Fed başkanları kaç faiz artırımı bekliyor?

23.03.2016 08:33

Son güncelleme : 23.03.2016 12:14

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, "2016`da büyümenin 2-2.5 arasında olmasını bekliyoruz ve temel göstergeler ekonominin ilerlemesi adına oldukça güçlü gözüküyor." dediChicago Fed Başkanı Charles Evans, "2016'da büyümenin 2-2.5 arasında olmasını bekliyoruz ve temel göstergeler ekonominin ilerlemesi adına oldukça güçlü gözüküyor." dedi

Ortak ekonomik görünüm rakamlarının Aralık ayına kıyasla farklı görünmediğini belirten Evans, ekonomik ve finansal risklerin 2016 beklentilerinden fazla olduğunu söyledi.

Faiz artırımındaki durma kararını, "risk durumunu değerlendirmek ve dikkatli olmak" olarak yorumlarken, bekle ve gör politikasının doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti. Evans, ABD işsizlik verilerinin yüzde 4.75'in altına inmesi gerektiğini belirtti.

Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sürdürülemeyebileceğini söyleyen Evans, faiz artırımı sayılarının ekonominin görünümüne bağlı olduğuna dikkat çekti ve iki faiz artırımının makul olduğunu söyledi.

'ARTIK BAŞLAMAK LAZIM'

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise ABD ekonomisinin son dönemlerde gösterdiği performansı devam ettirmesi durumunda Fed'in önümüzdeki ay faizleri artırmayı düşünmesi gerektiğini ve kendisinin şahsen yıl sonuna kadar en az üç faiz artışını tercih ettiğini belirtti.

Fed'e son dönemlerde katılmış olan Harker, geçtiğimiz haftanın faizleri sabit tutma kararını desteklediğini söyleyerek, "Faizleri artırmamız için elimizde güçlü bir zemin var" dedi.

"Bence artık başlamamız lazım" diyen Harker'ın önümüzdeki yıla kadar para politikası konusunda oy hakkı bulunmuyor. Harker, Philadelphia Fed'in başın 2015 yılı ortasında geçmişti.

Harker, "Ekonomi (güçlü dolar da dahil olmak üzere) birçok zorluğa direnecek durumda, o yüzden bu devam ederse ben 25 baz puanlık daha artışı desteklerim" dedi.

Fed'in Aralık ayında faizleri artırdığı toplantının ardından yayınlanan beklentilere göre bankanın 17 politika yapıcısından dokuzunun bu yıl sonu itibariyle iki faiz artışını, üçünün üç faiz artışını, dördünün dört faiz artışını, birinin de bir faiz artışını desteklediği görüldü.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591