21,77 -0,17  
Gümüş Gr. 11,14 11,15 -0,05  
B. Petrol 113 113 0,86