Fed için biri göze girdi, diğeri düştü

17.10.2017 09:09

Son güncelleme : 17.10.2017 12:31

ABD Merkez Bankası yarışında John Taylor`ın Trump`ı etkilediği, Kevin Warsh`un ise zemin kaybettiği belirtildi.ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığı adayları arasında yer alan Stanford Üniversitesi ekonomi  profesörü John Taylor, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da bir saatlik görüşme gerçekleştirdi. Konuya yakın kaynaklara göre Taylor, Trump nezdinde olumlu bir izlenim bıraktı.

Üç kaynağa göre eski Fed guvernörü Kevin Warsh’ın Beyaz Saray nezdindeki yıldızı ise söndü. Kaynaklar gerekçe vermezken, Warsh’un akademik geçmişinin diğer adaylar kadar güçlü olmaması ve Fed yönetim kurulundaki görevinin Scott Sumner’dan Nobel ödüllü Paul Krugman’a kadar birçok ekonomist tarafından eleştirilmesi yarışta geri düşmesindeki faktörler olarak görülüyor.

Bir kaynağa göre Trump, Taylor hakkında son derece pozitif. Başkan Trump iyi ilişkiler kurduğu kişilere görev vermesiyle biliniyor. Ancak Temmuz ayında Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda Trump, "faizlerin düşük kaldığını görmek istediğini” belirtmişti. Taylor ise adını verdiği, yaygın olarak bilinen para politikası kuralı ile genel olarak daha yüksek faizleri savunan modellemenin öncüsü.

Kaynaklara göre Warsh, Trump’ın Fed başkan adayları listesinde kalmaya devam ediyor. Listenin diğer isimleri ise Fed Başkanı Janet Yellen, Trump’ın baş ekonomi danışmanı Gary Cohn ve Fed guvernörü Jerome Powell. 

Konuya yakın bir kaynağa göre Trump, Perşembe günü Yellen ile görüşmeyi planlıyor.

Warsh konu hakkında yorum talebine yanıt vermezken Taylor, Boston’da düzenlenen konferansta Fed başkanlık yarışı ile ilgili açıklama yapmadı.

Bir kaynağaa göre Trump, ABD Hazinesi yöneticilerinden David Malpass’ı Fed komitesine guvernör olarak atamayı düşünüyor. Malpass, Trump’a seçim kampanyası sırasında ekonomi konusunda danışmanlık yapmıştı.

TAYLOR JOHN KELLY İLE GÖRÜŞTÜ

Trump, 70 yaşındaki Taylor ile Çarşamba günü John Kelly ile birlikte görüştü. Taylor’un Beyaz Saray görevlilerinin aradığı özellikleri karşıladığı belirtiliyor: Taylor 3 farklı başkanın yönetiminde Ekonomik Danışmanlar Kurulu’nda görev aldı. George W. Bush ve John McCain’in seçim kampanyalarında danışmanlık yaptı. 2001 ile 2005 arasında ise ABD Hazinesi’nde uluslararası ilişkilerden sorumlu müsteşar yardımcılığı yaptı.

Taylor adına ithaf edilen politika faizi üzerine denklemi ile biliniyor. Taylor Modeli, dünya çapında birçok merkez bankacısı ve ekonomistin atfettiği bir model. Taylor aynı zamanda Fed’in stratejisi hakkında daha şeffaf olması gerektiğini söylemişti. 

Yellen döneminde genişleyici politika aşamalı olarak kaldırılırken Taylor da buna katıldığını belirtmişti. Fed politika faizi şu anda yüzde 1-1,25 bandında. Ekonominin ne sıkılaşması ne de genişlemesine işaret eden nötr faiz oranına nasıl ulaşılacağı ise aralarında Taylor’un da bulunduğu ekonomistler için tartışma konusu.

Taylor ABD Temsilciler Meclisi’nde bir alt komisyona nötr faizi uzun zaman önce yüzde 4 olarak hesapladığını belirtmişti. Yüzde 2’lik enflasyon hedefi çıkarıldığında bu reel olarak yüzde 2 faize işaret ediyor.Bloomberg

17:1391.305
Değişim :  0,16% |  147,73
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695