`ECB Mart`ta duruşunu gözden geçirecek`

01.02.2016 14:08

Son güncelleme : 01.02.2016 14:09

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Coeure, ECB yönetiminin Mart ayındaki toplantıda duruşunu gözden geçireceğini ve muhtemelen tekrar ele alacağını bildirdi.Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, AMB Yönetim Konseyi’nin Mart ayındaki toplantıda duruşunu gözden geçireceğini ve muhtemelen tekrar ele alacağını bildirdi.

Coeure, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen bir konferansa katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Avrupa'nın karşılaştığı birçok zorluğun kıtanın birlikte hareket etmesi gerektiğini gösterdiğini belirten Coeure, “Bugün AB'nin mülteci, terörizm, ilkim değişikliği ya da ekonomik durum gibi karşılaştığı zorlukların çoğu, sorumluluk anlayışıyla birlikte çalışma kapasitemizin güçlendirilmesi gerektiği gerçeğine işaret ediyor” ifadelerini kullandı. Avrupa'nın birlik olarak hareket etmiyor gibi görünmesinin toplumu ve piyasaları korkuttuğunu aktaran Coeure, bir alanda ortak hareket edilmesinin diğer politika alanlarındaki ortak çalışmalara da yardımcı olacağına dile getirdi. 

Coeure, Euro Bölgesi rakamlarının para politikasının istenilen etkiyi yaptığını açıkça gösterdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Para politikamız devam eden döngüsel toparlanmaya önemli bir katkı sağlıyor. Ve Yönetim Konseyi, Mart ayındaki toplantıda duruşunu gözden geçirecek ve muhtemelen tekrar ele alacak.

Ancak toparlanmanın yapısal olması ve böylece büyüme potansiyelini artırmak ve yapısal işsizliği azaltmak için para politikası tek başına yeterli değil." Avrupa'nın acil sorunlarının Euro Bölgesi ülkelerini daha fazla entegrasyondan vazgeçirmemesi gerektiğini dile getiren Coeure, Euro Bölgesi'nde daha fazla entegrasyonun toparlanmaya yardımcı olacağını bildirdi.
 
EURO BÖLGESİ'NİN YÖNETİMİ ORTAK BİR HAZİNEYLE GÜÇLENEBİLİR

Euro Bölgesi'nin kurumsal mimarisini güçlendirecek unsurlardan bir tanesinin ortak bir hazine kurumu olacağını belirten Coeure, şunları kaydetti: "Euro Bölgesi yönetimini güçlendirecek unsurlardan bir tanesi komisyon bünyesinde veya ayrı bir kuruluş olarak bir Euro Bölgesi hazinesi oluşturulmasıdır.
 
Diğer bir unsur ise Euro Bölgesi seviyesinde gerçek bir yasama kapasitesi inşa etmek ve Avrupa İstikrar Mekanizması gibi buna karşı sorumlu, bölgenin çıkarına hareket eden kurumlar yapmak olacaktır.” Coeure, ayrıca ekonomik toparlanmada aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesinin mülteci krizine ya da terörle mücadeleye yanıt vermeyi kolaylaştırmayacağını dile getirdi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591